OwnTracks (8.x-1.0-alpha4) - en to de translation catalogue (78 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Submit
de: Absenden

en: Operations
de: Aktionen

en: Type
de: Typ

en: Description
de: Beschreibung

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Settings
de: Einstellungen

en: View
de: Ansicht

en: Event
de: Ereignis

en: Timestamp
de: Zeitstempel

en: User
de: Benutzer

en: All
de: Alle

en: Year
de: Jahr

en: Heading
de: Überschrift

en: Month
de: Monat

en: Desc
de: Absteigend

en: Day
de: Tag

en: Pressure
de: Luftdruck

en: Latitude
de: Breitengrad

en: Longitude
de: Längengrad

en: Sort by
de: Sortierung

en: Map
de: Karte

en: Accuracy
de: Genauigkeit

en: Apply
de: Anwenden

en: Not configured
de: Nicht konfiguriert

en: Offset
de: Versatz

en: Altitude
de: Höhe

en: Locations
de: Orte

en: Trigger
de: Auslösen

en: Items per page
de: Elemente pro Seite

en: - All -
de: - Alle -

en: Connection
de: Verbindung

en: Configured
de: Konfiguriert

en: Transitions
de: Übergänge

en: Asc
de: Aufsteigend

en: Waypoint
de: Wegpunkt

en: Display a map with a location marker.
de: Zeige eine Karte mit einer Standortmarkierung

en: Display a map with a transition marker.
de: Zeige eine Karte mit einer Übergangsmarkierung

en: Display a map with a waypoint marker.
de: Zeige eine Karte mit einer Wegpunktmarkierung

en: OwnTracks Map is not configured. <a href=":url">Add configuration</a>
de: OwnTracks-Karte ist nicht konfiguriert. <a href=":url">Konfiguration hinzufügen</a>

en: OwnTracks Map is configured.
de: OwnTracks-Karte ist konfiguriert.

en: OwnTracks Map settings
de: OwnTracks Karten-Einstellungen

en: OwnTracks Location settings
de: OwnTracks Standort-Einstellungen

en: OwnTracks Transition settings
de: OwnTracks Übergangs-Einstellungen

en: OwnTracks Waypoint settings
de: OwnTracks Wegpunkt-Einstellungen

en: Configure OwnTracks settings.
de: OwnTracks Einstellungen konfigurieren

en: Configure OwnTracks Map settings.
de: OwnTracks Karten-Einstellungen konfigurieren

en: Configure OwnTracks Location settings.
de: OwnTracks Standort-Einstellungen konfigurieren

en: Configure OwnTracks Transition settings.
de: OwnTracks Übergangs-Einstellungen konfigurieren

en: Configure OwnTracks Waypoint settings.
de: OwnTracks Wegpunk-Einstellungen konfigurieren

en: Administer OwnTracks
de: OwnTracks verwalten

en: Create OwnTracks entities
de: OwnTracks-Entitäten erstellen

en: View own OwnTracks entities
de: Eigene OwnTracks-Entitäten ansehen

en: View any OwnTracks entity
de: Jede OwnTracks-Entität anzeigen

en: Update own OwnTracks entities
de: Eigene OwnTracks-Entitäten aktualisieren

en: Update any OwnTracks entity
de: Jede OwnTracks-Entität aktualisieren

en: Delete own OwnTracks entities
de: Eigene OwnTracks-Entitäten löschen

en: Delete any OwnTracks entity
de: Jede OwnTracks-Entität löschen

en: Add OwnTracks Location
de: OwnTracks-Standort hinzufügen

en: OwnTracks Location
de: OwnTracks-Standort

en: Edit OwnTracks Location
de: OwnTracks-Standort bearbeiten

en: Delete OwnTracks Location
de: OwnTracks-Standort löschen

en: Add OwnTracks Transition
de: OwnTracks-Übergang hinzufügen

en: OwnTracks Transition
de: OwnTracks-Übergang

en: Edit OwnTracks Transition
de: OwnTracks-Übergang bearbeiten

en: Delete OwnTracks Transition
de: OwnTracks-Übergang löschen

en: Add OwnTracks Waypoint
de: OwnTracks-Wegpunkt hinzufügen

en: OwnTracks Waypoint
de: OwnTracks-Wegpunkt

en: Edit OwnTracks Waypoint
de: OwnTracks-Wegpunkt bearbeiten

en: Delete OwnTracks Waypoint
de: OwnTracks-Wegpunkt löschen

en: OwnTracks settings
de: OwnTracks-Einstellungen

en: Battery level
de: Batterieladestand

en: Vertical accuracy
de: Vertikale Genauigkeit

en: Waypoint timestamp
de: Zeitstempel Wegpunkt

en: Find and manage OwnTracks locations.
de: OwnTracks-Standorte finden und verwalten

en: Find and manage OwnTracks transitions.
de: OwnTracks-Übergänge finden und verwalten

en: Find and manage OwnTracks waypoints.
de: OwnTracks-Wegpunkte finden und verwalten
