Packagist (8.x-1.0-alpha7) - en to pt translation catalogue (37 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Edit
pt: Editar

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: View
pt: Ver

en: Imported
pt: Importado

en: Created
pt: Criado

en: Host
pt: Servidor

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Basic
pt: Básico

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: Deselect all
pt: Desmarcar todos

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Expose
pt: Expor

en: Port
pt: Porta

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Project name
pt: Nome do projeto

en: Changed
pt: Alterado

en: Base path
pt: Caminho base

en: Publish
pt: Publicar

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Repositories
pt: Repositórios

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O tamanho máximo do campo em caracteres.

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Text value
pt: Valor de texto

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: Texto que será mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Esta dica é geralmente um valor de exemplo ou uma breve descrição do formato esperado.

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não pode ser maior que @max caracteres.

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: My Awesome Module
pt: Meu Módulo Incrível

en: Textfield size: @size
pt: Tamanho do campo de texto: @size
