Packagist (8.x-1.0-alpha7) - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Edit
fr: Modifier

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Imported
fr: Importé

en: Created
fr: Créé

en: Host
fr: Hôte

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Basic
fr: Basique

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Deselect all
fr: Tout désélectionner

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Expose
fr: Exposer

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Project name
fr: Nom du projet

en: Changed
fr: Modifié

en: Base path
fr: Chemin de base

en: Publish
fr: Publier

en: Authentication key
fr: Clé d'authentification

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Handler settings
fr: Paramètres de gestionnaire (handler)

en: Text value
fr: Valeur textuelle

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size
