Opigno Learning path (8.x-1.14) - en to fr translation catalogue (214 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Group
fr: Groupe

en: Send invitation
fr: Envoyer l'invitation

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: True
fr: Vrai

en: Add
fr: Ajouter

en: Length
fr: Longueur

en: Manage
fr: Gérer

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Block
fr: Bloc

en: Off
fr: Désactivé

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Authored by
fr: Écrit par

en: home
fr: accueil

en: Details
fr: Détails

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: State
fr: État

en: Members
fr: Membres

en: Start
fr: Début

en: Valid until
fr: Valide jusqu'à

en: Image only
fr: Image seulement

en: Last
fr: Dernier

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Duration
fr: Durée

en: Folder
fr: Répertoire

en: Sort by
fr: Trier par

en: Pending
fr: En attente

en: Show
fr: Afficher

en: First
fr: Premier(e)

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Results
fr: Résultats

en: Failed
fr: Échec

en: completed
fr: terminé

en: details
fr: détails

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Finished
fr: Fin de l'installation

en: Group settings
fr: Paramètres du groupe

en: Apply
fr: Appliquer

en: Add members
fr: Ajouter des membres

en: Information
fr: Informations

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Hide
fr: Masquer

en: Passed
fr: Passé

en: Timeline
fr: Chronologie

en: Sort
fr: Trier

en: Offset
fr: Décalage

en: Joined
fr: A rejoint

en: Finish
fr: Finir

en: About
fr: À propos

en: Unsubscribed
fr: Désinscrit

en: Started
fr: Démarré

en: Progress status
fr: État du travail

en: Steps
fr: Étapes

en: Activities
fr: Activités

en: Create new user
fr: Créer un nouvel utilisateur

en: Show details
fr: Montrer les détails

en: done
fr: fait

en: Upload a new image
fr: Transférer une nouvelle image

en: In progress
fr: En cours

en: Created by
fr: Créé par

en: close
fr: fermer

en: Notify users
fr: Notifier les utilisateurs

en: Sort options
fr: Options de tri

en: Available Options
fr: Options disponibles

en: Selected Options
fr: Options sélectionnées

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Alphabetic order
fr: Ordre alphabétique

en: Time spent
fr: Temps passé

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionner un filtre et cliquer sur Appliquer pour voir les résultats

en: Media browser
fr: Navigateur de médias

en: Certificate
fr: Certificat

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Download certificate
fr: Télécharger le certificat

en: passed
fr: réussi

en: Group content
fr: Contenu de groupe

en: Group content type
fr: Type de contenu de groupe

en: Master
fr: Principal

en: Request message
fr: Message de la demande

en: group name
fr: Nom du groupe

en: more details
fr: plus de détails

en: Training
fr: Formation

en: Manage categories
fr: Gérer les catégories

en: Group overview
fr: Vue d'ensemble du groupe

en: Create new users
fr: Créer de nouveaux utilisateurs

en: Notify administrators
fr: Notifier les administrateurs

en: Overall settings
fr: Paramètres globaux

en: Create course
fr: Créer un cours

en: View all results
fr: Voir tous les résultats

en: Training catalogue
fr: Catalogue de formations

en: Hide details
fr: Cacher les détails

en: Manage activities
fr: Gérer les activités

en: Always available
fr: Toujours disponible

en: Open date
fr: Date d'ouverture

en: Hide lower priority columns
fr: Cacher les colonnes de plus faible priorité

en: Media name
fr: Nom du média

en: Select entities
fr: Sélectionner les entités

en: Badges earned
fr: Badges gagnés

en: Collaborative Workspace
fr: Espace de travail collaboratif

en: No members available.
fr: Aucun membre disponible.

en: Member account
fr: Compte membre

en: My trainings
fr: Mes formations

en: Latest active trainings
fr: Dernières formations parcourues

en: Hide for anonymous users
fr: Masquer pour les utilisateurs anonymes

en: Requires validation
fr: Nécessite une validation

en: Completion
fr: Avancement

en: Verifying entry...
fr: Vérification de l'entrée...

en: Learning path progress
fr: Progression du parcours de formation

en: Create training
fr: Créer une formation

en: Structure the training
fr: Structurer la formation

en: Add modules to courses
fr: Ajouter des modules aux cours

en: Add activities to modules
fr: Ajouter des activités aux modules

en: Find existing users or groups
fr: Trouver des utilisateurs ou groupes existants

en: Enter a user’s name or email
fr: Saisir un nom d'utilisateur ou une adresse de courriel

en: Notify user ?
fr: Notifier l'utilisateur ?

