Panels (8.x-3.0-alpha14) - en to fi translation catalogue (400 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Next
fi: Seuraava

en: Status
fi: Tila

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: content
fi: sisältö

en: Type
fi: Tyyppi

en: List
fi: Lista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: more
fi: lisää

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Edit
fi: Muokkaa

en: None
fi: Ei mitään

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: Weight
fi: Paino

en: Center
fi: Keskellä

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: Back
fi: Takaisin

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Font
fi: Fontti

en: Default
fi: Oletus

en: Background
fi: Tausta

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Path
fi: Polku

en: Region
fi: Alue

en: Menu
fi: Valikko

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Text
fi: Teksti

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: Error
fi: Virhe

en: Panels
fi: Paneelit

en: Panel title
fi: Paneelin otsikko

en: Add content
fi: Lisää sisältöä

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: The CSS ID to apply to this page
fi: Sivulla käytettävä CSS ID

en: panels
fi: paneelit

en: CSS class
fi: CSS-luokka

en: Three column 25/50/25
fi: Kolme palstaa 25750/25

en: Left side
fi: Vasen sivu

en: Middle column
fi: Keskipalsta

en: Right side
fi: Oikea sivu

en: Three column 25/50/25 stacked
fi: Kolme palstaa 25/50/25 pinottu

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Three column 33/34/33
fi: Kolme palstaa 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
fi: Kolme palstaa 33/34/33 pinottu

en: Two column
fi: Kaksi palstaa

en: Two column stacked
fi: Kaksi palstaa pinottu

en: 1 hour | @count hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: @count tuntia

en: 1 day | @count days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: @count päivää

en: Your changes have been saved.
fi: Muutoksesi on tallennettu.

en: Left sidebar
fi: Vasen sivupalkki

en: Right sidebar
fi: Oikea sivupalkki

en: Contains
fi: Sisältää

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Width
fi: Leveys

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Border
fi: Raja

en: Method
fi: Tapa

en: Other
fi: Muu

en: Text color
fi: Tekstin väri

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Padding
fi: Täyte

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Uncategorized
fi: Katogorisoimattomat

en: Plain
fi: Puhdas

en: Basic settings
fi: Perusasetukset

en: Change
fi: Muuta

en: Middle
fi: Keskellä

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Style
fi: Tyyli

en: Flexible
fi: Joustava

en: Standard
fi: Standardi

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Nimien on oltava aakkosnumeerisia sisältäen lisäksi ainoastaan alaviivoja.

en: Storage
fi: Tallennus

en: No style
fi: Ei tyyliä

en: Lifetime
fi: Elinaika

en: No caching
fi: Ei välimuistitusta

en: Blocks
fi: Lohkot

en: Layouts
fi: Ulkoasut

en: Edit content
fi: Muokkaa sisältöä

en: Change layout
fi: Muuta ulkoasua

en: Available
fi: Saatavilla

en: Contexts
fi: Kontekstit

en: Miscellaneous
fi: Sekalainen

en: Panel pages
fi: Paneelisivut

en: Panel nodes
fi: Paneelisolmut

en: Mini panels
fi: Minipaneelit

en: Context
fi: Konteksti

en: Unordered
fi: Järjestämätön

en: Ordered
fi: Järjestetty

en: New @s
fi: Uusi @s

en: New content of other types
fi: Uutta muuntyyppistä sisältöä

en: New content behavior
fi: Uuden sisällön käyttäytyminen

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
fi: Valitse miten järjestelmään lisätty uusi sisältö käyttäytyy. Mikäli valittuna uusi sisältö on välittömästi käytettävissä Paneelisivuilla, muussa tapauksessa sisältö on paneelisivujen käytettävissä vasta sallittuasi sen täällä.

