Orange Profile (2.0.0-alpha2) - en to sv translation catalogue (316 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Register
sv: Registrera

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Email notification
sv: E-postmeddelande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: Yes
sv: Ja

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Categories
sv: Kategorier

en: view
sv: visa

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Use count
sv: Antal använd

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Help
sv: Hjälp

en: True
sv: Sant

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Default
sv: Förvald

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Archive
sv: Arkiv

en: Icon
sv: Ikon

en: Filename
sv: Filnamn

en: Teaser
sv: Ingress

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Component
sv: Komponent

en: Components
sv: Komponenter

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Titles
sv: Titlar

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Files
sv: Filer

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Logo
sv: Logotyp

en: Site
sv: Webbplats

en: Off
sv: Av

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Severity
sv: Grad

en: Gallery
sv: Galleri

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Plain text
sv: Ren text

en: Desc
sv: Fallande

en: Payment
sv: Betalning

en: General
sv: Allmän

en: Table
sv: Tabell

en: Start
sv: Från

en: Navigation
sv: Navigering

en: Color
sv: Färg

en: Role
sv: Roll

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Blog
sv: Blogg

en: Users
sv: Användare

en: Button
sv: Knapp

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Tools
sv: Verktyg

en: Tab
sv: Tabb

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Page Title
sv: Sidtitel

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: Gender
sv: Kön

en: Display Name
sv: Visningsnamn

en: English
sv: Engelska

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Member for
sv: Medlem i

en: Front page
sv: Startsida

en: Languages
sv: Språk

en: Query
sv: Databasfråga

en: Alignment
sv: Placering

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Buttons
sv: Knappar

en: Days
sv: Dagar

en: Months
sv: Månader

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Author Name
sv: Författarnamn

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Changed
sv: Ändrad

en: Completed
sv: Slutförd

en: Relationship
sv: Relation

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Translations
sv: Översättningar

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Published comments
sv: Publicerade kommentarer

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Tabs
sv: Flikar

en: Complete
sv: Slutförd

en: Webform
sv: Webbformulär

en: Next Page >
sv: Nästa sida >

en: < Previous Page
sv: < Föregående sida

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Apply
sv: Applicera

en: Select
sv: Välj

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Used in
sv: Används i

en: Permission
sv: Behörighet

en: Grid
sv: Rutnät

en: < Previous
sv: < Föregående

en: Global
sv: Globalt

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Menu link title
sv: Titel på menylänken

en: Administrator
sv: Administratör

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: Tab Title
sv: Fliktitel

en: html
sv: HTML

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Offset
sv: Kompensera

en: Meta Tags
sv: Metataggar

en: Locked
sv: Låst

en: Extract
sv: Extrahera

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: Block type
sv: Typ av block

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User account
sv: Användarkonto

en: Not applicable
sv: Ej tillämpligt

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Admin
sv: Administrera

en: IP address
sv: IP-adress

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Temporary
sv: Temporär

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Frontpage
sv: Startsida

en: Delete comment
sv: Radera kommentar

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Posted in
sv: Inlagt i

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Primary
sv: Primär

en: Search index
sv: Sökindex

en: Publish comment
sv: Publicera kommentarer

en: Draft
sv: Utkast

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: Yes/No
sv: Ja/Nej

en: Webform submission
sv: Inlägg i Webform

en: @interval ago
sv: @interval sedan

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Personal contact form
sv: Personligt kontaktformulär

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: Apply filters
sv: Applicera filter

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Author name
sv: Författarnamn

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Delete content
sv: Radera innehåll

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Full comment
sv: Fullständig kommentar

en: Save comment
sv: Spara kommentar

en: Unapproved comments
sv: Ej godkända kommentarer

en: The text to be used for this link in the menu.
sv: Texten som skall användas för denna länken i menyn.

