Pantheon Decoupled (1.0.0-beta3) - en to id translation catalogue (14 entries)

en: Article
id: Artikel

en: Tags
id: Tag

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: Test
id: uji

en: Message
id: Pesan

en: Error
id: Kesalahan

en: Code
id: Kode

en: About
id: Tentang

en: Web services
id: Layanan web

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Media Image
id: Gambar Media

en: Default comments
id: Komentar default

en: Allows commenting on content
id: Bolehkan mengomentari konten