en: A user @username has requested to joining the group @training
fr: L'utilisateur @username a demandé à rejoindre le groupe @training

en: Learning Path
fr: Parcours de formation

en: Learning path modules
fr: Modules du parcours de formation

en: My result
fr: Mes résultats

en: Learning Path settings
fr: Paramètres du parcours de formation

en: Learning Path courses
fr: Cours du parcours de formation

en: Learning Path modules
fr: Modules du parcours de formation

en: Create new members
fr: Créer de nouveaux membres

en: 2/2 create a new user
fr: 2/2 créer un nouvel utilisateur

en: Activities Overview
fr: Vue d'ensemble des activités

en: Registration date: @date
fr: Date d'inscription: @date

en: Continue Training
fr: Continuer la formation

en: Learning Path Link
fr: Lien de la formation

en: The time that the result was saved.
fr: La date à laquelle le résultat a été sauvegardé.

en: Learning Path Result
fr: Résultat de la formation

en: The ID of the Latest Activity entity.
fr: L'ID de la dernière entité activité.

en: The UUID of the Latest Activity entity.
fr: L'UUID de la dernière entité activité.

en: E-mail notifications settings
fr: Paramètres des notifications par courriel

en: Give a name to the class
fr: Donner un nom à la classe

en: Enter the class name
fr: Saisir le nom de la classe

en: Add learners to the class
fr: Ajouter des apprenants à la classe

en: Search name or email
fr: Rechercher par nom ou par adresse de courriel

en: Create new class
fr: Créer une nouvelle classe

en: New class created
fr: Nouvelle classe créée

en: Enter the learner name
fr: Entrer le nom de l'apprenant

en: Enter the learner email
fr: Saisir l'adresse de courriel de l'apprenant

en: Search a user
fr: Rechercher un utilisateur

en: In the learning path since : @date
fr: Inscrit à la formation depuis : @date

en: <span class="class_members_count">@count</span> Members
fr: <span class="class_members_count">@count</span> Membres

en: Waiting for validation
fr: En attente de validation

en: Learners not in a class
fr: Apprenants qui ne font pas partie d'une classe

en: Enrolled Since
fr: Inscrit depuis

en: Content Manager
fr: Gestionnaire de contenu

en: Progress : @progress%
fr: Progression : @progress%

en: All trainings
fr: Toutes les formations

en: Continue training
fr: Continuer la formation

en: Learning path category
fr: Catégorie de formation

en: - Any -|All Categories
fr: - Any -|Toutes les catégories

en: Manage training categories
fr: Gérer les catégories de formation

en: Manage training settings
fr: Gérer les paramètres de formation

en: Create module
fr: Créer un module

en: Add activities to module
fr: Ajouter des activités au module

en: Add bulk activities to module
fr: Ajouter des activités en masse au module

en: Join training
fr: Rejoindre la formation

en: View own results
fr: Voir ses propres résultats

en: Edit all results
fr: Modifier tous les résultats

en: Edit own results
fr: Modifier ses propres résultats

en: Delete all results
fr: Supprimer tous les résultats

en: Delete own results
fr: Supprimer ses propres résultats

en: Training contents
fr: Contenus de formation

en: Manage modules
fr: Gérer les modules

en: Manage groups
fr: Gérer les groupes

en: Please, add at least one activity to @module module!
fr: Veuillez ajouter au moins une activité au module @module

en: Please, add some course or module!
fr: Veuillez ajouter quelques cours ou modules !

en: At least one entity must be mandatory!
fr: Au moins une des entités doit être définie comme obligatoire !

en: @start to @end
fr: @start à @end

en: You reached the last content of that training.
fr: Vous avez atteint le dernier contenu de cette formation.

en: Please select at least one user
fr: Veuillez sélectionner au moins un utilisateur

en: Subscribe to training
fr: S'inscrire à cette formation

en: About this training
fr: A propos de cette formation

en: Opigno Group Members
fr: Membres du groupe Opigno

en: Pending Memberships
fr: Inscriptions en attente

en: Opigno training catalogue
fr: Catalogue de formations Opigno

en: Select an existing image
fr: Sélectionner une image existante

en: Media Browser Images
fr: Images de la galerie de médias

en: Edit training
fr: Modifier la formation
