Opigno LMS (8.x-1.0-beta3) - en to fa translation catalogue (123 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: سجل

en: Language
fa: زبان

en: more
fa: بیشتر

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: File
fa: فایل

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: اعاده

en: Use count
fa: تعداد استفاده

en: Image
fa: تصویر

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: Help
fa: راهنما

en: Audio
fa: صوتی

en: Filename
fa: نام فایل

en: Updated
fa: به‌روز

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Picture
fa: تصویر

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Page
fa: صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: صافی

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: ,
fa: ،

en: Desc
fa: نزولی

en: Role
fa: نقش

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Last
fa: آخرین

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Tools
fa: ابزارها

en: Duration
fa: مدت

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: Token
fa: توکن

en: Member for
fa: عضو به مدت

en: First
fa: اولین

en: author
fa: نویسنده

en: Entity
fa: عنصر

en: Your message has been sent.
fa: پیغام شما ارسال شد.

en: People
fa: افراد

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Video
fa: ویدیو

en: ‹ Previous
fa: قبلی>

en: Next ›
fa: >بعدی

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Tabs
fa: زبانه ها

en: Apply
fa: تایید

en: Block description
fa: توضیحات قالبک

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: Permission
fa: مجوز

en: Administrator
fa: مدیر

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fa: یک کاربر برای مدت تعیین شده پس از آخرین مشاهده‌ی یک صفحه، آنلاین محسوب می‌شود.

en: Offset
fa: جابجایی

en: Block type
fa: نوع بلاک

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Main navigation
fa: پیمایدنۀ اصلی

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Permanent
fa: دائمی

en: Temporary
fa: موقت

en: No files available.
fa: هیچ فایلی در دسترس نیست.

en: MIME type
fa: نوع تقلید

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: - All -
fa: - همه -

en: Who's new
fa: کاربران جدید

en: Powered by Drupal
fa: نیرو گرفته از دروپال

en: Who's online
fa: کاربران آنلاین

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Breadcrumbs
fa: سلسله صفحات

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: No front page content has been created yet.
fa: هنوز هیج محتوایی برای صفحه اول ایجاد نشده است.

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: No people available.
fa: هیچ فردی در دسترس نیست.

en: Find and manage people interacting with your site.
fa: یافتن و اداره افراد در تعامل با جولانما شما.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fa: مدیریت حساب‌های کاربری، نقش‌ها و مجوزها.

en: Changed date
fa: تاریخ تغییر

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Custom block library
fa: کتابخانه قالبک سفارشی

en: Primary admin actions
fa: اقدامات اصلی مدیر

en: User account menu
fa: قائم حساب کابرا

en: Find and manage custom blocks.
fa: قالبک های شخصی را پیدا کرده و مدیریت کنید.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fa: نمایش سجل حساب جدید ترین کاربران در این جولانما.

en: Who's online block
fa: قالبک کی روی خط است

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fa: نام کاربر و فعالترین کاربران در این اواخر و تعدد کل کاربران فعال را نشان میدهد.

en: Find and manage content
fa: محتویات را پیدا و مدیریت کنید.

en: Welcome to [site:name]
fa: به [site:name] خوش‌‌آمدید

en: Name or email contains
fa: نام یا نشانی پست الکتونیکی شامل

en: A list of new users
fa: یک سجل کاربران جدید

en: There are currently @total users online.
fa: در حال حاضر @total  کاربران آنلاین هستند.

en: There are currently 0 users online.
fa: در همین لحظه هیچ کاربری بروی خط نیست.

en: A list of users that are currently logged in.
fa: سجل کاربرانی که حالا بروی خط هستند
