Pagedesigner (2.0.0-beta8) - en to fr translation catalogue (105 entries)

en: Body
fr: Corps

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Cancel
fr: Annuler

en: Content types
fr: Types de contenu

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Link
fr: Lien

en: Container
fr: Conteneur

en: Category
fr: Catégorie

en: Name
fr: Nom

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: View
fr: Voir

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Layout
fr: Mise en page

en: Component
fr: Composant

en: Components
fr: Composants

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: You are not authorized to access this page.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à accéder à cette page.

en: Created
fr: Créé

en: Block
fr: Bloc

en: Source URL
fr: URL source

en: Revisions
fr: Versions

en: Gallery
fr: Galerie

en: Items
fr: Éléments

en: Authored by
fr: Écrit par

en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Class
fr: Classe

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Pattern
fr: Motif

en: Close
fr: Fermer

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Entity
fr: Entité

en: Revert
fr: Rétablir

en: Results
fr: Résultats

en: Video
fr: Vidéo

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Same window
fr: Même fenêtre

en: Selection
fr: Sélection

en: Apply
fr: Appliquer

en: Collect
fr: Collecter

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Children
fr: Enfants

en: Gallery name
fr: Nom de la galerie

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Remove link
fr: Retirer le lien

en: About
fr: À propos

en: Choose
fr: Choisir

en: Embed
fr: Intégré

en: Remove image
fr: Supprimer l'image

en: Row
fr: Ligne

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Global options
fr: Options globales

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Select language
fr: Choisissez une langue

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Layers
fr: Couches

en: Desktop
fr: Ordinateur de bureau

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Cell
fr: Cellule

en: Delete component
fr: Supprimer un composant

en: Master
fr: Principal

en: An autocomplete text field.
fr: Un champ de texte à autocomplétion.

en: Media type
fr: Type de média

en: Add images
fr: Ajouter des images

en: Performance settings
fr: Paramètres de performance

en: Tablet
fr: Tablette

en: Type of item to reference
fr: Type d'élément à référencer

en: REST export
fr: Export REST

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions
