Opigno LMS (3.0.4) - en to it translation catalogue (66 entries)

en: Body
it: Corpo

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Help
it: Aiuto

en: Statistics
it: Statistiche

en: Picture
it: Ritratto

en: User
it: Utente

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Off
it: Spento

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Desc
it: Disc

en: Calendar
it: Calendario

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: User login
it: Accesso utente

en: Tools
it: Strumenti

en: Recent comments
it: Commenti recenti

en: Clear cache
it: Svuota la cache

en: Sort by
it: Ordina per

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Tabs
it: Schede

en: Apply
it: Applica

en: Audio file
it: File audio

en: Administrator
it: Amministratore

en: No comments available.
it: Nessun commento disponibile.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
it: Un utente è considerato on-line per questo tempo dopo la sua ultima visita di una pagina.

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Video file
it: File video

en: @interval ago
it: @interval fa

en: Compact
it: Compatto

en: Who's new
it: Nuovi utenti

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: Who's online
it: Utenti on-line

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Master
it: Principale

en: List item
it: Elemento dell'elenco

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Lists (Views)
it: Elenchi (Viste)

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Recent comments.
it: Commenti recenti.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
it: Mostra un elenco dei più recenti profili utente sul sito.

en: Who's online block
it: Blocco "Chi è online"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
it: Mostra il nome utente degli utenti attivi di recente ed il numero totale di utenti attivi.

en: A list of new users
it: Un elenco di nuovi utenti

en: There are currently @total users online.
it: In questo momento ci sono @total utenti collegati.

en: There are currently 0 users online.
it: In questo momento ci sono 0 utenti collegati.

en: A list of users that are currently logged in.
it: Un elenco di utenti che sono in questo momento connessi.
