Opigno migration (3.0.0) - en to ja translation catalogue (70 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Type
ja: タイプ

en: Language
ja: 言語

en: File path
ja: ファイルパス

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: Node ID
ja: ノードID

en: Picture
ja: 写真

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Signature
ja: 署名

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: File ID
ja: ファイルID

en: File name
ja: ファイル名

en: User data
ja: ユーザーデータ

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Created timestamp
ja: 生成時のタイムスタンプ

en: The comment body.
ja: コメントの本文

en: The name of the term.
ja: ターム名。

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
ja: ボキャブラリーで許されている階層のタイプ（0 = 無効、1 = 単一、2 = 複数）

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
ja: 他のボキャブラリーとの相対的なボキャブラリーのウェイト。

en: Public files
ja: パブリックファイル

en: Last access timestamp
ja: 最終アクセス日時のタイムスタンプ

en: Last login timestamp
ja: 最終ログイン日時のタイムスタンプ

en: Vocabulary machine name
ja: ボキャブラリーのシステム内部名称

en: The author's host name.
ja: 投稿者のホスト名。

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
ja: コメントの掲載状態 (0 = 掲載, 1 = 非掲載)

en: Language (fr, en, ...)
ja: 言語（fr、en、...）

en: Modified timestamp
ja: 変更日時のタイムスタンプ

en: The translation set id for this node
ja: このノードの翻訳セットID

en: Registered timestamp
ja: 会員登録日時のタイムスタンプ

en: Signature format
ja: 署名のフォーマット

en: Init
ja: 整数

en: The term ID.
ja: タームID。

en: Comment ID.
ja: コメントID。

en: Parent comment ID. If set to 0, this comment is not a reply to an existing comment.
ja: 親コメントID。0の場合は、このコメントが既存のコメントへの変身ではないことを表します。

en: The {node}.nid to which this comment is a reply.
ja: このコメントの返信先 {node}.nid。

en: The {users}.uid who authored the comment. If set to 0, this comment was created by an anonymous user.
ja: コメント投稿者の {users}.uid。0の場合は、このコメントが匿名ユーザーによるものであることを表します。

en: The comment title.
ja: コメントのタイトル。

en: The {filter_formats}.format of the comment body.
ja: コメント本文の {filter_formats}.format。

en: The vancode representation of the comment's place in a thread.
ja: コメントがスレッドのどこに位置するかを表す vancode。

en: The comment author's name. Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.
ja: コメント投稿者の名前。ログインユーザーの場合は {users}.name が使用され、そうでない場合はコメントフォームに入力された値が使用されます。

en: The comment author's home page address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
ja: ユーザーが匿名ユーザーで、かつ '匿名ユーザーはコンタクト情報を残すことが可能／必須' の設定が有効の場合に、コメントフォームに入力されたコメント投稿者のホームページアドレス。

en: The {node}.type to which this comment is a reply.
ja: このコメントの返信先  {node}.type。

en: The {users}.uid who added the file. If set to 0, this file was added by an anonymous user.
ja: ファイルを追加したユーザーの {users}.uid。0の場合は、このファイルが匿名ユーザーによって追加されたことを表します。

en: The published status of a file.
ja: ファイルの公開状況

en: The time that the file was added.
ja: ファイルが追加された日時。

en: Existing term VID
ja: 既存のタームVID

en: The term description.
ja: タームの説明。

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
ja: 親タームのタームID。

en: The vocabulary ID.
ja: ボキャブラリーID。

en: The name of the vocabulary.
ja: ボキャブラリーの名前。

en: The description of the vocabulary.
ja: ボキャブラリーの説明。

en: The comment author's email address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
ja: ユーザーが匿名ユーザーで、かつ '匿名ユーザーはコンタクト情報を残すことが可能／必須' の設定が有効の場合に、コメントフォームに入力されたコメント投稿者のメールアドレス。

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
ja: このノードの最新のリビジョンが作成された日時のタイムスタンプ。

en: Node authored by (uid)
ja: ノード投稿者 (uid)

en: Revision authored by (uid)
ja: リビジョン投稿者 (uid)

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
ja: コメントが作成された時間。 Unix タイムスタンプ形式。

en: The time that the comment was edited by its author, as a Unix timestamp.
ja: コメントが作成者によって編集された時間。 Unix タイムスタンプ形式。

en: Format of the term description.
ja: チームの説明のフォーマット

en: Module responsible for the vocabulary.
ja: ボキャブラリーを処理するモジュール。

en: Unique machine name of the vocabulary.
ja: ボキャブラリのユニークなマシン名です。

en: File MIME Type
ja: ファイル MIME タイプ

en: Running upgrade
ja: 実行中のアップグレード