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
fi: <p>Valitse Lähetä saadaksesi täydellinen lista valitsemiksesi oletuksiksi asetetuista sisältötyypeistä.</p>

en: Allowed @s content
fi: sallittu @s sisältö

en: Select allowed layouts
fi: Valitse sallitut ulkoasut

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
fi: Valitse kaikki ulkoasut joiden haluat olevan käyttäjien valittavissa ulkoasua valittaessa. Sinun on sallittava vähintään yksi ulkoasu.

en: Keyword
fi: Avainsana

en: 1 year | @count years
fi[0]: 1 vuosi
fi[1]: @count vuotta

en: 1 week | @count weeks
fi[0]: 1 viikko
fi[1]: @count viikkoa

en: 1 sec | @count sec
fi[0]: 1 s
fi[1]: @count s

en: Panel content has been updated.
fi: Paneelin sisältö on päivitetty.

en: Choose layout
fi: Valitse ulkoasu

en: Missing content type
fi: Puuttuva sisältötyyppi

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
fi: Ruudun sisältötyyppi joko puuttuu tai on poistettu. Ruutu ei renderöidy.

en: Add content to !s
fi: Lisää sisältöä !s

en: There are no content types you may add to this display.
fi: Sisältötyyppejä joita voisit lisätä tähän näkymään ei löydy.

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
fi: Välimuistitustapoja ei ole tällä hetkellä määritettynä. Välimuistitusta käyttääksesi ota käyttöön Paneeleiden välimuistitusmoduuli.

en: Panel settings
fi: Paneelin asetukset

en: No title
fi: Ei otsikkoa

en: Deleted/missing content type @type
fi: Poistettu/puuttuva sisältötyyppi: @type

en: Columns
fi: Palstat

en: Row @row, Column @col
fi: Rivi @row, palsta @col

en: Single column
fi: Yksittäinen palsta

en: Two column bricks
fi: Kahden palstan ruudukko

en: Left above
fi: Vasemmalle ylös

en: Right above
fi: Oikealle ylös

en: Left below
fi: Vasemmalle alas

en: Right below
fi: Oikealle alas

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
fi: Minipaneelin otsikko. Otsikko voidaan ohittaa lohkon asetuksissa.

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
fi: Kategoria, johon tämä minipaneeli sisällytetään Lisää sisältöä -lomakkeessa. Ainoastaan isot ja pienet aakkosnumeeriset merkit ovat sallittuja. Jos jätät tämän tyhjäksi, käytetään oletusta ”Minipaneelit”.

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
fi: Luokkien nimet voivat sisältää ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä tai välilyöntejä.

en: Deleted/missing mini panel @name
fi: Puuttuva/poistetty minipaneeli @name

en: Untitled mini panel
fi: Nimetön minipaneeli

en: Panel
fi: Paneelit

en: Panel layout
fi: Paneeliulkoasu

en: Panel content
fi: Paneelisisältö

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
fi: CSS ID jota voidaan käyttää paneelin stylisoinnissa.

en: Please select a layout.
fi: Valitse ulkoasu.

en: Disable Drupal blocks/regions
fi: Poista käytöstä Drupalin lohkot/alueet

en: CSS code
fi: CSS koodi

en: Simple cache
fi: Yksinkertainen välimuisti

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
fi: Yksinkertainen välimuistitus on aikapohjainen välimuisti. Sitä on vaikea rajoittaa ja kun sisältö on kertaalleen päätynyt välimuistiin se pysyy siellä vanhenemiseensa asti.

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
fi: jos "argumentit" on valittuna, sisältö tallennetaan välimuistiin jokaista argumenttia kohden koko näkymään. Jos "kontekstit" on valittuna silloin sisältö tallennetaan välimuistiin jokaista erillistä ruudun tai näkymän kontekstia kohden. Jos "ei kumpaakaan" on valittuna, tälle ruudulle on ainoastaan yksi välimuisti.

en: System block
fi: Järjestelmälohko

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
fi: Näyttää ruudut järjestelmälohkoina; tämä on rajoitetumpaa kuin oletusarvo.

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
fi: Paneelin oletusrenderöintitapa; näyttää jokaisen ruudun erottajan kanssa.

