Opigno LMS (8.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (165 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: File
ja: ファイル

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Use count
ja: 使用回数

en: Image
ja: 画像

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Help
ja: ヘルプ

en: Catalog
ja: カタログ

en: Audio
ja: オーディオ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Updated
ja: 更新

en: Upload
ja: アップロード

en: Picture
ja: 写真

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Files
ja: ファイル

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Private messages
ja: プライベートメッセージ

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Desc
ja: 降順

en: Members
ja: メンバー

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Last
ja: 最後

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Duration
ja: 期間

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Group members
ja: グループメンバー

en: Messages
ja: メッセージ

en: Token
ja: トークン

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: First
ja: 最初

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Slide
ja: スライド

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Video
ja: ビデオ

en: Edit member
ja: メンバーを編集する

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Tabs
ja: タブ

en: Apply
ja: 適用

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Used in
ja: 利用場所

en: Permission
ja: 権限

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Administrator
ja: 管理者

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Offset
ja: オフセット

en: Joined
ja: 登録日

en: Fid
ja: FID

en: Member
ja: メンバー

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Delete relation
ja: 関連を削除する

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: File upload
ja: ファイルアップロード

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: No front page content has been created yet.
ja: フロントページ向けコンテンツはまだ作成されていません。

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Remove member
ja: メンバーを削除する

en: Edit relation
ja: 関連を編集する

en: Dropbutton
ja: ドロップボタン

en: Custom block library
ja: カスタムブロックライブラリ

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Outsider
ja: 部外者

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Find and manage custom blocks.
ja: カスタムブロックの管理と検索

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ja: サイト上の最新のユーザーの一覧を表示します。

en: Who's online block
ja: 現在オンラインのユーザーを表示するブロック

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ja: 最近のアクティブなユーザーの名前と全アクティブユーザーの数を表示します。

en: There are no custom blocks available.
ja: カスタムブロックはありません。

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: A list of new users
ja: 新規ユーザーの一覧

en: There are currently @total users online.
ja: 現在 @total 人のユーザーがオンラインです。

en: There are currently 0 users online.
ja: 現在オンラインのユーザーはいません。

en: A list of users that are currently logged in.
ja: 現在ログインしているユーザーの一覧。

en: View member
ja: メンバーを見る

en: No members available.
ja: メンバーはいません。

en: View relation
ja: 関連を見る

en: {{ arguments.gid|placeholder }} members
ja: {{ arguments.gid|placeholder }} のメンバー

en: Use local files for reusable media.
ja: サーバー内に保存されたファイルを再利用可能なメディアとして使います。

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル
