Packagist (8.x-1.0-alpha5) - en to hu translation catalogue (41 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: View
hu: Megtekintés

en: ID
hu: Azonosító

en: Imported
hu: Importált

en: Created
hu: Létrehozva

en: User settings
hu: Felhasználó beállításai

en: Host
hu: Kiszolgálónév

en: Authored by
hu: Szerző

en: Base
hu: Alap

en: Basic
hu: Alap

en: Select all
hu: Mindent kijelöl

en: Deselect all
hu: Minden kiválasztás megszüntetése

en: Users
hu: Felhasználók

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Expose
hu: Felfed

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Directory name
hu: Könyvtár neve

en: Project name
hu: A projekt neve

en: Changed
hu: Módosítva

en: Base path
hu: Bázis útvonal

en: Publish
hu: Közzététel

en: Authentication key
hu: Hitelesítési kulcs

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: About
hu: Leírás

en: - Select -
hu: - Választás -

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: The maximum length of the field in characters.
hu: A mező leghosszabb karakterszáma.

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: Handler settings
hu: Kezelő beállítások

en: Text value
hu: Szöveges érték

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
hu: A beviteli mezőben annak kitöltéséig megjelenő szöveg. Egy példa érték vagy rövid leírás tájékoztatja a felhasználót az elvárt formátumról.

en: Placeholder: @placeholder
hu: Helykitöltő: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
hu: %name: nem lehet hosszabb, mint @max karakter.

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: Textfield size: @size
hu: Szövegmező mérete: @size