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
fi: Näyttää ruudut HTML listana.

en: Rounded corners
fi: Pyöristetyt kulmat

en: Presents the panes or panels with a rounded corner box around them
fi: Näyttää ruudut tai paneelit pyöristetyin kulmin varustetun laatikon sisällä

en: Box around
fi: Laatikko ympärillä

en: Each pane
fi: Jokainen ruutu

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Add row
fi: Lisää rivi

en: Column
fi: Palsta

en: Add new rule
fi: Lisää uusi sääntö

en: Regions
fi: Alueet

en: This node
fi: Tämä solmu

en: Landing page
fi: Laskeutumissivu

en: 1 month | @count months
fi[0]: Yksi kuukausi
fi[1]: @count kuukautta

en: Add region
fi: Lisää alue

en: Column settings
fi: Palstan asetukset

en: Row
fi: Rivi

en: Row settings
fi: Riviasetukset

en: Dashboard
fi: Työpöytä

en: Create new
fi: Luo uusi

en: Canvas
fi: Kangas

en: layout
fi: ulkoasu

en: Invalid input
fi: Kielletty syöte

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fi: Jos valitset menun sinun on aktivoitava Drupalin menu-laajennus.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fi: Mitä pienempi painoarvo, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: Live preview
fi: Reaaliaikainen esikatselu

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: No blocks in this region
fi: Tällä alueella ei ole lohkoja

en: CSS Class
fi: CSS-luokka

en: All criteria must pass.
fi: Kaikkien kriteereiden on täytyttävä.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fi: Puuttuva/rikkinäinen pääsy-plugin %plugin

en: In code
fi: Koodissa

en: Enabled, title
fi: Käytössä, otsikko

en: Administrative title
fi: Ylläpidollinen otsikko

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Sivun otsikko. Otsikko näytetään ainoastaan ylläpitoliittymässä sivun tunnistamiseksi.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Sivun koneluettava nimi. Nimen on oltava uniikki ja aakkosnumeerinen. Nimeä ei voi muuttaa jälkikäteen!

en: Administrative description
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fi: Sivun kuvaus (tarkoitus jne) ylläpidolliseen tarkoitukseen.

en: That name is used by another page: @page
fi: Nimi on jo toisen sivun @page käytössä

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Sivun on oltava aakkosnumeerinen tai ainoastaan alaviivoja.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fi: Polku on tällä hetkellä käytössä olemassaolevalle aliakselle @alias. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia aliaksia.

en: Substitutions
fi: Substituutiot

en: Panel page
fi: Paneelisivu

en: You must activate the page manager module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön page manager moduuli.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
fi: Paneelisolmut ovat sisältöä joka näytetään hakutuloksissasi mutta ne ovat rajoitetumpia kuin paneelisivut.

en: Panel node
fi: Paneelisolmu

en: You must activate the panel node module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön paneelisolmu moduuli.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
fi: Minipaneelit ovat pieniä lohkoina näytettäviä sisältöalueita. Ne ovat hyödyllisimmilllään kun haluat kiinteitä lohkojen ulkoasuja tai ulkoasuja ulkoasujen sisällä.

en: Mini panel
fi: Minipaneeli

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön minipaneelit moduuli.

en: Go to list
fi: Mene listaan

en: There are no mini panels.
fi: Minipaneeleita ei löydy.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
fi: Tällä hetkellä ei ole muutettavia asetuksia mutta lisäpluginnit ja moduulit voivat tarjota niitä tulevaisuudessa.

en: Your changes have been discarded.
fi: Tekemäsi muutokset on poistettu.

en: Disable this pane
fi: Poista käytöstä

en: Enable this pane
fi: Ota käyttöön

en: CSS properties
fi: CSS ominaisuudet

en: Invalid pane id.
fi: Virheellinen ruudun id.

