Panopoly (8.x-2.0-alpha15) - en to fr translation catalogue (100 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Categories
fr: Catégories

en: File
fr: Fichier

en: Links
fr: Liens

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: Admin title
fr: Titre pour l'administration

en: Name
fr: Nom

en: Help
fr: Aide

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: Anchor
fr: Ancre

en: Teaser
fr: Accroche

en: Posted by
fr: Posté par

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: Layout
fr: Mise en page

en: Picture
fr: Image

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Page title
fr: Titre de page

en: Off
fr: Désactivé

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Demo
fr: Démo

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Day
fr: Jour

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Square
fr: Carré

en: Sort by
fr: Trier par

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Full
fr: Complet

en: Browse
fr: Parcourir

en: author
fr: auteur

en: Caption
fr: Légende

en: Tabs
fr: Onglets

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Editor
fr: Éditeur

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Featured
fr: Recommandés

en: About
fr: À propos

en: Restricted
fr: Restreint

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Landing page
fr: Page de destination

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Upload images
fr: Transférer des images

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Allowed extensions
fr: Extensions autorisées

en: Post date
fr: Date de publication

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: All content
fr: Tout le contenu

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Status message
fr: Message d'état

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cet élément ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces éléments ?

en: Upload files
fr: Transférer des fichiers

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fr: Séparer les extensions avec un espace ou une virgule sans inclure le point.

en: Reusable
fr: Réutilisable

en: Columns: 1
fr: Colonnes : 1

en: Columns: 3
fr: Colonnes : 3

en: Columns: 2
fr: Colonnes : 2

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Master
fr: Principal

en: Wide
fr: Large

en: Administer files
fr: Administrer les fichiers

en: Media type
fr: Type de média

en: No files selected.
fr: Aucun fichier sélectionné.

en: Choose a theme
fr: Choisir un thème

en: Deleted @count files.
fr: @count fichiers supprimés.

en: Deleted 1 file. | Deleted @count files.
fr[0]: @count fichier supprimé.
fr[1]: @count fichiers supprimés.

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Responsive image style
fr: Style d'image adaptatif

en: Responsive image style: @responsive_image_style
fr: Style d'image adaptatif : @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
fr: Sélectionner un style d'image adaptatif.

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Website feedback
fr: Retours utilisateurs sur le site web

en: Configure Responsive Image Styles
fr: Configurer Responsive Image Styles

en: Narrow
fr: Étroit

en: Use local files for reusable media.
fr: Utiliser des fichiers locaux en tant que média réutilisable.

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

en: Browse media
fr: Parcourir les médias
