Panopoly (8.x-2.0-alpha15) - en to ro translation catalogue (85 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Delete
ro: Șterge

en: Content
ro: Conținut

en: Author
ro: Autor

en: Description
ro: Descriere

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Categories
ro: Categorii

en: File
ro: Fișier

en: Date
ro: Data

en: Links
ro: Legături

en: Reset
ro: Resetează

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Name
ro: Nume

en: Help
ro: Ajutor

en: Time
ro: Ora

en: View
ro: Afișează

en: Anchor
ro: Ancoră

en: Updated
ro: Actualizat

en: Layout
ro: Prezentare

en: Picture
ro: Imagine

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Add content
ro: Adăugați conținut

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Off
ro: Oprit

en: Custom
ro: Personalizat

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Desc
ro: Descendent

en: Day
ro: Zi

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: Full
ro: Complet

en: Browse
ro: Răsfoire

en: author
ro: autor

en: Caption
ro: Legendă

en: Tabs
ro: Taburi

en: Apply
ro: Aplică

en: Select
ro: Alege

en: Featured
ro: Recomandat

en: About
ro: Despre

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: Landing page
ro: Pagină destinație

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Warning message
ro: Mesaj avertizare

en: Save and continue
ro: Salvează și continuă

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Post date
ro: Data postării

en: Powered by Drupal
ro: Construit pe Drupal

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: All content
ro: Tot conținutul

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Status message
ro: Mesaj de stare

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ro[0]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți acest element?
ro[1]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți aceste elemente?

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ro: Separați extensiile cu spațiu sau punct și nu includeți punctul din față.

en: Reusable
ro: Reutilizabil

en: Columns: 1
ro: Coloane: 1

en: Columns: 3
ro: Coloane: 3

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Wide
ro: Larg

en: Media type
ro: Tip media

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Responsive image style
ro: Stil de imagine adaptiv

en: Responsive image style: @responsive_image_style
ro: Stil de imagine adaptiv: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
ro: Selectați un stil de imagine adaptiv.

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Website feedback
ro: Feedback-ul site-ului

en: Configure Responsive Image Styles
ro: Configurați Stilurile de Imagine Adaptive

en: Max 1300x1300
ro: Maxim 1300x1300

en: Max 2600x2600
ro: Maxim 2600x2600

en: Max 325x325
ro: Maxim 325x325

en: Max 650x650
ro: Maxim 650x650

en: Narrow
ro: Îngust

en: Use local images for reusable media.
ro: Utilizați imagini locale pentru suporturi reutilizabile.
