Opigno migration (8.x-1.5) - en to uk translation catalogue (72 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Status
uk: Стан

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Type
uk: Тип

en: Language
uk: Мова

en: File path
uk: Шлях до файла

en: Password
uk: Пароль

en: Weight
uk: Вага

en: Node ID
uk: ID матеріалу

en: Picture
uk: Зображення

en: User ID
uk: ID користувача

en: Roles
uk: Ролі

en: Published
uk: Опубліковано

en: Signature
uk: Підпис

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплено зверху списків

en: File ID
uk: ID файла

en: File name
uk: Назва файла

en: User data
uk: Дані користувача

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Body of the message
uk: Текст повідомлення

en: Created timestamp
uk: Час створення

en: The comment body.
uk: Вміст коментаря.

en: The name of the term.
uk: Назва терміна.

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
uk: Тип ієрархії дозволений у словнику. (0 = відключена, 1 = одиночна, 2 = множинна)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
uk: Вага словника стосовно інших словників.

en: Public files
uk: Загальнодоступні файли

en: Last access timestamp
uk: Час останнього доступу

en: Last login timestamp
uk: Час останньої авторизації

en: Vocabulary machine name
uk: Машинна назва словника

en: The author's host name.
uk: Назва хоста автора.

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
uk: Стан публікації коментаря. (0 = опубліковано, 1 = не опубліковано)

en: Language (fr, en, ...)
uk: Мова (fr, en, ...)

en: Modified timestamp
uk: Час зміни

en: The translation set id for this node
uk: Ідентифікатор множини перекладі для даного матеріалу

en: Registered timestamp
uk: Час реєстрації у Unix-форматі

en: Signature format
uk: Формат підпису

en: Init
uk: Розпочати

en: The term ID.
uk: Ідентифікатор терміна.

en: Comment ID.
uk: Ідентифікатор коментаря.

en: Parent comment ID. If set to 0, this comment is not a reply to an existing comment.
uk: Ідентифікатор коментаря-батька. Якщо 0, цей коментар не є відповіддю на існуючий.

en: The {node}.nid to which this comment is a reply.
uk: {node}.nid для якої цей коментар є відповіддю.

en: The {users}.uid who authored the comment. If set to 0, this comment was created by an anonymous user.
uk: {users}.uid автора коментаря. Якщо 0, то такий коментар був створений анонімним користувачем.

en: The comment title.
uk: Заголовок коментаря.

en: The {filter_formats}.format of the comment body.
uk: {filter_formats}.format вмісту коментаря.

en: The vancode representation of the comment's place in a thread.
uk: Репрезентація місця коментаря у нитці у вигляді vancode.

en: The comment author's name. Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.
uk: Ім'я автора коментаря. Якщо користувач авторизувався, використовується {users}.name, інакше - значення введене в формі коментаря.

en: The comment author's home page address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
uk: Домашня сторінка автора коментаря з форми коментаря, якщо користувач є анонімним і увімкнено параметр "Анонімні користувачі мають/можуть залишати свою контактну інформацію".

en: The {node}.type to which this comment is a reply.
uk: {node}.type, для якого коментар є відповіддю

en: The {users}.uid who added the file. If set to 0, this file was added by an anonymous user.
uk: {users}.uid того, хто додав файл. Якщо 0, то цей файл додано анонімним користувачем.

en: The published status of a file.
uk: Стан публікації файла.

en: The time that the file was added.
uk: Час додавання файла.

en: Existing term VID
uk: VID наявного терміна

en: The term description.
uk: Опис терміна.

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
uk: Ідентифікатори термінів-батьків терміна.

en: The vocabulary ID.
uk: ID словника.

en: The name of the vocabulary.
uk: Назва словника.

en: The description of the vocabulary.
uk: Опис словника.

en: The comment author's email address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
uk: Електронна адреса автора коментаря з форми коментування у випадку, якщо користувач анонімний і увімкнено налаштування "Анонімні користувачі мають/можуть залишати свою контактну інформацію".

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
uk: Часова позначка в unix-форматі створення останньої редакції цього матеріалу.

en: Node authored by (uid)
uk: Матеріал(ноду) створено (uid)

en: Revision authored by (uid)
uk: Редакцію створено (uid)

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
uk: Час створення коментаря, у Unix-форматі часу.

en: The time that the comment was edited by its author, as a Unix timestamp.
uk: Час редагування коментаря його автором, у Unix-форматі часу.

en: Format of the term description.
uk: Формат опису терміну.

en: Module responsible for the vocabulary.
uk: Модуль, відповідальний за словник.

en: Unique machine name of the vocabulary.
uk: Унікальна машинна назва для словника.

en: File MIME Type
uk: MIME-тип файла

en: Running upgrade
uk: Виконуємо модернізацію

en: What will be upgraded?
uk: Що буде перенесено?
