Pagedesigner (2.0.0) - en to tr translation catalogue (105 entries)

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Parent
tr: Üst öge

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: View
tr: Görüntüle

en: Audio
tr: Ses

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Component
tr: Bileşen

en: Components
tr: Bileşenler

en: You are not authorized to access this page.
tr: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Source URL
tr: Kaynak URL

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Items
tr: Öğeler

en: Authored by
tr: Yazan

en: New window
tr: Yeni pencere

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Media
tr: Medya

en: Desc
tr: Azalan

en: Class
tr: Sınıf

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Close
tr: Kapat

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Source
tr: Kaynak

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Entity
tr: Nesne

en: Revert
tr: Geri al

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Revisions for %title
tr: %title için sürümler

en: Revision
tr: Sürüm

en: Changed
tr: Değişti

en: Document
tr: Belge

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Same window
tr: Aynı pencere

en: Apply
tr: Uygula

en: Debug
tr: Hata ayıkla

en: Publish
tr: Yayınla

en: Unpublish
tr: Yayından kaldır

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: Classes
tr: Sınıflar

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihindeki sürümüne geri dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Page settings
tr: Sayfa ayarları

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: About
tr: Hakkında

en: Embed
tr: Göm

en: CSS selector
tr: CSS seçici

en: Row
tr: Satır

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Video file
tr: Video dosyası

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Select language
tr: Dil seçiniz

en: Copy of the revision from %date.
tr: %date tarihindeki sürümün kopyası.

en: Styles
tr: Biçemler

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Current revision
tr: Geçerli sürüm

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: An autocomplete text field.
tr: Otomatik tamamlama metin alanı.

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Performance settings
tr: Performans ayarları

en: Type of item to reference
tr: Referans verilecek öge tipi

en: REST export
tr: REST dışa aktarma

en: Revision translation affected
tr: Düzeltme çevirisi etkilendi

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
tr: Çevirinin son düzenlemesinin geçerli düzeltmeye ait olup olmadığını belirtir.

en: @date by @username
tr: @username tarafından @date

en: @langname revisions for %title
tr: %title için @langname sürümleri

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
tr: @language çevirisini %revision-date tarihindeki sürüme geri döndürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Revert content shared among translations
tr: Çeviriler arasında paylaşılan içeriği geri al
