Packagist (8.x-1.0-alpha3) - en to tr translation catalogue (31 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Edit
tr: Düzenle

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: View
tr: Görüntüle

en: Created
tr: Oluşturulma

en: User settings
tr: Kullanıcı ayarları

en: Host
tr: Sunucu

en: Authored by
tr: Yazan

en: Base
tr: Temel

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Expose
tr: Çıkar

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Changed
tr: Değişti

en: Base path
tr: Ana yol

en: Publish
tr: Yayınla

en: Machine name
tr: Makine adı

en: About
tr: Hakkında

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Text value
tr: Metin değeri

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size
