Pagedesigner (8.x-1.0-alpha22) - en to ru translation catalogue (101 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Type
ru: Тип

en: Cancel
ru: Отмена

en: File
ru: Файл

en: Edit
ru: Редактировать

en: Reset
ru: Сбросить

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Container
ru: Контейнер

en: Parent
ru: Родитель

en: Category
ru: Категория

en: Name
ru: Название

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: View
ru: Просмотр

en: Audio
ru: Аудио

en: Layout
ru: Макет

en: Component
ru: Компонент

en: Components
ru: Компоненты

en: Created
ru: Создано

en: Block
ru: Блок

en: Source URL
ru: Источник

en: Revisions
ru: Редакции

en: Gallery
ru: Галерея

en: Authored by
ru: Автор

en: New window
ru: Новое окно

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Desc
ru: По убыванию

en: Class
ru: Класс

en: Provider
ru: Поставщик

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Close
ru: Закрыть

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Source
ru: Источник

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Entity
ru: Сущность

en: Revert
ru: Вернуть

en: Video
ru: Видео

en: Style
ru: Стиль

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Changed
ru: Изменение

en: Document
ru: Документ

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Same window
ru: В этом же окне

en: Webform
ru: Веб-форма

en: Apply
ru: Применить

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Unpublish
ru: Снять с публикации

en: Audio file
ru: Аудио файл

en: Classes
ru: Классы

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Children
ru: Потомки

en: Gallery name
ru: Название галереи

en: Page settings
ru: Настройки страницы

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: About
ru: Информация

en: Choose
ru: Выбрать

en: Embed
ru: Вставить

en: Row
ru: Строка

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Video file
ru: Видео файл

en: Global options
ru: Глобальные настройки

en: Fullscreen
ru: Во весь экран

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: - All -
ru: - Все -

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Select language
ru: Выберите язык

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Layers
ru: Слои

en: Styles
ru: Стили

en: Desktop
ru: Десктоп

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: An autocomplete text field.
ru: Текстовое поле с автодополнением.

en: Media type
ru: Тип медиа

en: Add images
ru: Добавить изображения

en: Performance settings
ru: Настройки производительности

en: Tablet
ru: Планшет

en: Type of item to reference
ru: Тип элемента для ссылки

en: REST export
ru: REST экспорт

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов
