Pager (3.1.0-alpha4) - en to de translation catalogue (33 entries)

en: Previous
de: Vorherige

en: Next
de: Weiter

en: Submit
de: Absenden

en: Single
de: Einfach

en: View
de: Ansicht

en: Content Types
de: Inhaltstypen

en: Current
de: Aktuell

en: Loop
de: Schleife

en: Style
de: Darstellung

en: Indexing
de: Indizierung

en: Taxonomy Terms
de: Taxonomiebegriffe

en: Pager
de: Seitennavigation

en: Indexes
de: Indizes

en: Direction
de: Richtung

en: Config
de: Konfiguration

en: Backwards
de: Rückwärts

en: Image Field
de: Bildfeld

en: Image Style
de: Bildstil

en: Previous Text
de: Vorheriger Text

en: Pager block.
de: Seitennavigationsblock

en: Administer Pager
de: Pager-Modul verwalten

en: Pager Block
de: Seitennavigationsblock

en: Next Test
de: Nächster Test

en: The image field used for this content type.
de: Das für den Inhaltstyp verwendete Bildfeld.

en: The image style used for this content type.
de: Der für den Inhaltstyp verwendete Bildstil.

en: The pager theme.
de: Das Theme der Seitennavigation.

en: The content types that will be included in the pager's prev/next navigation
de: Die Inhaltstypen, die in die Weiter/Zurück-Navigation des Pagers aufgenommen werden sollen.

en: The taxonomy terms that the content is tagged with.
de: Der Taxonomiebegriff, mit dem der Inhalt ausgezeichnet wurde.

en: Maintain Term
de: Begriff verwalten

en: The prev/nex node will keep the current node's term.
de: Der vorherige/nächste Inhalt behält den Begriff des aktuellen Inhalts.

en: @direction means the next node creation time is cronologically greater than the current node's creation time.
de: @direction bedeutet, dass der Zeitpunkt der Erstellung des nächsten Inhalts chronologisch aktueller ist als der Zeitpunkt der Erstellung des aktuellen Inhalts.

en: End Behavior
de: Endverhalten

en: The first/last content behavior.
de: Das Verhalten des Inhalts am Beginn/Ende
