Opigno migration (8.x-1.1) - en to da translation catalogue (66 entries)

en: Title
da: Titel

en: Username
da: Brugernavn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Language
da: Sprog

en: File path
da: Filsti

en: Password
da: Adgangskode

en: Weight
da: Vægt

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Picture
da: Billede

en: User ID
da: Bruger ID

en: Roles
da: Roller

en: Published
da: Udgivet

en: Signature
da: Signatur

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: File ID
da: Fil-ID

en: File name
da: Filnavn

en: User data
da: Brugerdata

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Timezone
da: Tidszone

en: Body of the message
da: Beskedens brødtekst

en: Created timestamp
da: Timestamp for oprettelse

en: The comment body.
da: Kommentarens brødtekst.

en: The name of the term.
da: Navnet på kategorien.

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
da: Typen af hierarki som er tilladt i ordforrådet. (0 = deaktiveret, 1 = ét lag, 2 = flere lag)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
da: Ordforrådets vægt i relation til andre ordforråd.

en: Last access timestamp
da: Timestamp for seneste adgang

en: Last login timestamp
da: Timestamp for seneste login

en: Vocabulary machine name
da: Ordforrådets maskinnavn

en: The author's host name.
da: Forfatterens værtsnavn.

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
da: Udgivelsesstatus for en kommentar. (0 = Udgivet, 1 = Ikke udgivet)

en: Language (fr, en, ...)
da: Sprog (fr, en, …)

en: Modified timestamp
da: Modificeret timestamp

en: The translation set id for this node
da: Oversættelsesgruppe-ID for dette indholdselement

en: Registered timestamp
da: Timestamp for oprettelse

en: Signature format
da: Signaturformat

en: The term ID.
da: Term IDet.

en: Comment ID.
da: Kommentar-ID.

en: Parent comment ID. If set to 0, this comment is not a reply to an existing comment.
da: ID på overordnet kommentar. Hvis sat til 0 er denne kommentar ikke et svar til en eksisterende kommentar.

en: The {node}.nid to which this comment is a reply.
da: {node}.nid som denne kommentar er et svar på.

en: The {users}.uid who authored the comment. If set to 0, this comment was created by an anonymous user.
da: {users}.uid som skrev kommentaren. Hvis sat til 0 blev denne kommentar oprettet af en anonym bruger.

en: The comment title.
da: Kommentartitlen.

en: The {filter_formats}.format of the comment body.
da: Kommentarbrødtekstens {filter_formats}.format.

en: The vancode representation of the comment's place in a thread.
da: Vancode-repræsentationen af kommentarens placering i tråden.

en: The comment author's name. Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.
da: Kommentarforfatterens navn. Bruger {users}.name hvis brugeren er logget ind, ellers bruges den værdi som blev indtastet i kommentarformularen.

en: The comment author's home page address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
da: Kommentarforfatterens hjemmeside fra kommentarformularen, hvis brugeren er anonym og indstillingen 'Anonyme brugere kan/skal indtaste kontaktinformation' er slået til.

en: The {node}.type to which this comment is a reply.
da: {node}.type som denne kommentar er et svar på.

en: The {users}.uid who added the file. If set to 0, this file was added by an anonymous user.
da: {users}.uid som tilføjede filen. Hvis sat til 0 blev filen tilføjet af en anonym bruger.

en: The published status of a file.
da: Filens udgivelsesstatus.

en: The time that the file was added.
da: Tidspunktet hvor filen blev tilføjet.

en: Existing term VID
da: VID for eksisterende term

en: The term description.
da: Termbeskrivelsen.

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
da: Drupal term-IDer på termens forældre.

en: The vocabulary ID.
da: Ordforrådets ID.

en: The name of the vocabulary.
da: Ordforrådets navn.

en: The description of the vocabulary.
da: Ordforrådets beskrivelse.

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
da: Tidspunktet hvor den seneste version af dette indholdselement blev oprettet.

en: Node authored by (uid)
da: Skrevet af (uid)

en: Revision authored by (uid)
da: Version skrevet af (uid)

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
da: Tidspunktet hvor kommentaren blev oprettet, som et Unix timestamp.

en: The time that the comment was edited by its author, as a Unix timestamp.
da: Tidspunktet hvor kommentaren blev oprettet eller sidst redigeret af sin forfatter, som et Unix timestamp.

en: Format of the term description.
da: Beskrivelsesformat.

en: Module responsible for the vocabulary.
da: Modulet som er ansvarligt for dette ordforråd.

en: Unique machine name of the vocabulary.
da: Ordforrådets unikke, maskinlæsbare navn.

en: File MIME Type
da: Fil MIME-type

en: Running upgrade
da: Kører opgradering