en: Cache method for this display
fi: Näkymän välimuistiin tallennustapa

en: Cache method for !subtype_title
fi: Välimuistitustapa tyypille !subtype_title

en: Cache settings for this display
fi: Näkymän välimuistiasetukset

en: Cache settings for !subtype_title
fi: Välimuistiasetukset tyypille !subtype_title

en: Default style for this display
fi: Näkymän oletustyyli

en: Panel style for region "!region"
fi: Paneelityyli alueelle "!region"

en: Pane style for "!pane"
fi: Tyyli ruudulle "!pane"

en: Use display default style
fi: Käytä näkymän oletustyyliä

en: Style settings for @style (display)
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (näkymä)

en: Style settings for style @style (Region "!region")
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (Alue "!region")

en: Style settings for style @style (Pane "!pane")
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (Ruutu "!pane")

en: Configure CSS on !subtype_title
fi: Muokkaa CSS asetuksia tyylille !subtype_title

en: CSS ID to apply to this pane. This may be blank.
fi: Ruudussa käytettävä CSS id. Kenttä voi olla myös tyhjä.

en: CSS class to apply to this pane. This may be blank.
fi: Ruudussa käytettävä CSS-luokka. Kenttä voi olla myös tyhjä.

en: Access settings on !subtype_title
fi: Pääsysäännöt tyypille !subtype_title

en: Add visibility rule for !subtype_title
fi: Lisää näkyvyysasetus tyypille !subtype_title

en: Invalid test id.
fi: Epäkelpo test id.

en: Configure visibility rule for !subtype_title
fi: Muokkaa näkyvyysasetuksia tyypille !subtype_title

en: Panel layout has been updated.
fi: Paneelin ulkoasu on päivitetty.

en: Mini panel: "@title"
fi: Minipaneeli: "@title"

en: A panel layout broken up into rows and columns.
fi: Paneelintyyli rikottuna riveihin ja palstoihin.

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
fi: Määrittele minkä tyyppistä sisältöä paneelisolmujen näkymiin voi lisätä.

en: Show layout designer
fi: Näytä ulkoasun suunnittelutyökalu

en: Remove column
fi: Poista palsta

en: Add row to top
fi: Lisää rivi yläosaan

en: Add row to bottom
fi: Lisää rivi pohjalle

en: Remove row
fi: Poista rivi

en: Add column
fi: Lisää palsta

en: Add region to left
fi: Lisää alue vasemmalle

en: Add column to left
fi: Lisää palsta vasemmalle

en: Add region to right
fi: Lisää alue oikealle

en: Add column to right
fi: Lisää palsta oikealle

en: Region settings
fi: Alueen asetukset

en: Remove region
fi: Poista alue

en: Invalid item id.
fi: Virheellinen id.

en: Configure column
fi: Muokkaa palstan asetuksia

en: Configure row
fi: Muokkaa rivin asetuksia

en: Configure region
fi: Muokkaa alueen asetuksia

en: Region title
fi: Alueen otsikko

en: Fluid
fi: Neste

en: You must remove contained items to change the row container type.
fi: Sinun on poistettava rivillä oleva sisältö ennenkuin voit muuttaa rivin tyyppiä.

en: Items cannot be set to fluid if there are fixed items already on that side.
fi: Elementtejä ei voida asettaa nestemäisiksi jos sillä puolella on jo kiinteäleveyksisiä elementtejä.

en: Hide layout designer
fi: Piilota ulkoasun suunnittelutyökalu

en: No markup at all
fi: Ei lainkaan markuppia

en: Each region
fi: Jokainen alue

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or region (each column or region)
fi: Valitse sisällytetäänkö laatikko jokaisen ruudun (sisällön osa) vai alue (jokainen palsta tai alue) ympärille

en: Change general settings about this variant.
fi: Muuta variantin yleisasetuksia.

en: Selection rules
fi: Valintasäännöt

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
fi: Valintasäännöt sen päättämiseksi, käytetäänkö varianttia vaiko ei.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fi: Lisää ylimääräisiä konteksti-olioita tähän varianttiin kontekstin käytettäväksi.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
fi: Lisää sisältöä ja muuta sen sijaintia vedä ja pudota-käyttöliittymän kautta.

en: Move content from old layout
fi: Siirrä sisältöä vanhasta ulkoasusta

en: Get a preview of what this variant will look like.
fi: Katso esikatselu miltä tämä variantti tulee näyttämään.

