OS Base - Drupal 9 Blank Theme (9.1.0) - en to ru translation catalogue (46 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Slideshow
ru: Слайд-шоу

en: Content
ru: Содержимое

en: None
ru: Нет

en: Help
ru: Справка

en: Core
ru: Ядро

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Basic settings
ru: Базовые настройки

en: Messages
ru: Сообщения

en: Lines
ru: Линии

en: Red
ru: Красный

en: White
ru: Белый

en: Link color
ru: Цвет ссылок

en: Copyright
ru: Авторские права (Copyright)

en: Green
ru: Зелёный

en: Blue
ru: Синий

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Top Content
ru: Над содержимым

en: Featured
ru: Популярное

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: YouTube URL
ru: Ссылка на YouTube

en: Main menu
ru: Главное меню

en: mobile
ru: Мобильный

en: Shortcut icon settings
ru: Настройки иконки

en: wide
ru: широкий

en: Page top
ru: Верх страницы

en: Page bottom
ru: Низ страницы

en: Sidebar first
ru: Первая боковая панель

en: Typography
ru: Типографика

en: Secondary menu
ru: Дополнительное меню

en: Sidebar second
ru: Вторая боковая панель

en: Main background
ru: Основной фон

en: Sidebar background
ru: Фон боковой колонки

en: Footer background
ru: Фон подвала

en: Title and slogan
ru: Заголовок и девиз

en: Footer first
ru: Подвал первый

en: Footer second
ru: Подвал второй

en: Footer third
ru: Подвал третий

en: Primary menu
ru: Основное меню

en: Footer fourth
ru: Подвал четвёртый

en: Header background top
ru: Верхняя часть фона шапки страницы

en: narrow
ru: узкий

en: Footer fifth
ru: Подвал пятый
