Paragon (8.x-1.0-alpha12) - en to is translation catalogue (112 entries)

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Moderated content
is: Ritstýrt efni

en: Username
is: Notendanafn

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: List
is: Listi

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: more
is: meira

en: Article
is: Grein

en: Administration
is: Stjórnun

en: More
is: Meira

en: Action
is: Aðgerð

en: On
is: Virkjað

en: Tags
is: Efnisorð

en: File
is: Skrá

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Links
is: Hlekkir

en: Reset
is: Endursetja

en: Use count
is: Notkun

en: Message
is: Skilaboð

en: No log messages available.
is: Engin kerfisskilaboð fáanleg.

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: Preview
is: Forskoða

en: True
is: Rétt

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Archive
is: Skjalasafn

en: Icon
is: Táknmynd

en: Audio
is: Hljóð

en: Path
is: Slóð

en: File Size
is: Skráarstærð

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Updated
is: Uppfært

en: Attachment
is: Viðhengi

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Files
is: Skrár

en: Created
is: Stofnað

en: Node
is: Nóða

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Off
is: Af

en: Header
is: Haus

en: Footer
is: Fótur

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Roles
is: Hlutverk

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Severity
is: Alvarleiki

en: Watchdog
is: Varðhundur

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: Thumbnail
is: Smámynd

en: Media
is: Margmiðlunarefni

en: Address
is: Heimilisfang

en: Role
is: Hlutverk

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
is: Unnið er að viðhaldi @site. Við komum aftur fljótlega. Kærar þakkir fyrir biðlundina.

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Tools
is: Tól

en: Sort by
is: Raða eftir

en: English
is: Enska

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Member for
is: Meðlimur í

en: Front page
is: Forsíða

en: First
is: Fyrsta

en: Second
is: Sekúnda

en: author
is: höfundur

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: People
is: Notendur

en: Blocked
is: Óvirkur

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Content Type
is: Efnisgerð

en: Anonymous user
is: Ónafngreindur notandi

en: Apply
is: Virkja

en: Block description
is: Lýsing á blokk

en: Permission
is: Réttindi

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: Not applicable
is: Á ekki við

en: Temporary
is: Tímabundið

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Who's new
is: Nýskráðir

en: Who's online
is: Hverjir eru tengdir

en: An administrator created an account for you at [site:name]
is: Kerfisstjóri stofnaði aðgang fyrir þig hjá [site:name]

en: No media available.
is: Ekkert margmiðlunarefni aðgengilegt.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
is: Sjá um notendaaðgang, rullur og réttindi.

en: Delete media
is: Eyða margmiðlunarefni

en: Media name
is: Nafn margmiðlunarefnis

en: Save media
is: Vista margmiðlunarefni

en: Publish media
is: Birta margmiðlunarefni

en: Unpublish media
is: Afbirta margmiðlunarefni