en: This panel will be selected if @conditions.
fi: Tämä paneeli valitaan ehdoilla @conditions.

en: This panel will always be selected.
fi: Tämä paneeli valitaan aina

en: Selection rule
fi: Valintasääntö

en: Panel: @title
fi: Paneeli: @title

en: You must select a layout.
fi: Sinun on valittava ulkoasu.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
fi: Sinun on valittava eri ulkoasu jos haluat vaihtaa ulkoasua.

en: Update and preview
fi: Päivitä ja esikatsele

en: Administrative title of this variant.
fi: Variantin ylläpidollinen otsikko.

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
fi: Valitse tämä poistaaksesi käytöstä kaikki teeman näyttämät alueet. Huomaa että toiset teemat tukevat tätä asetusta paremmin kuin toiset. Jos olet epävarma, testaa asetusta Drupalin perusasetuksen mukana tulevilla teemoilla.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
fi: Syötä tähän oikeinmuotoiltua CSS koodia. Koodi sisällytetään sivuun ja sitä tulisi käyttää ainoastaan pienimuotoiseen tarkennukseen. Normaalisti on järkevämpää syöttää CSS:ää teemaan mikäli mahdollista. Tämä CSS suodatetaan turvallisuussyistä joten osa CSS:stä ei välttämättä toimi.

en: Core Panels display functions; provides no external UI, at least one other Panels module should be enabled.
fi: Paneelien ytimen näyttöfuntiot; ei tarjoa erillistä ylläpitoliittymää, vähintään yhden paneelimoduulin on oltava käytössä.

en: You may use substitutions in this title.
fi: Voit käyttää otsikossa substituutioita.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
fi: Sisältövaihtoehdot on jaettu kategorioittain. Jatkaaksesi valitse vasemmalta kategoria.

en: Change the layout of this panel.
fi: Muuta paneelin ulkoasua.

en: Manage mini panels
fi: Ylläpidä minipaneeleita

en: Header text
fi: Ylätunnisteen teksti

en: &#x2713;Panel title
fi: &#x2713;Paneelin otsikko

en: No rules
fi: Ei sääntöjä

en: Title type
fi: Otsikon tyyppi

en: Manually set
fi: Aseta manuaalisesti

en: From pane
fi: Ruudusta

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
fi: Paneelin otsikko. Mikäli otsikko on tyhjä käytetään oletusotsikkoa. Valitse "ei otsikkoa" mikäli et halua otsikkoa näytettävän.

en: NOTE: in order to import panel_nodes you must first set the export.module settings to "Save as a new node then edit", otherwise it won't work.
fi: HUOMIO: ladataksesi paneelisolmuja sinun on asetettava export.moduulin asetuksista päälle "Tallenna uutena solmuna ja muokkaa", muussa tapauksessa lataus ei toimi.

en: Region class
fi: Alueen luokka

en: Fixed width
fi: Kiinteä leveys

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
fi: Polku on jo käytössä. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia polkuja.

en: Menu title
fi: Valikon otsikko

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
fi: Paneelit: tallennettiin näkymä "%title" id:llä %did

en: Panels: saved display with id %did
fi: Paneelit: tallennettiin näkymä id:llä %did

en: Manage this mini-panel
fi: Ylläpidä minipaneelia

en: The name of this style. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Tyylin nimi. Nimi näytetään ylläpitoliittymässä tyylin tunnistamiseksi.

en: A description of what this style is, does or is for, for administrative use.
fi: Tyylin kuvaus ylläpidollisiin tarkoituksiin

en: You must choose an administrative title.
fi: Sinun on valittava ylläpidollinen otsikko.

en: You must choose a machine name.
fi: Sinun on valittava koneluettava nimi.

en: Create custom style
fi: Luo kustomoitu tyyli

en: Make this style available to other regions or panes
fi: Mahdollista tyylin käyttö muissa ruuduissa tai alueissa

en: Basic styles
fi: Perustyylit

en: A plain box with an optional border. You may set the color of the text and the border.
fi: Puhdas laatikko vaihtoehtoisella rajalla. Voit määritellä tekstin ja rajan värin.

