Panels (8.x-3.0-beta4) - en to fa translation catalogue (116 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Next
fa: بعدی

en: Status
fa: وضعیت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: List
fa: فهرست

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: more
fa: بیشتر

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Edit
fa: ویرایش

en: None
fa: هیچ

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: Weight
fa: وزن

en: Center
fa: وسط

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Back
fa: بازگشت

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Font
fa: فونت

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Background
fa: زمینه

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Top
fa: بالا

en: Add
fa: افزودن

en: Path
fa: مسیر

en: Region
fa: ناحیه

en: Menu
fa: منو

en: Text
fa: متن

en: Layout
fa: آرایش

en: Error
fa: خطا

en: Panels
fa: پنل‌ها

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Three column 25/50/25
fa: سه ستون ۲۵/ ۵۰/ ۲۵

en: Left side
fa: سمت چپ

en: Middle column
fa: ستون میانی

en: Right side
fa: سمت راست

en: Three column 25/50/25 stacked
fa: سه ستون ۲۵/۵۰/۲۵ پشته شده است

en: Bottom
fa: پایین

en: Three column 33/34/33
fa: سه ستون ۳۳/۳۴/۳۳

en: Three column 33/34/33 stacked
fa: سه ستون پشته شده  ۳۳/ ۳۴/ ۳۳

en: Two column
fa: دو ستون

en: Two column stacked
fa: دو ستون پشته شده

en: 1 hour | @count hours
fa[0]: 1 ساعت
fa[1]: @count ساعت

en: 1 day | @count days
fa[0]: 1 روز
fa[1]: @count روز

en: Your changes have been saved.
fa: تغییرات شما ذخیره شد.

en: Left sidebar
fa: کناره چپ

en: Right sidebar
fa: کناره راست

en: Contains
fa: شاملِ

en: Overridden
fa: رونویسی

en: Width
fa: عرض

en: Caching
fa: بکارگیری حافظه موقت

en: General
fa: عمومی

en: Border
fa: حاشیه

en: Method
fa: روش

en: Other
fa: ساير

en: Text color
fa: رنگ متن

en: List type
fa: نوع فهرست

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Uncategorized
fa: دسته‌ بندی نشده

en: Plain
fa: ساده

en: Basic settings
fa: تنظیمات پایه

en: Change
fa: تغییر

en: Granularity
fa: تدریجی

en: Fixed
fa: ثابت

en: Empty
fa: خالی

en: Style
fa: سبک

en: Flexible
fa: انعطاف‌پذیر

en: Standard
fa: استاندارد

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: No style
fa: بدون قالب

en: Lifetime
fa: طول عمر

en: No caching
fa: بدون ذخیره سازی

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Layouts
fa: آرایش‌ها

en: Change layout
fa: تغییر آرایش

en: Available
fa: در دسترس

en: Contexts
fa: زمینه‌ها

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: Context
fa: زمینه

en: Keyword
fa: کلید واژه

en: 1 year | @count years
fa[0]: 1 سال
fa[1]: @count سال

en: 1 week | @count weeks
fa[0]: 1 هفته
fa[1]: @count هفته

en: 1 min | @count min
fa[0]: 1 دقیقه
fa[1]: @count دقیقه

en: 1 sec | @count sec
fa[0]: 1 ثانیه
fa[1]: @count ثانیه

en: Choose layout
fa: انتخاب آرایش

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Single column
fa: تک ستون

en: Layout settings
fa: تنظیمات آرایش

en: System block
fa: بلوک سیستم

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: About
fa: درباره

en: Column
fa: ستون

en: Add new rule
fa: افزودن قانون جدید

en: 1 month | @count months
fa[0]: 1 ماه
fa[1]: @count ماه

en: Dashboard
fa: میزکار

en: layout
fa: آرایش

en: Invalid input
fa: ورودی نامعتبر

en: Live preview
fa: پیش‌نمایش زنده

en: - All -
fa: - همه -

en: Region settings
fa: تنظیمات ناحیه

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fa: افزودن اشیاء زمینه اضافی به این گونه، که می‌تواند توسط زمینه استفاده شود.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
fa: افزودن اقلام محتوا و تغییر مکان آنها با یک رابط انداختن و کشیدن.

en: Change the layout of this panel.
fa: تغییر آرایش این پنل.

en: Header text
fa: متن سربرگ

en: Fixed width
fa: پهنای ثابت

en: Header background
fa: زمینه سربرگ

en: layouts
fa: آرایش‌ها
