Orange E-commerce Profile (2.0.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (265 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: Item
fa: آیتم

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: Email notification
fa: اطلاع رسانی از طریق پست الکترونیکی

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: more
fa: بیشتر

en: Administration
fa: مدیریت

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: More
fa: بیشتر

en: Action
fa: عملکرد

en: Quantity
fa: تعداد

en: On
fa: روشن

en: Yes
fa: بله

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: view
fa: مشاهده

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Use count
fa: تعداد استفاده

en: Message
fa: پیغام

en: No log messages available.
fa: هیچ گزارشی در دسترس نیست.

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Help
fa: راهنما

en: True
fa: صحیح

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Background
fa: زمینه

en: Background Color
fa: رنگ پس زمینه

en: Summary
fa: خلاصه

en: Archive
fa: آرشیو

en: Icon
fa: شمایل

en: Filename
fa: نام فایل

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Updated
fa: به‌روز

en: Layout
fa: آرایش

en: Component
fa: جزء

en: Total
fa: مجموع

en: ID
fa: شناسه

en: Attachment
fa: پیوست

en: Titles
fa: عناوین

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Node
fa: محتوا

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Logo
fa: آرم

en: Off
fa: خاموش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Severity
fa: شدت

en: Gallery
fa: گالری

en: Watchdog
fa: نگهبان

en: Normal
fa: عادی

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Media
fa: رسانه

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Widget
fa: ساختار

en: Price
fa: قیمت

en: Customer
fa: مشتری

en: Amount
fa: مقدار

en: Add to cart
fa: افزودن به سبد خرید

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: Desc
fa: نزولی

en: Payment
fa: پرداخت

en: Store
fa: فروشگاه

en: General
fa: عمومی

en: Table
fa: جدول

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Color
fa: رنگ

en: Role
fa: نقش

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Blog
fa: وبلاگ

en: Users
fa: کاربران

en: Button
fa: دکمه

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Checkout
fa: تکمیل سفارش

en: Tools
fa: ابزارها

en: Tab
fa: زبانه

en: Recent comments
fa: دیدگاه‌های اخیر

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Full
fa: کامل

en: Gender
fa: جنسیت

en: English
fa: انگلیسی

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: Token
fa: توکن

en: ms
fa: میلی ثانیه

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Member for
fa: عضو به مدت

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Activity
fa: فعالیت

en: Query
fa: پرس و جو

en: Alignment
fa: تراز

en: author
fa: نویسنده

en: Entity
fa: عنصر

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Your message has been sent.
fa: پیغام شما ارسال شد.

en: People
fa: افراد

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Cart
fa: سبد خرید

en: Shipping
fa: حمل و نقل

en: Order history
fa: سابقه سفارش

en: Product
fa: محصول

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Products
fa: محصولات

en: Orders
fa: سفارش‌ها

en: Relationship
fa: رابطه

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Published comments
fa: دیدگاه‌های منتشر شده

en: Sticky
fa: ماندگار

en: Review
fa: بازبینی

en: Complete
fa: کامل

en: Webform
fa: فرم ساز

en: Next Page >
fa: صفحه بعد >

en: < Previous Page
fa: < صفحه قبل

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Select
fa: انتخاب

en: Block description
fa: توضیحات بلوک

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: Permission
fa: مجوز

en: Grid
fa: شبکه

en: ,
fa: ،

en: Global
fa: سراسری

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Menu link title
fa: عنوان پیوند منو

en: Profiles
fa: نمایه‌ها

en: Administrator
fa: مدیر

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: No comments available.
fa: هیچ دیدگاه‌هایی در دسترس نیست.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fa: یک کاربر برای مدت تعیین شده پس از آخرین مشاهده‌ی یک صفحه، آنلاین محسوب می‌شود.