en: Header background
fi: Ylätunnisteen tausta

en: Header border
fi: Ylätunnisteen raja

en: Header font
fi: Ylätunnisteen fontti

en: Rounded shadow box
fi: Pyöristetty ja varjostettu laatikko

en: Text font
fi: Tekstin fontti

en: Allows choice of a stylizer style
fi: Sallii valita stylisoijan tyylin

en: Custom style
fi: Kustomoitu tyyli

en: Reverse (NOT)
fi: Käänteinen (NOT)

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Tämä näkyy ylläpitoliittymässä tunnistamisen helpottamiseksi.

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
fi: Paneelit on käytössä mutta CTools on vanhentunut. Kaikki paneelimoduulit ovat poissa käytöstä kunnes CTools on päivitetty. Lisätietoja saat sivuston tila-sivulta.

en: Panel region
fi: Paneelialue

en: Panel pane
fi: Paneeliruutu

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
fi: Katso paneeleihin liittyvää sisältöä lintuperspektiivistä.

en: Custom layout
fi: Kustomoitu ulkoasu

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
fi: Kustomoitujen ulkoasujen avulla voit tuottaa uusia sivustokohtaisia ulkoasuja paneeleissa käytettäväksi.

en: There are no custom layouts.
fi: Kustomoituja ulkoasuja ei löydy.

en: Manage custom layouts
fi: Ylläpidä kustomoituja ulkoasuja

en: Renders a panel normally. This is the most common option.
fi: Renderöi paneeli tavanomaiseen tapaan. Tämä on yleisin vaihtoehto.

en: Add new pane
fi: Lisää uusi ruutu

en: Customize this page
fi: Kustomoi sivua

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
fi: Salli tarvittavin oikeuksin varustettujen käyttäjien päivittää ja muokata ja uudelleenjärjestää sisältöä paneelia katsoessaan.

en: This will discard all unsaved changes. Are you sure?
fi: Tämä hukkaa kaikki tehdyt muutokset. Oletko varma?

en: This panel is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old.
    
    Click OK to break this lock and discard any changes made by !user.
fi: Käyttäjä !user on muokannut paneelia ja tämän takia paneeli on lukittu muilta käyttäjiltä. Lukko on !age vanha. Valitse OK rikkoaksesi lukko, tämä valinta hukkaa kaikki käyttäjän !user tekemät tallentamattomat muutokset.

en: Missing layout
fi: Puuttuva ulkoasu

en: mini panel
fi: minipaneeli

en: mini panels
fi: minipaneelit

en: Renderer
fi: Renderöijä

en: Only one criterion must pass.
fi: Vain yhden kriteerin on läpäistävä.

en: Layout: @layout couldn't been found, maybe the theme is disabled.
fi: Ulkoasua @layout ei löytynyt, tarkista teeman käytettävyys.

en: What category this layout should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fi: Missä kategoriassa haluat tämän ulkoasun näkyvän. Mikäli et valitse kategoriaa, järjestelmä näyttää sen kategoriassa "Sekalaista".

en: Broken/missing plugin
fi: Puuttuva/rikkinäinen plugin

en: layouts
fi: ulkoasut

en: Builders
fi: Rakentajat

en: Reuse layout
fi: Uudelleenkäytä ulkoasua

en: Canvas settings
fi: Kankaan asetukset

en: Configure canvas
fi: Muokkaa kankaan asetuksia

en: Canvas class
fi: Kankaan luokka

en: This class will the primary class for this layout. It will also be appended to all column, row and region_classes to ensure that layouts within layouts will not inherit CSS from each other. If left blank, the name of the layout or ID of the display will be used.
fi: Tätä luokkaa käytetään tämän ulkoasun pääluokkana. Luokkaa käytetään myös jokaisessa rivissa, palstassa ja alueessa varmistamassa etteivät ne peri tyylejä toisiltaan. Mikäli jätät tämän tyhjäksi, järjestelmä käyttää luokan nimenä ulkoasun nimeä tai näkymän ID:tä.

