Opigno migration (3.0.3) - en to tr translation catalogue (70 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Type
tr: Tip

en: Language
tr: Dil

en: File path
tr: Dosya yolu

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Picture
tr: Görsel

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: Signature
tr: İmza

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: File ID
tr: Dosya ID

en: File name
tr: Dosya ismi

en: User data
tr: Kullanıcı verisi

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Created timestamp
tr: Zaman damgası oluşturuldu

en: The comment body.
tr: Yorum gövdesi.

en: The name of the term.
tr: Terimin adı.

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
tr: Sözlükte izin verilen hiyerarşik yapı: (0: yok, 1: tekil, 2: çoğul)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
tr: Sözlüğün diğer sözlüklere göre sahip olduğu ağırlık.

en: Public files
tr: Ortak dosyalar

en: Last access timestamp
tr: Son erişim zaman damgası

en: Last login timestamp
tr: Son giriş zaman damgası

en: Vocabulary machine name
tr: Sözlük makine adı

en: The author's host name.
tr: Yazarın sunucu adı.

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
tr: Yorumun yayınlanma durumu: Yayında(0), Yayında değil(1).

en: Language (fr, en, ...)
tr: Dil (fr, en, ...)

en: Modified timestamp
tr: Zaman damgası değiştirildi

en: The translation set id for this node
tr: Bu düğüm için çeviri kümesi kimliği

en: Registered timestamp
tr: Kaydolan zaman damgası

en: Signature format
tr: İmza biçimi

en: Init
tr: Başlangıç

en: The term ID.
tr: Terim kimliği.

en: Comment ID.
tr: Yorum ID'si.

en: Parent comment ID. If set to 0, this comment is not a reply to an existing comment.
tr: Üst yorum tanıtıcısı. 0 olarak ayarlıysa, bu yorum var olan bir yorumun yanıtı değildir.

en: The {node}.nid to which this comment is a reply.
tr: Bu yorumun, yanıtı olduğu {node}.nid.

en: The {users}.uid who authored the comment. If set to 0, this comment was created by an anonymous user.
tr: Yorumu yazan {users}.uid. 0 olarak ayarlıysa, bu yorum anonim bir kullanıcı tarafından oluşturulmuştur.

en: The comment title.
tr: Yorum başlığı.

en: The {filter_formats}.format of the comment body.
tr: Yorum gövdesinin {filter_formats}.format öğesi.

en: The vancode representation of the comment's place in a thread.
tr: Yorumun bir ileti dizisindeki yerinin vancode gösterimi.

en: The comment author's name. Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.
tr: Yorum yazarının adı. Kullanıcı oturum açtıysa {users}.name öğesini, aksi takdirde yorum formuna girilen değeri kullanır.

en: The comment author's home page address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
tr: Kullanıcı anonimse ve 'Anonim kullanıcılar iletişim bilgilerini bırakabilir/bırakmalıdır' ayarı açıksa, yorum yazarının yorum formundaki giriş sayfası adresi.

en: The {node}.type to which this comment is a reply.
tr: Bu yorumun yanıt olduğu {node}.type.

en: The {users}.uid who added the file. If set to 0, this file was added by an anonymous user.
tr: Dosyayı ekleyen {users}.uid. 0 olarak ayarlanırsa bu dosya anonim bir kullanıcı tarafından eklenmiştir.

en: The published status of a file.
tr: Dosyanın yayımlanma durumu.

en: The time that the file was added.
tr: Dosyanın eklendiği zaman.

en: The term description.
tr: Terim açıklaması.

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
tr: Terimin üst öğelerinin Drupal terim tanıtıcıları.

en: The vocabulary ID.
tr: Sözlük tanıtıcısı.

en: The name of the vocabulary.
tr: Sözlüğün adı.

en: The description of the vocabulary.
tr: Sözlüğün açıklaması.

en: The comment author's email address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
tr: Kullanıcı anonimse ve 'Anonim kullanıcılar iletişim bilgilerini bırakabilir/bırakmalıdır' ayarı açıksa, yorum yazarının yorum formundaki e-posta adresi.

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
tr: Bu düğümün en son düzeltmesinin oluşturulduğu zaman damgası.

en: Node authored by (uid)
tr: Düğümü yazan (uid)

en: Revision authored by (uid)
tr: Düzeltmeyi yazan (uid)

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
tr: Yorumun, Unix zaman damgası olarak oluşturulduğu zaman.

en: The time that the comment was edited by its author, as a Unix timestamp.
tr: Yorumun, Unix zaman damgası olarak yazarı tarafından düzenlendiği zaman.

en: Format of the term description.
tr: Terim açıklamasının biçimi.

en: Module responsible for the vocabulary.
tr: Sözlükten sorumlu modül.

en: Unique machine name of the vocabulary.
tr: Sözlüğün benzersiz makine adı.

en: File MIME Type
tr: Dosya MIME Tipi

en: Running upgrade
tr: Yükseltme çalıştırılıyor

en: What will be upgraded?
tr: Ne yükseltilecek?
