Panopoly (8.x-2.0-alpha15) - en to nl translation catalogue (100 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Content
nl: Inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: Description
nl: Beschrijving

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Categories
nl: Categorieën

en: File
nl: Bestand

en: Date
nl: Datum

en: Image
nl: Afbeelding

en: Admin title
nl: Beheertitel

en: Name
nl: Naam

en: Time
nl: Tijd

en: View
nl: Weergeven

en: Anchor
nl: Anker

en: Posted by
nl: Gepubliceerd door

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Text
nl: Tekst

en: Layout
nl: Lay-out

en: Picture
nl: Afbeelding

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Add content
nl: Inhoud toevoegen

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Off
nl: Uit

en: Custom
nl: Aangepast

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Desc
nl: Aflopend

en: Day
nl: Dag

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Square
nl: Vierkant

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Updated date
nl: Wijzigingsdatum

en: Full
nl: Volledig

en: Browse
nl: Bladeren

en: author
nl: auteur

en: Caption
nl: Onderschrift

en: Standard
nl: Standaard

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Select
nl: Selecteren

en: Editor
nl: Redacteur

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: About
nl: Over

en: Restricted
nl: Beperkt

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Landing page
nl: Landingspagina

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Upload images
nl: Upload afbeeldingen

en: Warning message
nl: Waarschuwingsbericht

en: Save and continue
nl: Opslaan en doorgaan

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Allowed extensions
nl: Toegelaten extensies

en: Delete file
nl: Bestand verwijderen

en: Post date
nl: Datum van inzending

en: Powered by Drupal
nl: Gebouwd met Drupal

en: Your virtual face or picture.
nl: Uw foto of afbeelding.

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: All content
nl: Alle inhoud

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Status message
nl: Statusbericht

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
nl[0]: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u deze bestanden wilt verwijderen?

en: Upload files
nl: Bestanden uploaden

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
nl: Scheid de extensies met een spatie of komma en plaats er geen punt voor.

en: Reusable
nl: Herbruikbaar

en: Columns: 1
nl: Kolommen: 1

en: Columns: 3
nl: Kolommen: 3

en: Columns: 2
nl: Kolommen: 2

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Footer menu
nl: Footer-menu

en: Asc
nl: Oplopend

en: Half
nl: Helft

en: Wide
nl: Breed

en: Media type
nl: Mediatype

en: Install demo content
nl: Demo-inhoud installeren

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Responsive image style
nl: Responsive afbeeldingsstijl

en: Responsive image style: @responsive_image_style
nl: Responsive afbeeldingsstijl: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
nl: Selecteer een responsive afbeeldingsstijl.

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Website feedback
nl: Website-feedback

en: Configure Responsive Image Styles
nl: Responsive Image-stijlen configureren

en: Max 1300x1300
nl: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
nl: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
nl: Max. 325x325

en: Max 650x650
nl: Max. 650x650

en: Narrow
nl: Smal

en: Use local files for reusable media.
nl: Gebruik lokale bestanden voor herbruikbare media.

en: Use local images for reusable media.
nl: Gebruik lokale afbeeldingen voor herbruikbare media.

en: Remote video
nl: Externe video

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
nl: Een externe video van YouTube of Vimeo.

en: Browse media
nl: Door media bladeren