en: Column class
fi: Palstan luokka

en: This class will be applied to all columns of the layout. If left blank this will be panels-flexible-column.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikissa ulkoasun palstoissa. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-column.

en: Row class
fi: Rivin luokka

en: This class will be applied to all rows of the layout. If left blank this will be panels-flexible-row.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikilla ulkoasun riveillä. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-row.

en: This class will be applied to all regions of the layout. If left blank this will be panels-flexible-region.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikissa ulkoasun alueissa. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-region.

en: Scale fluid widths for IE6
fi: Skaalaa neste leveydet IE6:lle

en: IE6 does not do well with 100% widths. If checked, width will be scaled to 99% to compensate.
fi: IE6 suoriutuu huonosti 100% leveyksistä. Jos valitset tämän, skaalataan leveys 99%:iin kompensoimaan ongelmaa.

en: If a value is entered, the layout canvas will be fixed to the given pixel width.
fi: Jos annat arvon, ulkoasun leveys rajoitetaan annettuun pikselileveyteen.

en: Column separation
fi: Palstanerotin

en: How much padding to put on columns that are that are next to other columns. Note that this is put on both columns so the real amount is doubled.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan toistensa vieressä sijaitsevien palstojen väliin. Huomaa että tämä täyte asetetaan palstan molempiin sivuihin joten määrä tuplaantuu ruudulla.

en: Region separation
fi: Alue-eroitin

en: How much padding to put on regions that are that are next to other regions. Note that this is put on both regions so the real amount is doubled.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan toistensa vieressä sijaitsevien alueiden väliin. Huomaa että tämä täyte asetetaan alueen molempiin sivuihin joten määrä tuplaantuu ruudulla.

en: Row separation
fi: Rivieroitin

en: How much padding to put on beneath rows to separate them from each other. Because this is placed only on the bottom, not hte top, this is NOT doubled like column/region separation.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan rivien alle erottamaan ne toisistaan. Koska tämä asetetaan ainoastaan pohjalle, se ei monistu palsta/alue eroittimien tapaan.

en: Enter a CSS class that will be used. This can be used to apply automatic styling from your theme, for example.
fi: Syötä käytettävä CSS-luokka. Tätä voidaan käyttää esimerkiksi automaattisen teemoituksen apuna.

en: Save this layout for reuse
fi: Tallenna ulkoasu uudelleenkäytettäväksi

en: The machine readable name of this layout. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Ulkoasun koneluettava nimi. Nimen on oltava aakkosnumeerinen ja uniikki. Määritettyä arvoa ei voi muuttaa jälkikäteen!

en: A description of what this layout is, does or is for, for administrative use.
fi: Ulkoasun kuvaus ylläpidollista käyttöä varten.

en: Keep current panel layout flexible
fi: Säilytä nykyinen paneeliulkoasu joustavana

en: If checked, this panel will continue to use a generic flexible layout and will not use the saved layout. Use this option if you wish to clone this layout.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, paneeli käyttää yleistä joustavaa ulkoasua tallennetun ulkoasun sijaan. Käytä tätä vaihtoehtoa jos haluat monistaa ulkoasun.

en: That name is used by another layout: @layout
fi: Nimi on jo toisen ulkoasun @layout käytössä

en: Columns: 1
fi: Palstat: 1

en: Columns: 3
fi: Palstat: 3

en: Columns: 2
fi: Palstat: 2

en: That name is used by another style: @page
fi: Nimi on toisen tyylin @page käytössä

en: Weight for @block block
fi: Lohkon @block painoarvo

en: Use Panels Dashboard
fi: Käytä Panels työpöytää

en: View administrative links on Panel panes
fi: Näytä ylläpitolinkit paneeleissa

en: Configure access settings on Panel panes
fi: Määrittele paneeleiden pääsysääntöjä

en: Access rules (often also called visibility rules) can be configured on a per-pane basis. This permission allows users to configure those settings.
fi: Pääsysäännöt (usein kutsutaan nimellä näkyvyysasetukset) voidaan asettaa ruutukohtaisesti. Tämä käyttöoikeus sallii käyttäjien muokata näitä asetuksia.