en: Offset
fa: جابجایی

en: Locked
fa: قفل شده

en: Extract
fa: استخراج

en: Publish content
fa: انتشار محتوا

en: Unpublish comment
fa: عدم انتشار دیدگاه

en: Block type
fa: نوع بلاک

en: 1
fa: ۱

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: User account
fa: حساب کاربری

en: Order status
fa: وضعیت سفارش

en: Customer information
fa: اطلاعات مشتری

en: Not applicable
fa: غیر قابل استفاده

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Admin
fa: مدیر

en: IP address
fa: آدرس IP

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Permanent
fa: دائمی

en: Temporary
fa: موقت

en: No files available.
fa: هیچ فایلی در دسترس نیست.

en: Delete comment
fa: حذف دیدگاه

en: MIME type
fa: نوع فایل

en: Posted in
fa: ارسال شده در

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: Order total
fa: کل سفارش

en: Primary
fa: اصلی

en: Dashboard
fa: میزکار

en: Search index
fa: شاخص جستجو

en: Publish comment
fa: انتشار دیدگاه

en: Draft
fa: پیش نویس

en: Yes/No
fa: بله/خیر

en: Total price
fa: قیمت کل

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Who's new
fa: کاربران جدید

en: Personal contact form
fa: فرم تماس شخصی

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: Who's online
fa: کاربران آنلاین

en: Remote ID
fa: شناسه‌ی راه دور

en: Delete content
fa: حذف محتوا

en: No orders available.
fa: هیچ سفارشی در دسترس نیست.

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Monthly archive
fa: آرشیو ماهیانه

en: Operations links
fa: پیوندهای عملیات

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Full comment
fa: نظر کامل

en: Save comment
fa: ذخیره دیدگاه

en: Unapproved comments
fa: دیدگاه‌های تایید نشده

en: The text to be used for this link in the menu.
fa: متنی که باید برای این پیوند در منو استفاده شود.

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Recent content
fa: جدیدترین محتوا

en: No front page content has been created yet.
fa: هنوز هیج محتوایی برای صفحه اول ایجاد نشده است.

en: Unpublish content
fa: عدم انتشار محتوا

en: Make content sticky
fa: ارتقای محتوا به سرمطلبی

en: Make content unsticky
fa: تنزل محتوا از سرمطلبی

en: Promote content to front page
fa: ارتقای محتوا به صفحه اول

en: Remove content from front page
fa: تنزل محتوا از صفحه اول

en: Save content
fa: ذخیره محتوا

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: Time zones
fa: نواحی زمانی

en: Taxonomy term page
fa: صفحه واژه طبقه‌بندی

en: No people available.
fa: هیچ فردی در دسترس نیست.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fa: یکی از مدیران یک حساب کاربری در [site:name] برای شما ایجاد نموده است.

en: Find and manage people interacting with your site.
fa: یافتن و اداره افراد در تعامل با سایت شما.

en: Order Total
fa: کل سفارش

en: Update URL alias
fa: به‌روزرسانی آدرس مستعار

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Unit price
fa: قیمت واحد

en: Order number
fa: شماره سفارش

en: Recent log messages
fa: جدیدترین گزارش‌ها

en: Shown when hovering over the menu link.
fa: هنگامی که موس بر روی پیوند منو قرار می‌گیرد نمایش داده می‌شود.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fa: مدیریت حساب‌های کاربری، نقش‌ها و مجوزها.

en: Changed date
fa: تاریخ تغییر

en: Delete order
fa: حذف سفارش

en: Asc
fa: صعودی

en: Not specified
fa: مشخص نشده

en: You have not placed any orders with us yet.
fa: شما هنوز هیچ سفارشی در این سایت انجام نداده اید.

en: Master
fa: مدیر

en: Wide
fa: پهن

en: No stores available.
fa: فروشگاهی موجود نیست.

en: Stores
fa: فروشگاه ها

en: Payment Methods
fa: روش‌های پرداخت

en: With selection
fa: با انتخاب شده‌ها

en: Custom block library
fa: کتابخانه بلوک سفارشی

en: Narrow
fa: باریک

en: Welcome to [site:name]
fa: به [site:name] خوش‌‌آمدید

en: Name or email contains
fa: نام یا نشانی پست الکتونیکی شامل

en: Manage your orders.
fa: سفارشات حود را مدیریت کنید

en: Carts
fa: سبدهای خرید
