Pagedesigner (8.x-1.0-alpha22) - en to hi translation catalogue (64 entries)

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Container
hi: कंटेनर

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Category
hi: वर्ग

en: Name
hi: नाम

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: View
hi: देखें

en: Audio
hi: आवाज

en: URL
hi: यूआरएल

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Component
hi: अंग

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: ID
hi: आईडी

en: Created
hi: निर्मित

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Media
hi: मीडिया

en: Desc
hi: अवरोही

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Pattern
hi: नमूना

en: Close
hi: बंद करे

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Source
hi: स्रोत

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Entity
hi: इकाई

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Video
hi: वीडियो

en: Style
hi: अंदाज

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Apply
hi: लागू करें

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: Unpublish
hi: अप्रकाशित करें

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: - All -
hi: -सभी-

en: Select language
hi: भाषा चुने

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: An autocomplete text field.
hi: एक स्वत: पूर्ण पाठ क्षेत्र ।

en: Type of item to reference
hi: वस्तु के प्रकार के संदर्भ के लिए

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।