en: Use the Panels In-Place Editor
fi: Käytä paneeleiden In-Place editoria

en: Allows a user to utilize Panels' In-Place Editor.
fi: Sallii käyttäjien käyttää paneeleiden In-Place editoria.

en: Configure advanced settings on Panel panes
fi: Muokkaa paneeleiden laajennettuja asetuksia

en: Administer Panels layouts
fi: Ylläpidä paneeleiden ulkoasuja

en: Allows a user to administer exported Panels layout plugins & instances.
fi: Salli käyttäjän ylläpitää ladattuja paneeliulkoasuja, pluginneja ja instansseja.

en: Configure caching settings on Panels
fi: Määrittele paneeleiden välimuistiasetukset

en: Allows a user to configure caching on Panels displays and panes.
fi: Salli käyttäjien muokata paneeleiden välimuistiasetuksia.

en: Page wizards
fi: Paneeleiden luontityökalu

en: Create mini panels
fi: Luo minipaneeleita

en: Create new mini panels
fi: Luo uusia minipaneeleita

en: Administer mini panels
fi: Ylläpidä minipaneeleita

en: Edit and delete mini panels
fi: Luo ja poista minipaneeleita

en: Create panel nodes
fi: Luo paneelisolmuja

en: Create new panel nodes.
fi: Luo uusia paneelisolmuja.

en: Edit any panel-nodes
fi: Muokkaa mitä tahansa paneelisolmuja

en: Edit all pre-existing panel nodes regardless of ownership.
fi: Muokkaa kaikkia olemassaolevia paneeleita omistajuudesta riippumatta.

en: Edit own panel nodes
fi: Muokkaa omia paneelisolmuja

en: Edit panel nodes owned by this user.
fi: Muokkaa tämän käyttäjän omistamia paneelisolmuja.

en: Administer panel nodes
fi: Ylläpidä paneelisolmuja

en: Full administrative access to panel nodes including create, update and delete all
fi: Täydet ylläpito-oikeudet paneelisolmuihin mukaanlukien lisäys, päivitys ja poisto

en: Delete any panel nodes
fi: Poista mitä tahansa paneelisolmuja

en: Delete any panel node regardless of ownership
fi: Poista mitä tahansa paneelisolmuja omistajuudesta riippumatta

en: Delete own panel nodes
fi: Poista omia paneelisolmuja

en: Delete any panel node owned by this user.
fi: Poista mikä tahansa tämän käyttäjän luoma paneelisolmu.

en: renderer::render_pane_content() hit with a non-array for the context
fi: renderer: render_pange_content() hit with a non-array for the context

en: If you save this layout for reuse it will appear in the list of reusable layouts at admin/structure/panels/layouts, and you will need to go there to edit it. This layout will then become an option for all future panels you make.
fi: Jos tallennat tämän ulkoasun uudelleenkäytettäväksi se näytetään sivulla admin/structure/panels/layouts ja sinun on mentäväå kyseiselle sivulla muokataksesi sitä. Tämän jälkeen ulkoasu tulee vaihtoehdoksi myös myöhemmin luomillesi paneeleille.

en: Landing page wizard
fi: Laskeutumissivutyökalu

en: Landing pages are simple pages that have a path, possibly a visible menu entry, and a panel layout with simple content.
fi: Laskeutumissivut ovat yksinkertaisia sivuja joilla on osoite ja mahdollisesti valikkolinkki sekä paneeli-ulkoasua yksinkertaisella sisällöllä.

en: Add a visible menu entry for this page
fi: Luo valikkolinkki sivua varten

en: %, !, ?, #, or & cannot appear in the path.
fi: Merkkejä %, !, ?, # ja & ei voida käyttää osoitteessa.

en: Panel fields
fi: Paneelikentät

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
fi: Näyttää kentät paneeleissa mallin sijaan.

en: Panes
fi: Näkymät
