Panels (8.x-3.0-alpha7) - en to it translation catalogue (109 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Next
it: Seguente

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: more
it: altro

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Edit
it: Modifica

en: None
it: Nessuno

en: Display settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Weight
it: Peso

en: Center
it: Centro

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Back
it: Indietro

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Font
it: Carattere

en: Default
it: Predefinito

en: Background
it: Sfondo

en: Top
it: In cima

en: Path
it: Percorso

en: Region
it: Regione

en: Teaser
it: Anteprima

en: Text
it: Testo

en: Error
it: Errore

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: CSS class
it: Classe CSS

en: Bottom
it: In fondo

en: 1 hour | @count hours
it[0]: 1 ora
it[1]: @count ore

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Your changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Left sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Right sidebar
it: Barra laterale destra

en: Contains
it: Contiene

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Width
it: Larghezza

en: General
it: Generale

en: Method
it: Metodo

en: Other
it: Altro

en: Text color
it: Colore del testo

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Arguments
it: Parametri

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Plain
it: Semplice

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Change
it: Cambia

en: Granularity
it: Granularità

en: Fixed
it: Fisso

en: Empty
it: Vuoto

en: Style
it: Stile

en: Storage
it: Archiviazione

en: No style
it: Nessuno stile

en: No caching
it: Nessuna cache

en: Blocks
it: Blocchi

en: Change layout
it: Cambia layout

en: Available
it: Disponibile

en: Contexts
it: Contesti

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Context
it: Contesto

en: Keyword
it: Parola chiave

en: 1 year | @count years
it[0]: 1 anno
it[1]: @count anni

en: 1 week | @count weeks
it[0]: 1 settimana
it[1]: @count settimane

en: Panel settings
it: Impostazioni pannello

en: No title
it: Nessun titolo

en: Columns
it: Colonne

en: Panel
it: Pannello

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Add row
it: Aggiungi riga

en: Column
it: Colonna

en: Add new rule
it: Aggiungi nuova regola

en: Landing page
it: Pagina di destinazione

en: 1 month | @count months
it[0]: 1 mese
it[1]: @count mesi

en: Row
it: Riga

en: Invalid input
it: Inserimento non valido

en: Menu selection requires the activation of menu module.
it: La selezione del menu richiede l'attivazione del modulo menù.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
it: Minore è il peso, più in alto o più a sinistra sarà mostrato.

en: Live preview
it: Anteprima in diretta

en: - All -
it: - Tutto -

en: No blocks in this region
it: Nessun blocco in questa regione

en: In code
it: Da codice

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Administrative description
it: Descrizione per l'amministratore

en: Panel page
it: Pagina del pannello

en: Go to list
it: Vai all'elenco

en: Remove row
it: Elimina riga

en: Region settings
it: Impostazioni regione

en: Selection rule
it: Regola di selezione

en: Fixed width
it: Larghezza fissa

en: Header background
it: Sfondo intestazione

en: Header border
it: Bordo intestazione

en: Header font
it: Font intestazione

en: Text font
it: Font testo

en: Custom style
it: Stile personalizzato

en: Row class
it: Classe della riga

en: Weight for @block block
it: Peso per il blocco @block

en: Plugin ID
it: ID del plugin
