Orange Profile (2.0.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (337 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Email notification
ja: E メール通知

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: view
ja: ビュー

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Use count
ja: 使用回数

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: Text Color
ja: 文字色

en: Default
ja: デフォルト

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Icon
ja: アイコン

en: Filename
ja: ファイル名

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Layout
ja: レイアウト

en: Component
ja: コンポーネント

en: Components
ja: コンポーネント

en: #
ja: No.

en: Attachment
ja: 添付

en: Titles
ja: タイトル

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Files
ja: ファイル

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Logo
ja: ロゴ

en: Site
ja: サイト

en: Off
ja: オフ

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Severity
ja: 重大度

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Normal
ja: ノーマル

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Desc
ja: 降順

en: Payment
ja: 決済

en: General
ja: 全般

en: Table
ja: テーブル

en: Start
ja: 開始

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Color
ja: 色

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Blog
ja: ブログ

en: Users
ja: ユーザー

en: Button
ja: ボタン

en: Banner
ja: バナー

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Tab
ja: タブ

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Gender
ja: 性別

en: Display Name
ja: 表示名

en: English
ja: 英語

en: Messages
ja: メッセージ

en: Token
ja: トークン

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: Front page
ja: フロントページ

en: Languages
ja: 言語

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Buttons
ja: ボタン

en: Days
ja: 日

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Author Name
ja: 著者名

en: Glossary
ja: 用語集

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Translations
ja: 翻訳

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Published comments
ja: 掲載中のコメント

en: Sticky
ja: 固定

en: Tabs
ja: タブ

en: Complete
ja: 完了

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Next Page >
ja: 次のページ ＞

en: < Previous Page
ja: ＜ 前のページ

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Used in
ja: 利用場所

en: Permission
ja: 権限

en: Grid
ja: グリッド

en: Node Comment
ja: ノードコメント

en: < Previous
ja: < 前へ

en: Global
ja: グローバル

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Menu link title
ja: メニューリンクのタイトル

en: Administrator
ja: 管理者

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: Tab Title
ja: タブのタイトル

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Show all
ja: すべてを表示

en: Offset
ja: オフセット

en: Meta Tags
ja: メタタグ

en: Locked
ja: ロック

en: Fid
ja: FID

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: Unpublish comment
ja: コメントを非公開にする

en: Newest first
ja: 新しい順

en: Blog Listing
ja: ブログ一覧

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Not applicable
ja: 適用不可

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Webform submissions
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: Admin
ja: 管理者

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Delete comment
ja: コメントの削除

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Posted in
ja: 投稿先

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Publish comment
ja: コメントを公開する

en: Draft
ja: 下書き

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Yes/No
ja: はい / いいえ

en: Webform submission
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: Personal contact form
ja: パーソナルコンタクトフォーム

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: Apply filters
ja: フィルターを適用

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full comment
ja: コメント全文

en: Save comment
ja: コメントの保存

en: Unapproved comments
ja: 承認待ちのコメント

en: The text to be used for this link in the menu.
ja: メニュー内でこのリンクを使う時に利用される文字列。

en: Full content
ja: 全文

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: No front page content has been created yet.
ja: フロントページ向けコンテンツはまだ作成されていません。

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Time zones
ja: タイムゾーン

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: Geographic
ja: 地理

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Shown when hovering over the menu link.
ja: メニューリンクの上をマウスがホバーしたときに表示されます。

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Asc
ja: 昇順

en: Not specified
ja: 未指定

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
ja: 送信は保存されました。後ほどこのフォームに戻ってくると現在の値が保存された状態になっています。

en: Master
ja: マスター

en: 404 page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: Wide
ja: ワイド

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Country codes
ja: 国コード

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: Publish taxonomy term
ja: タクソノミータームを掲載

en: Custom block library
ja: カスタムブロックライブラリ

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Lists (Views)
ja: リスト (Views)

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: 403 access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: The time that the menu link was last edited.
ja: メニューリンクが最後に編集された時間。

en: The time that the user was last edited.
ja: ユーザーの最終更新日時。

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
ja: 一部のみが完了したフォームが見つかりました。残りの部分を完成させてください。

en: Media library
ja: メディアライブラリー

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: Find and manage custom blocks.
ja: カスタムブロックの管理と検索

en: Recent comments.
ja: 最近のコメント。

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: Recent content.
ja: 最近のコンテンツ。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ja: サイト上の最新のユーザーの一覧を表示します。

en: Who's online block
ja: 現在オンラインのユーザーを表示するブロック

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ja: 最近のアクティブなユーザーの名前と全アクティブユーザーの数を表示します。

en: Narrow
ja: 幅狭

en: There are no custom blocks available.
ja: カスタムブロックはありません。

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: A list of new users
ja: 新規ユーザーの一覧

en: There are currently @total users online.
ja: 現在 @total 人のユーザーがオンラインです。

en: There are currently 0 users online.
ja: 現在オンラインのユーザーはいません。

en: A list of users that are currently logged in.
ja: 現在ログインしているユーザーの一覧。

en: Configuration for site administrators
ja: サイト管理者用の設定

en: Configuration for site members
ja: サイトのメンバー用の設定

en: Delete media
ja: メディアを削除

en: Media name
ja: メディア名

en: Country names
ja: 国名

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
ja: 送信内容を確認してください。あなたが送信した内容は「送信」ボタンを押すまで完了しません。

en: Save media
ja: メディアを保存

en: Likert
ja: リッカート

en: Credit card codes
ja: クレジットカードコード

en: Publish media
ja: メディアを掲載

en: Unpublish media
ja: メディアを非掲載

en: Find and manage media.
ja: メディアを検索し管理します。

en: Find and manage comments.
ja: コメントを見つけ管理します。

en: The approved comments listing.
ja: 承認されたコメントのリスト。

en: Comments published
ja: 公開済みコメント

en: The unapproved comments listing.
ja: 未承認のコメントのリストです。

en: Comments unapproved
ja: 未承認のコメント。

en: Name (A-Z)
ja: 名前（昇順）

en: Name (Z-A)
ja: 名前（降順）

en: Indicates required field
ja: 必須フィールドを示します

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: Edit {{ name }}
ja: {{ name }}を編集

en: Widget (table)
ja: ウィジェット（表）

en: Media Library thumbnail (220×220)
ja: メディアライブラリーのサムネイル (220×220)

en: Delete {{ name }}
ja: {{ name }}を削除
