Opigno module (8.x-1.8) - en to hi translation catalogue (91 entries)

en: Next
hi: अगला

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Groups
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: more
hi: और भी

en: Action
hi: कार्रवाई

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Weight
hi: मान

en: Image
hi: चित्र

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Back
hi: वापस

en: Label
hi: लेबल

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: View
hi: देखें

en: ID
hi: आईडी

en: Upload
hi: अपलोड

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Created
hi: निर्मित

en: Question
hi: सवाल

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Roles
hi: भूमिका

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Group ID
hi: समूह आईडी

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Desc
hi: अवरोही

en: Role
hi: भूमिका

en: Provider
hi: प्रदाता

en: PDF
hi: पीडीएफ

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Manual
hi: मैनुअल

en: Member for
hi: के लिये सदस्य

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Choice
hi: विकल्प

en: People
hi: कर्मचारी

en: Blocked
hi: बंद

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Results
hi: परिणाम

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Finished
hi: संपूर्ण

en: Apply
hi: लागू करें

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: pixels
hi: पिक्सेल

en: Uses
hi: उपयोग

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: Revision log message
hi: संशोधन लॉग संदेश

en: Find and manage people interacting with your site.
hi: अपनी साइट के साथ सहभागिता करने वाले लोगों को ढूंढें और प्रबंधित करें।

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
hi: उपयोगकर्ता खातों, भूमिकाओं और अनुमतियों का प्रबंधन करें.

en: Revision user
hi: संशोधन यूज़र

en: Briefly describe the changes you have made.
hi: संक्षेप में परिवर्तन का वर्णन करे जो आपने किए हैं

en: The time that the current revision was created.
hi: समय है कि वर्तमान संशोधन बनाया गया था

en: The user ID of the author of the current revision.
hi: वर्तमान संशोधन के लेखक की उपयोगकर्ता आईडी।

en: Name or email contains
hi: नाम या ईमेल में है

en: Revision create time
hi: संशोधन समय बना
