Panopoly Media (8.x-2.0-alpha15) - en to fr translation catalogue (32 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Tags
fr: Étiquettes

en: File
fr: Fichier

en: Link
fr: Lien

en: View
fr: Voir

en: Teaser
fr: Accroche

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Browse
fr: Parcourir

en: Select
fr: Sélectionner

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Upload images
fr: Transférer des images

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Allowed extensions
fr: Extensions autorisées

en: Status message
fr: Message d'état

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cet élément ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces éléments ?

en: Upload files
fr: Transférer des fichiers

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Administer files
fr: Administrer les fichiers

en: Media type
fr: Type de média

en: No files selected.
fr: Aucun fichier sélectionné.

en: Deleted @count files.
fr: @count fichiers supprimés.

en: Deleted 1 file. | Deleted @count files.
fr[0]: @count fichier supprimé.
fr[1]: @count fichiers supprimés.

en: Responsive image style
fr: Style d'image adaptatif

en: Responsive image style: @responsive_image_style
fr: Style d'image adaptatif : @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
fr: Sélectionner un style d'image adaptatif.

en: Configure Responsive Image Styles
fr: Configurer Responsive Image Styles

en: Use local files for reusable media.
fr: Utiliser des fichiers locaux en tant que média réutilisable.

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

en: Browse media
fr: Parcourir les médias
