Panopoly (8.x-2.0-alpha15) - en to ja translation catalogue (98 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Links
ja: リンク

en: Reset
ja: リセット

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Admin title
ja: 管理タイトル

en: Name
ja: 名前

en: Help
ja: ヘルプ

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: Anchor
ja: アンカー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Layout
ja: レイアウト

en: Picture
ja: 写真

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Off
ja: オフ

en: Custom
ja: カスタム

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Desc
ja: 降順

en: Day
ja: 日

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Square
ja: 正方形

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Full
ja: すべて

en: Browse
ja: ブラウズ

en: author
ja: 投稿者

en: Caption
ja: キャプション

en: Standard
ja: 標準

en: Tabs
ja: タブ

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Editor
ja: エディタ

en: Administrator
ja: 管理者

en: Featured
ja: 主な

en: About
ja: アバウト

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Landing page
ja: ランディングページ

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Allowed extensions
ja: 許可された拡張機能

en: Post date
ja: 投稿日

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ja[0]: この記事を削除してよろしいですか？
ja[1]: これらの記事を削除してよろしいですか？

en: Upload files
ja: ファイルをアップロードする

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ja: 拡張子はスペースまたはコンマで区切り、最初にピリオドを使わないでください。

en: Reusable
ja: 再利用可能

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Wide
ja: ワイド

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Layout Builder
ja: レイアウトビルダー

en: Responsive image style
ja: レスポンシブ画像スタイル

en: Responsive image style: @responsive_image_style
ja: レスポンシブ画像スタイル: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
ja: レスポンシブ画像スタイルを選択してください。

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Configure Responsive Image Styles
ja: レスポンシブイメージスタイルの設定

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Entity Browser
ja: エンティティブラウザー

en: Use local files for reusable media.
ja: サーバー内に保存されたファイルを再利用可能なメディアとして使います。

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。
