Opigno migration (8.x-1.3) - en to it translation catalogue (66 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Type
it: Tipo

en: Language
it: Lingua

en: File path
it: Percorso del file

en: Weight
it: Peso

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Picture
it: Ritratto

en: User ID
it: ID utente

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Signature
it: Firma

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: File ID
it: ID file

en: File name
it: Nome del file

en: User data
it: Dati utente

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Created timestamp
it: Data e ora creazione

en: The comment body.
it: Il testo del commento.

en: The name of the term.
it: Il nome del termine.

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
it: Il tipo di gerarchia consentita nel vocabolario. (0 = disabilitata, 1 = singola, 2 = multipla)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
it: Il peso del vocabolario rispetto ad altri vocabolari.

en: Public files
it: File pubblici

en: Last access timestamp
it: Data ultimo accesso

en: Last login timestamp
it: Data ultima autenticazione

en: Vocabulary machine name
it: Nome ad uso interno del vocabolario

en: The author's host name.
it: Il nome dell'host dell'autore.

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
it: Lo stato di pubblicazione di un commento. (0 = Pubblicato, 1 = Non pubblicato)

en: Language (fr, en, ...)
it: Lingua (fr, en, ...)

en: Modified timestamp
it: Data e ora modifica

en: Registered timestamp
it: Data e ora registrazione

en: Signature format
it: Formato della firma

en: The term ID.
it: ID del termine.

en: Comment ID.
it: ID del commento.

en: Parent comment ID. If set to 0, this comment is not a reply to an existing comment.
it: ID del commento genitore. Se impostato a 0, questo commento non è una risposta a un commento esistente.

en: The {node}.nid to which this comment is a reply.
it: Il {node}.nid di cui questo commento è una risposta.

en: The {users}.uid who authored the comment. If set to 0, this comment was created by an anonymous user.
it: Il {users}.uid che ha creato il commento. Se impostato a 0, questo commento è stato creato da un utente anonimo.

en: The comment title.
it: Il titolo del commento.

en: The {filter_formats}.format of the comment body.
it: Il {filter_formats}.format del corpo del commento.

en: The vancode representation of the comment's place in a thread.
it: La rappresentazione in Base 36 della posizione del commento nella discussione.

en: The comment author's name. Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.
it: Il nome dell'autore del commento. Utilizza {users}.name se l'utente è autenticato, altrimenti utilizza il valore inserito nel form di commento.

en: The comment author's home page address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
it: L'indirizzo della home page dell'autore del commento inserito nel form del commento, se non è autenticato e se l'impostazione 'Gli utenti non autenticati possono/devono inserire informazioni di contatto' è attiva.

en: The {node}.type to which this comment is a reply.
it: {node}.type di cui questo commento è una risposta.

en: The {users}.uid who added the file. If set to 0, this file was added by an anonymous user.
it: {users}.uid dell'utente che ha aggiunto il file. Se impostato a 0, questo file è stato aggiunto da un utente anonimo.

en: The published status of a file.
it: Lo stato di pubblicazione di un file.

en: The time that the file was added.
it: La data e l'ora in cui il file è stato aggiunto.

en: Existing term VID
it: VID del termine esistente

en: The term description.
it: La descrizione del termine.

en: The vocabulary ID.
it: ID del vocabolario.

en: The name of the vocabulary.
it: Il nome del vocabolario.

en: The description of the vocabulary.
it: La descrizione del vocabolario.

en: The comment author's email address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
it: L'indirizzo e-mail dell'autore del commento inserito nel form del commento, se non è autenticato e se l'impostazione 'Gli utenti non autenticati possono/devono inserire informazioni di contatto' è attivata.

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
it: Data e ora in cui l'ultima revisione di questo nodo è stata creata.

en: Node authored by (uid)
it: Nodo creato da (uid)

en: Revision authored by (uid)
it: Revisione scritta da (uid)

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
it: L'ora in cui il commento è stato creato, come timestamp Unix.

en: The time that the comment was edited by its author, as a Unix timestamp.
it: L'ora in cui il commento è stato modificato dal suo autore, come timestamp Unix.

en: Format of the term description.
it: Formato della descrizione del termine.

en: Module responsible for the vocabulary.
it: Modulo responsabile per il vocabolario.

en: Unique machine name of the vocabulary.
it: Nome macchina univoco del vocabolario.

en: File MIME Type
it: MIME Type del file

en: Running upgrade
it: Esecuzione dell'aggiornamento
