Opigno LMS (8.x-1.0-beta3) - en to da translation catalogue (139 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: On
da: Tilsluttet

en: File
da: Fil

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Use count
da: Brug antal

en: Image
da: Billede

en: Name
da: Navn

en: Help
da: Hjælp

en: Catalog
da: Katalog

en: Audio
da: Lyd

en: Filename
da: Filnavn

en: Updated
da: Opdateret

en: Picture
da: Billede

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Files
da: Filer

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Page title
da: Sidetitel

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: Private messages
da: Private beskeder

en: Roles
da: Roller

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Desc
da: Faldende

en: Members
da: Medlemmer

en: Calendar
da: Kalender

en: Role
da: Rolle

en: User login
da: Log ind

en: Last
da: Sidste

en: Anonymous
da: Anonym

en: Tools
da: Værktøjer

en: Duration
da: Varighed

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Group members
da: Gruppemedlemmer

en: Messages
da: Beskeder

en: Token
da: Symbol

en: Member for
da: Medlem i

en: First
da: Første

en: author
da: forfatter

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Tabs
da: Faner

en: Apply
da: Udfør

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Used in
da: Brugt i

en: Permission
da: Tilladelse

en: Audio file
da: Lydfil

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Sort
da: Sortér

en: Offset
da: Forskydning

en: Joined
da: Indmeldt

en: Member
da: Medlem

en: Block type
da: Bloktype

en: Entity type
da: Entity-type

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Temporary
da: Midlertidig

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Frontpage
da: Forside

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Video file
da: Videofil

en: File upload
da: Fil upload

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: Who's online
da: Hvem er online

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: No front page content has been created yet.
da: Der er ikke blevet oprettet forsideindhold endnu.

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Asc
da: Stigende

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Dropbutton
da: Dropknap

en: Custom block library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Website feedback
da: Site feedback

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Find and manage custom blocks.
da: Find og håndtér brugerdefinerede blokke.

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
da: Viser en liste af de nyeste brugerkonti på sitet.

en: Who's online block
da: Hvem er online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
da: Viser navnene på de brugere, der senste har været aktive, og det totale antal af aktive brugere.

en: There are no custom blocks available.
da: Der er ingen brugerdefinerede blokke.

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Welcome to [site:name]
da: Velkommen til [site:name]

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: A list of new users
da: En liste af nye brugere

en: There are currently @total users online.
da: Der er i øjeblikket @total brugere online.

en: There are currently 0 users online.
da: Der er i øjeblikket 0 brugere online.

en: A list of users that are currently logged in.
da: En liste af indloggede brugere.

en: A locally hosted audio file.
da: En lokal lydfil.

en: A locally hosted video file.
da: En lokal videofil.
