Opigno migration (3.0.0-rc1) - en to id translation catalogue (69 entries)

en: Title
id: Judul

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Type
id: Jenis

en: Language
id: Bahasa

en: File path
id: Jalur berkas

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Node ID
id: ID Node

en: Picture
id: Foto

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: File ID
id: ID berkas

en: File name
id: Nama berkas

en: User data
id: Data pengguna

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Created timestamp
id: Tanda waktu pembuatan

en: The comment body.
id: Isi komentar.

en: The name of the term.
id: Nama istilahnya.

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
id: Jenis hierarki diperbolehkan dalam kosa kata. (0 = dinonaktifkan, 1 = tunggal, 2 = banyak)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
id: Urutan kategori dalam hubungannya dengan kategori lain.

en: Public files
id: File untuk umum

en: Last access timestamp
id: Tanda waktu akses terakhir

en: Last login timestamp
id: Tanda waktu masuk terakhir

en: Vocabulary machine name
id: Nama mesin kosakata

en: The author's host name.
id: Nama host penulis

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
id: Status komentar yang dipublikasikan. (0 = Diterbitkan, 1 = Tidak Dipublikasikan)

en: Language (fr, en, ...)
id: Bahasa (fr, en, ...)

en: Modified timestamp
id: Timestamp yang dimodifikasi

en: The translation set id for this node
id: Id set terjemahan untuk node ini

en: Registered timestamp
id: Timestamp terdaftar

en: Signature format
id: Format tanda tangan

en: The term ID.
id: ID istilah.

en: Comment ID.
id: ID komentar.

en: Parent comment ID. If set to 0, this comment is not a reply to an existing comment.
id: ID komentar induk. Jika diatur ke 0, komentar ini bukan merupakan balasan terhadap komentar yang sudah ada.

en: The {node}.nid to which this comment is a reply.
id: {node}.nid yang menjadi balasan komentar ini.

en: The {users}.uid who authored the comment. If set to 0, this comment was created by an anonymous user.
id: {users}.uid yang menulis komentar. Jika diatur ke 0, komentar ini dibuat oleh pengguna anonim.

en: The comment title.
id: Judul komentar.

en: The {filter_formats}.format of the comment body.
id: {filter_formats}.format dari badan komentar.

en: The vancode representation of the comment's place in a thread.
id: Representasi vancode dari tempat komentar dalam sebuah utas.

en: The comment author's name. Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.
id: Nama penulis komentar Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.

en: The comment author's home page address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
id: Alamat beranda penulis komentar dari formulir komentar, jika pengguna anonim, dan pengaturan 'Pengguna anonim dapat/harus meninggalkan informasi kontak mereka' diaktifkan.

en: The {node}.type to which this comment is a reply.
id: {node}.type yang merupakan balasan dari komentar ini.

en: The {users}.uid who added the file. If set to 0, this file was added by an anonymous user.
id: {users}.uid yang menambahkan file tersebut. Jika diatur ke 0, file ini ditambahkan oleh pengguna anonim.

en: The published status of a file.
id: Status tampilan dari sebuah file

en: The time that the file was added.
id: Waktu saat file ditambahkan.

en: Existing term VID
id: Istilah VID yang ada saat ini

en: The term description.
id: Deskripsi istilah.

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
id: ID istilah Drupal dari induk istilah tersebut.

en: The vocabulary ID.
id: ID kosakata.

en: The name of the vocabulary.
id: Nama kosakata.

en: The description of the vocabulary.
id: Deskripsi kosakata.

en: The comment author's email address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
id: Alamat email penulis komentar dari formulir komentar, jika pengguna anonim, dan pengaturan 'Pengguna anonim dapat/harus meninggalkan informasi kontak mereka' diaktifkan.

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
id: Timestamp saat revisi terakhir dari node ini dibuat.

en: Node authored by (uid)
id: Node yang ditulis oleh (uid)

en: Revision authored by (uid)
id: Revisi ditulis oleh (uid)

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
id: Waktu komentar dibuat, sebagai timestamp Unix.

en: The time that the comment was edited by its author, as a Unix timestamp.
id: Waktu komentar tersebut diedit oleh penulisnya, sebagai timestamp Unix.

en: Format of the term description.
id: Format deskripsi istilah.

en: Module responsible for the vocabulary.
id: Modul yang bertanggung jawab atas kosakata.

en: Unique machine name of the vocabulary.
id: Nama mesin yang unik dari kosakata.

en: File MIME Type
id: Jenis MIME File

en: Running upgrade
id: Menjalankan peningkatan

en: What will be upgraded?
id: Apa yang akan diupgrade?
