Pagedesigner (8.x-1.0-alpha21) - en to id translation catalogue (72 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Container
id: Kontainer

en: Parent
id: Induk

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: View
id: Lihat

en: Layout
id: Tata letak

en: Component
id: Komponen

en: Components
id: Komponen

en: Created
id: Dibuat

en: Block
id: Blok

en: Revisions
id: Revisi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Class
id: Kelas

en: Provider
id: Penyedia

en: Pattern
id: Pola

en: Close
id: Tutup

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Source
id: Sumber

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Entity
id: Entitas

en: Revert
id: Kembali

en: Style
id: Gaya

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Document
id: Dokumen

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Apply
id: Terapkan

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Audio file
id: File Audio

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Page settings
id: Pengaturan halaman

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Embed
id: Lekatkan

en: Row
id: Baris

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Video file
id: File Video

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Select language
id: Pilih bahasa

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Styles
id: Gaya

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Asc
id: Urutan turun

en: An autocomplete text field.
id: Bidang teks pelengkapan otomatis.

en: Media type
id: Jenis media

en: Add images
id: Tambah gambar

en: Performance settings
id: Pengaturan kinerja

en: Type of item to reference
id: Jenis item yang direferensikan

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan terjemahan @language ke revisi dari %revision-date?

en: Revert content shared among translations
id: Mengembalikan konten yang dibagikan di antara terjemahan
