Orange E-commerce Profile (2.0.0-alpha1) - en to id translation catalogue (307 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: delete
id: hapus

en: Register
id: Daftar

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Item
id: Barang

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Email notification
id: Email pemberitahuan

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: Action
id: Tindakan

en: Quantity
id: Kuantitas

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: Homepage
id: Laman beranda

en: Categories
id: Kategori

en: view
id: tampilan

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: Use count
id: Jumlah penggunaan

en: Message
id: Pesan

en: No log messages available.
id: Tidak ada pesan log yang tersedia.

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Preview
id: Pratinjau

en: Help
id: Bantuan

en: True
id: Benar

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Archive
id: Arsip

en: Icon
id: Ikon

en: Filename
id: Nama berkas

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Layout
id: Tata letak

en: Component
id: Komponen

en: Components
id: Komponen

en: Attachment
id: Lampiran

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Files
id: Berkas

en: Created
id: Dibuat

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Site
id: Situs

en: Off
id: Matikan

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Severity
id: Keparahan

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Widget
id: Piranti

en: Price
id: Harga

en: Customer
id: Pelanggan

en: Amount
id: Jumlah

en: Add to cart
id: Masukkan keranjang

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Payment
id: Pembayaran

en: Store
id: Toko

en: General
id: Umum

en: Table
id: Tabel

en: Start
id: Mulai

en: Navigation
id: Navigasi

en: Color
id: Warna

en: Role
id: Peran

en: User login
id: Login pengguna

en: Users
id: Pengguna

en: Button
id: Tombol

en: Anonymous
id: Anonim

en: Tools
id: Alat

en: Recent comments
id: Komentar terakhir

en: Page Title
id: Judul Halaman

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: Display Name
id: Nama tampilan

en: English
id: Bahasa Inggris

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Member for
id: Anggota selama

en: Front page
id: Halaman depan

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Activity
id: Aktifitas

en: Query
id: Kueri

en: Alignment
id: Perataan

en: author
id: penulis

en: Entity
id: Entitas

en: Buttons
id: Tombol

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: People
id: Orang

en: Blocked
id: Diblokir

en: Author Name
id: Nama Penulis

en: Glossary
id: Glosarium

en: Cart
id: Keranjang

en: Shipping
id: Pengiriman

en: Product
id: Produk

en: Changed
id: Berubah

en: Completed
id: Selesai

en: Products
id: Produk

en: Standard
id: Standar

en: Orders
id: Pesanan

en: Relationship
id: Hubungan

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Translations
id: Terjemahan

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Published comments
id: Komentar yang diterbitkan

en: Sticky
id: Menempel

en: Review
id: Periksa

en: Tabs
id: Tab

en: Complete
id: Selesai

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Block description
id: Keterangan blok

en: Used in
id: Digunakan di

en: Permission
id: Kewenangan

en: Grid
id: Kotakan

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Menu link title
id: Judul pokok menu

en: Profiles
id: Profil

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: No comments available.
id: Tidak ada komentar.

en: Order #
id: # Order

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
id: Seorang anggota akan dianggap online selama ini jika dia sudah membuka minimal satu halaman.

en: Offset
id: Letak

en: Locked
id: Dikunci

en: Publish content
id: Publikasikan konten

en: Unpublish comment
id: Tidak publikasikan komentar

en: Newest first
id: Mulai dari terbaru

en: Block type
id: Tipe Block

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: User account
id: Keanggotaan

en: Order status
id: Status Order

en: Customer information
id: Informasi pelanggan

en: Not applicable
id: Tidak berlaku

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Admin
id: Administrator

en: IP address
id: Alamat IP

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: No products available.
id: Tidak ada produk yang tersedia.

en: Permanent
id: Permanen

en: Temporary
id: Sementara

en: No files available.
id: Tidak ada file yang tersedia.

en: Frontpage
id: Laman depan

en: Delete comment
id: Hapus komentar

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: Posted in
id: Dalam

en: Upload date
id: Tanggal diunggah

en: Order total
id: Total Order

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: Publish comment
id: Terbitkan komentar

en: Draft
id: Konsep

en: Total price
id: Total harga

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Compact
id: Tersusun rapat

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Who's new
id: Pengguna yang baru

en: Personal contact form
id: Form kontak pribadi

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: Who's online
id: Siapa yang online

en: Apply filters
id: Terapkan filters

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Author name
id: Nama penulis

en: Status messages
id: Pesan status

en: Delete content
id: Hapus konten

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Monthly archive
id: Arsip Bulanan

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Full comment
id: Komentar penuh

en: Save comment
id: Simpan komentar

en: Unapproved comments
id: Komentar yang tidak disetujui

en: The text to be used for this link in the menu.
id: Teks yang akan digunakan untuk tautan ini dalam menu.

