Pagedesigner (3.0.9) - en to it translation catalogue (65 entries)

en: Body
it: Corpo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: Edit
it: Modifica

en: None
it: Nessuno

en: Image
it: Immagine

en: Container
it: Contenitore

en: Parent
it: Genitore

en: Name
it: Nome

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: View
it: Visualizza

en: Component
it: Componente

en: Components
it: Componenti

en: You are not authorized to access this page.
it: Non sei autorizzato ad accedere a questa pagina.

en: Created
it: Creato

en: Block
it: Blocco

en: Revisions
it: Revisioni

en: Authored by
it: Creato da

en: New window
it: Nuova finestra

en: Class
it: Classe

en: Close
it: Chiudi

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Entity
it: Entità

en: Revert
it: Ripristina

en: Style
it: Stile

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Document
it: Documento

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Same window
it: Stessa finestra

en: Publish
it: Pubblica

en: Unpublish
it: Non pubblicare

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Page settings
it: Impostazioni pagina

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Choose
it: Scegli

en: Embed
it: Integra

en: Row
it: Riga

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Select language
it: Selezionare una lingua

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Delete component
it: Elimina componente

en: An autocomplete text field.
it: Un campo di testo con autocompletamento.

en: Add images
it: Aggiungi immagini

en: Performance settings
it: Impostazioni per le prestazioni

en: Type of item to reference
it: Tipo di elemento da porre in relazione

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
