Opigno LMS (8.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (142 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: Use count
id: Jumlah penggunaan

en: Image
id: Gambar

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: Catalog
id: Katalog

en: Filename
id: Nama berkas

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Upload
id: Unggah

en: Picture
id: Foto

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Files
id: Berkas

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Private messages
id: Pesan pribadi

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Members
id: Anggota

en: Calendar
id: Kalender

en: Role
id: Peran

en: User login
id: Login pengguna

en: Last
id: Terakhir

en: Anonymous
id: Anonim

en: Tools
id: Alat

en: Duration
id: Durasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Group members
id: Anggota grup

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Member for
id: Anggota selama

en: First
id: Pertama

en: author
id: penulis

en: Entity
id: Entitas

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: People
id: Pengguna

en: Blocked
id: Diblokir

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: Block description
id: Deskripsi blok

en: Used in
id: Digunakan di

en: Permission
id: Kewenangan

en: Audio file
id: File Audio

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
id: Seorang anggota akan dianggap online selama ini jika dia sudah membuka minimal satu halaman.

en: Sort
id: Urutkan

en: Offset
id: Letak

en: Joined
id: Bergabung

en: Block type
id: Jenis blok

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Permanent
id: Permanen

en: Temporary
id: Sementara

en: No files available.
id: Tidak ada file yang tersedia.

en: Frontpage
id: Laman depan

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: Upload date
id: Tanggal diunggah

en: Video file
id: File Video

en: File upload
id: Unggah File

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Who's new
id: Pengguna yang baru

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: Who's online
id: Siapa yang online

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Status messages
id: Pesan status

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: No front page content has been created yet.
id: Tidak ada konten halaman depan yang sudah dibuat.

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: No people available.
id: Tidak tersedia orang.

en: Find and manage people interacting with your site.
id: Cari dan kelola orang yang berinteraksi dengan situs Anda.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
id: Kelola profil pengguna, pemeran dan kewenangan.

en: Changed date
id: Tanggal diubah

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Custom block library
id: Perpustakaan blok tersuai

en: Registering module
id: Mendaftarkan modul

en: File usage
id: Penggunaan berkas

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Website feedback
id: Umpan balik situs

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Find and manage custom blocks.
id: Cari dan kelola blok tambahan.

en: Find and manage files.
id: Cari dan kelola file

en: All content promoted to the front page.
id: Semua konten di promosikan ke halaman depan.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
id: Tampilkan daftar akun pengguna baru pada situs.

en: Who's online block
id: Blok pengguna online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
id: Tampilkan nama-nama pengguna yang aktif akhir-akhir ini, dan jumlah total pengguna aktif.

en: There are no custom blocks available.
id: Tidak ada blok custom tersedia

en: Files overview
id: Tinjauan berkas

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
id: Informasi penggunaan file untuk {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten

en: Welcome to [site:name]
id: Selamat datang di [site:name]

en: Name or email contains
id: Nama atau email mengandung

en: A list of new users
id: Daftar pengguna baru

en: There are currently @total users online.
id: Saat ini terdapat @total pengguna online.

en: There are currently 0 users online.
id: Saat ini terdapat 0 pengguna online

en: A list of users that are currently logged in.
id: Daftar pengguna yang sedang online

en: Use local files for reusable media.
id: Gunakan file lokal untuk media yang dapat digunakan kembali.

en: Use local images for reusable media.
id: Gunakan gambar lokal untuk media yang dapat digunakan kembali.

en: A locally hosted audio file.
id: File audio yang dihosting secara lokal.

en: A locally hosted video file.
id: File video yang dihosting secara lokal.