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: No front page content has been created yet.
sv: Inget innehåll för startsidan har skapats ännu.

en: Unpublish content
sv: Avpublicera inlägg

en: Make content sticky
sv: Visa inlägg överst i listor

en: Make content unsticky
sv: Ta bort visning överst i listor

en: Promote content to front page
sv: Visa innehåll på startsidan

en: Remove content from front page
sv: Ta bort inlägg från startsidan

en: Save content
sv: Spara innehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Time zones
sv: Tidszoner

en: Taxonomy term page
sv: Sida för taxonomitermer

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
sv: En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Select any filter and click on Apply to see results
sv: Välj valfritt filter och klicka på applicera för att se resultaten.

en: No media available.
sv: Ingen media tillgänglig.

en: Logo Image
sv: Logotyp

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Shown when hovering over the menu link.
sv: Visas när man för musmarkören över menylänken.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Asc
sv: Stigande

en: Not specified
sv: Ej angivet

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
sv: Formulär sparat. Du kan återvända till detta formulär senare och fortsätta inmatningen.

en: Master
sv: Huvud

en: Wide
sv: Bred

en: Media type
sv: Mediatyp

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: Publish taxonomy term
sv: Publicera taxonomiterm

en: Unpublish taxonomy term
sv: Avpublicera taxonomiterm

en: Custom block library
sv: Bibliotek med anpassade block

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: Fallback date format
sv: Datumformat i reserv

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning

en: Media library
sv: Mediabibliotek

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Large (480×480)
sv: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
sv: Mellan (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: HTML Date
sv: HTML datum

en: HTML Datetime
sv: HTML tidsdatum

en: HTML Month
sv: HTML månad

en: HTML Time
sv: HTML tid

en: HTML Week
sv: HTML vecka

en: HTML Year
sv: HTML år

en: HTML Yearless date
sv: HTML datum utan år

en: Default long date
sv: Förvalt långt datum

en: Default medium date
sv: Förvalt mellanlångt datum

en: Default short date
sv: Förvalt kort datum

en: Block the selected user(s)
sv: Spärra vald(a) användare

en: Cancel the selected user account(s)
sv: Radera de valda användarkontona

en: Unblock the selected user(s)
sv: Återaktivera vald(a) användare

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
sv: Begäran om avslutande av konto för [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
sv: Ersättande inloggningsuppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (väntar på godkännande av administratör)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (godkänd)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (spärrad)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (borttagen)

en: User tool links, often added by modules
sv: Länkar för användare som ofta läggs till av moduler

en: Find and manage custom blocks.
sv: Hitta och hantera anpassade block.

en: Recent comments.
sv: Senaste kommentarer.

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
sv: Innehåll som hör till en viss taxonomiterm.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
sv: Visar en lista över de senast användarkontona på webbplatsen.

en: Who's online block
sv: Block för vilka som är inloggade

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
sv: Visar de användarnamnen för de senast aktiva användarna samt de totalt antal aktiva användare.

en: Narrow
sv: Smal

en: There are no custom blocks available.
sv: Det finns inga anpassade block tillgängliga.

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Welcome to [site:name]
sv: Välkommen till [site:name]

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: A list of new users
sv: En lista på nya användare

en: There are currently @total users online.
sv: För närvarande är @total användare inloggade.

en: There are currently 0 users online.
sv: För närvarande är 0 användare inloggade.

en: A list of users that are currently logged in.
sv: En lista på användare som för närvarande är inloggade.

en: Delete media
sv: Radera media

en: Media name
sv: Medianamn

en: Save media
sv: Spara media

en: Publish media
sv: Publicera media

en: Unpublish media
sv: Avpublicera media

en: Find and manage media.
sv: Hitta och hantera media.

en: Find and manage comments.
sv: Hitta och hantera kommentarer.

en: The approved comments listing.
sv: Listan över godkända kommentarer.

en: Comments published
sv: Kommentarer publicerade

en: The unapproved comments listing.
sv: Den ej godkända kommentarlistan.

en: Comments unapproved
sv: Kommentarer ej godkända

en: Name (A-Z)
sv: Namn (A-Z)

en: Name (Z-A)
sv: Namn (Z-A)

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
sv: Du har redan skickat in detta formulär. <a href="#">Se ditt tidigare inlägg</a>.

en: Edit {{ name }}
sv: Redigera {{ name }}

en: Widget (table)
sv: Gränssnittskomponent (tabell)

en: Media Library thumbnail (220×220)
sv: Miniatyrbild för mediebibliotek (220 × 220)

en: Delete {{ name }}
sv: Radera {{ name }}

en: @interval hence
sv: @interval därav
