Opigno Learning path (8.x-1.10) - en to ja translation catalogue (107 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Next
ja: 次へ

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Private
ja: プライベート

en: Group
ja: グループ

en: Send invitation
ja: 招待状を送信

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Public
ja: パブリック

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Image
ja: 画像

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: True
ja: TRUE

en: Add
ja: 追加

en: Length
ja: 長さ

en: Modules
ja: モジュール

en: Manage
ja: 管理

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Block
ja: ブロック

en: Module
ja: モジュール

en: Off
ja: オフ

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Roles
ja: 役割

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Global settings
ja: 共通の設定

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Details
ja: 詳細

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Members
ja: メンバー

en: Start
ja: 開始

en: Forum
ja: フォーラム

en: Valid until
ja: 正確になるまで

en: Last
ja: 最後

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Duration
ja: 期間

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Pending
ja: 処理待ち

en: Show
ja: 表示

en: First
ja: 最初

en: Blocked
ja: ブロック

en: Results
ja: 結果

en: Failed
ja: 失敗

en: completed
ja: 完了

en: details
ja: 詳細

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Finished
ja: 完了

en: Group settings
ja: グループの設定

en: Apply
ja: 適用

en: Add members
ja: メンバーを追加

en: Information
ja: 情報

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Hide
ja: 非表示

en: Passed
ja: パスされた

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Offset
ja: オフセット

en: Joined
ja: 登録日

en: Finish
ja: 終了

en: About
ja: アバウト

en: Member
ja: メンバー

en: Started
ja: 開始済

en: Steps
ja: ステップ

en: done
ja: 完了

en: Admin
ja: 管理者

en: In progress
ja: 処理中

en: Created by
ja: 作成者

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: Media browser
ja: メディアブラウザー

en: Group content
ja: グループ コンテンツ

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Request message
ja: メッセージをリクエスト

en: Group overview
ja: グループ 概観

en: Outsider
ja: 部外者

en: Media name
ja: メディア名

en: Adds users to groups as members.
ja: ユーザーをメンバーとしてグループに追加します。

en: No members available.
ja: メンバーはいません。

en: {{ arguments.gid|placeholder }} members
ja: {{ arguments.gid|placeholder }} のメンバー
