Pagedesigner (8.x-1.0-alpha31) - en to pt translation catalogue (94 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Container
pt: Recipiente

en: Parent
pt: Pai

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: View
pt: Mostrar

en: Audio
pt: Áudio

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: You are not authorized to access this page.
pt: Não está autorizado a aceder a esta página.

en: Created
pt: Criado

en: Source URL
pt: URL de origem

en: Revisions
pt: Revisões

en: Gallery
pt: Galeria

en: Items
pt: Itens

en: Authored by
pt: Criado por

en: New window
pt: Nova janela

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Class
pt: Classe

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Pattern
pt: Padrão

en: Close
pt: Fechar

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Source
pt: Fonte

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Entity
pt: Entidade

en: Revert
pt: Reverter

en: Video
pt: Vídeo

en: Style
pt: Estilo

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: Document
pt: Documento

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title da data de  %date

en: Webform
pt: Formulário

en: Apply
pt: Aplicar

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Audio file
pt: Ficheiro de áudio

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a revisão de %revision-date?

en: Gallery name
pt: Nome da Galeria

en: Page settings
pt: Definições da página

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Choose
pt: Escolher

en: Embed
pt: Embebido

en: Row
pt: Linha

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Video file
pt: Ficheiro de vídeo

en: Fullscreen
pt: Ecrã inteiro

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: Select language
pt: Selecionar o idioma

en: Copy of the revision from %date.
pt: Cópia da revisão da data %date.

en: Styles
pt: Estilos

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Master
pt: Principal

en: An autocomplete text field.
pt: Um campo de texto de "autocomplete".

en: Media type
pt: Tipo de media

en: Add images
pt: Adicionar imagens

en: Performance settings
pt: Definições de desempenho

en: Type of item to reference
pt: Tipo de item a referenciar

en: REST export
pt: Exportação REST

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Revision translation affected
pt: A revisão da tradução foi afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição da tradução pertence à revisão atual.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: @langname revisions for %title
pt: @langname revisões para %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pt: Tem certeza de que deseja reverter a tradução do @language para a revisão de %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pt: Reverter o conteúdo compartilhado entre as traduções
