Panopoly (8.x-2.0-alpha14) - en to it translation catalogue (81 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Categories
it: Categorie

en: Date
it: Data

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Help
it: Aiuto

en: Time
it: Data e ora

en: View
it: Visualizza

en: Anchor
it: Ancora

en: Teaser
it: Anteprima

en: Updated
it: Aggiornato

en: Text
it: Testo

en: Picture
it: Ritratto

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Off
it: Spento

en: Custom
it: Personalizzato

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Desc
it: Disc

en: Day
it: Giorno

en: User login
it: Accesso utente

en: Square
it: Quadrato

en: Sort by
it: Ordina per

en: Updated date
it: Data modifica

en: Full
it: Completo

en: Browse
it: Naviga

en: author
it: autore

en: Caption
it: Didascalia

en: Tabs
it: Schede

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: Administrator
it: Amministratore

en: Featured
it: In evidenza

en: About
it: Informazioni

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Landing page
it: Pagina di destinazione

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Upload images
it: Carica immagini

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Allowed extensions
it: Estensioni consentite

en: Post date
it: Data di inserimento

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: All content
it: Tutti i contenuti

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
it[0]: Si vuole davvero eliminare questo elemento?
it[1]: Si vogliono davvero eliminare questi elementi?

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
it: Separa le estensioni con uno spazio o una virgola e non includere il punto iniziale.

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Master
it: Principale

en: Wide
it: Largo

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Responsive image style
it: Stile immagine responsive

en: Responsive image style: @responsive_image_style
it: Stile immagine responsive: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
it: Selezionare uno stile di immagine responsive.

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Configure Responsive Image Styles
it: Configurazione stili immagine responsive

en: Max 1300x1300
it: Massimo 1300x1300

en: Max 2600x2600
it: Massimo 2600x2600

en: Max 325x325
it: Massimo 325x325

en: Max 650x650
it: Massimo 650x650

en: Narrow
it: Stretto