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Recent content
id: Konten terbaru

en: No front page content has been created yet.
id: Tidak ada konten halaman depan yang sudah dibuat.

en: Unpublish content
id: Batalkan publikasi konten

en: Make content sticky
id: Buat konten menjadi lengket

en: Make content unsticky
id: Buat konten menjadi tidak lengket

en: Promote content to front page
id: Promosikan konten ke halaman depan

en: Remove content from front page
id: Buang konten dari halaman depan

en: Save content
id: Simpan konten

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: Time zones
id: Zona waktu

en: Taxonomy term page
id: Halaman istilah taksonomi

en: No people available.
id: Tidak tersedia orang.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
id: Administrator membuat akun untuk Anda di [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
id: Cari dan kelola orang yang berinteraksi dengan situs Anda.

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: No media available.
id: Media tidak tersedia.

en: Update URL alias
id: Memperbarui Alias URL

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Unit price
id: Harga satuan

en: Order number
id: Nomor Order

en: Recent log messages
id: Pesan-pesan log terakhir

en: Shown when hovering over the menu link.
id: Ditampilkan ketika kursor mouse lewat diatas tautan menu.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
id: Kelola profil pengguna, pemeran dan kewenangan.

en: Changed date
id: Tanggal diubah

en: Delete order
id: Hapus pesanan

en: Asc
id: Urutan turun

en: Not specified
id: Tidak spesifik

en: You have not placed any orders with us yet.
id: Anda belum melakukan order pada kami.

en: Wide
id: Lebar

en: Stores
id: Toko

en: variation
id: variasi

en: variations
id: variasi

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: Custom block library
id: Perpustakaan blok tersuai

en: Registering module
id: Mendaftarkan modul

en: Fallback date format
id: Format tanggal fallback

en: File usage
id: Penggunaan berkas

en: Search result highlighting input
id: Hasil pencarian menyoroti masukan

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Large (480×480)
id: Besar (480x480)

en: Medium (220×220)
id: Sedang (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
id: Mini (100x100)

en: HTML Date
id: Tanggal HTML

en: HTML Datetime
id: Tanggal jam HTML

en: HTML Month
id: Bulan HTML

en: HTML Time
id: Jam HTML

en: HTML Week
id: Minggu HTML

en: HTML Year
id: Tahun HTML

en: HTML Yearless date
id: Tanggal tanpa tahun HTML

en: Default long date
id: Tanggal panjang standar

en: Default medium date
id: Tanggal format menengah bawaan

en: Default short date
id: Tanggal format singkat bawaan

en: Block the selected user(s)
id: Blokir pengguna yang telah dipilih

en: Cancel the selected user account(s)
id: Batalkan akun pengguna yang dipilih

en: Unblock the selected user(s)
id: Buka blokir penguna yang telah dipilih

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
id: Permintaan pembatalan untuk akun [user:display-name] pada [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
id: Penggantian informasi masuk untuk [user:display-name] pada [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
id: Detail akun dari [user:display-name] pada [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
id: Detil akun [user:display-name] di [site:name] (menunggu persetujuan admin)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
id: Detil akun untuk [user:display-name] di [site:name] (disetujui)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
id: Detil akun untuk [user:display-name] di [site:name] (diblokir)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
id: Detil akun untuk [user:display-name] di [site:name] (dibatalkan)

en: User tool links, often added by modules
id: Tautan alat pengguna, biasanya ditambah oleh modul

en: Find and manage custom blocks.
id: Cari dan kelola blok tambahan.

en: Recent comments.
id: Komentar terbaru

en: Find and manage files.
id: Cari dan kelola file

en: All content, by month.
id: Semua konten, per bulan.

en: Recent content.
id: Konten terbaru

en: All content promoted to the front page.
id: Semua konten di promosikan ke halaman depan.

en: All content, by letter.
id: Semua konten, dari abjad.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
id: Konten merupakan milik taksonomi tertentu

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
id: Tampilkan daftar akun pengguna baru pada situs.

en: Who's online block
id: Blok pengguna online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
id: Tampilkan nama-nama pengguna yang aktif akhir-akhir ini, dan jumlah total pengguna aktif.

en: Narrow
id: Sempit

en: There are no custom blocks available.
id: Tidak ada blok custom tersedia

en: Files overview
id: Tinjauan berkas

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
id: Informasi penggunaan file untuk {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten

en: Welcome to [site:name]
id: Selamat datang di [site:name]

en: Name or email contains
id: Nama atau email mengandung

en: A list of new users
id: Daftar pengguna baru

en: There are currently @total users online.
id: Saat ini terdapat @total pengguna online.

en: There are currently 0 users online.
id: Saat ini terdapat 0 pengguna online

en: A list of users that are currently logged in.
id: Daftar pengguna yang sedang online

en: Product variation
id: Variasi produk

en: Publish product
id: Publikasikan produk

en: Unpublish product
id: Batalkan publikasi produk

en: Carts
id: Keranjang

en: Delete product
id: Hapus produk

en: Checkout progress
id: Kemajuan checkout

en: Add to Cart Form
id: Formulir tambahkan ke Keranjang

en: Checkout Order Summary
id: Ringkasan Pesanan Checkout
