Pagedesigner (8.x-1.0-alpha14) - en to ja translation catalogue (91 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Container
ja: コンテナー

en: Parent
ja: 親

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: View
ja: ビュー

en: Audio
ja: オーディオ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Component
ja: コンポーネント

en: Components
ja: コンポーネント

en: Created
ja: 作成

en: Block
ja: ブロック

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Mobile
ja: モバイル

en: Desc
ja: 降順

en: Class
ja: クラス

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Pattern
ja: パターン

en: Close
ja: 閉じる

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Source
ja: ソース

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Entity
ja: エンティティ

en: Revert
ja: 戻す

en: Video
ja: ビデオ

en: Style
ja: スタイル

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: Document
ja: ドキュメント

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Apply
ja: 適用

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Classes
ja: クラス

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Choose
ja: 選択

en: Embed
ja: エンベッド

en: Row
ja: 行

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Styles
ja: スタイル

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: An autocomplete text field.
ja: 自動補完されるテキストフィールド。

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Tablet
ja: タブレット

en: Type of item to reference
ja: 参照するアイテムのタイプ

en: REST export
ja: REST エクスポート

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す
