Paragon (8.x-1.0-alpha27) - en to tr translation catalogue (212 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Moderated content
tr: Denetlenen içerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Article
tr: Makale

en: Administration
tr: Yönetim

en: More
tr: Devamı

en: Action
tr: Eylem

en: Tags
tr: Etiketler

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Message
tr: İleti

en: No log messages available.
tr: Kayıt mesajı yok.

en: Image
tr: Resim

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: True
tr: Doğru

en: Archive
tr: Arşiv

en: Icon
tr: Simge

en: Audio
tr: Ses

en: Path
tr: Yol

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Attachment
tr: Ek

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Files
tr: Dosyalar

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Last access
tr: Son erişim

en: Severity
tr: Önem derecesi

en: Count
tr: Sayaç

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Media
tr: Medya

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Desc
tr: Azalan

en: Table
tr: Tablo

en: Role
tr: Rol

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
tr: @site şu anda bakımda. Kısa bir süre sonra geri döneceğiz. Sabrınız için teşekkürler.

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Tools
tr: Araçlar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: English
tr: İngilizce

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Glossary
tr: Sözlükçe

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: Upload File
tr: Dosya Yükle

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Permission
tr: İzinler

en: Grid
tr: Izgara

en: Global
tr: Genel

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Edit content
tr: İçeriği düzenle

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
tr: Bir kullanıcı son sayfa ziyaretinden itibaren bu kadar süre boyunca çevrim içi olarak kabul edilir.

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Publish content
tr: İçeriği yayınla

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: Block type
tr: Blok tipi

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Not applicable
tr: Uygulanmıyor

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Who's new
tr: Kimler yeni

en: Who's online
tr: Kimler çevrim içi

en: Apply filters
tr: Filtreleri uygula

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Delete content
tr: İçeriği sil

en: Moderation state
tr: Denetim durumu

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: Recent content
tr: Güncel içerik

en: No front page content has been created yet.
tr: Henüz bir ana sayfa içeriği oluşturulmadı.

en: Unpublish content
tr: İçeriği yayından kaldır

en: Make content sticky
tr: İçeriği kalıcı yap

en: Make content unsticky
tr: İçeriğin kalıcılığını kaldır

en: Promote content to front page
tr: İçeriği ana sayfaya yükselt

en: Remove content from front page
tr: İçeriği ana sayfadan kaldır

en: Save content
tr: İçeriği kaydet

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: No media available.
tr: Ortam yok.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Recent log messages
tr: Son günlük iletileri

en: Last accessed
tr: Son erişim

en: Fix 404 pages
tr: 404 sayfalarını düzelt

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Asc
tr: Artan

en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

en: Master
tr: Ana (master)

en: Get the actual content from a content revision.
tr: İçerik sürümünden gerçek içeriği al.

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Original language
tr: Özgün dil

en: Landing Page
tr: Açılış Sayfası

en: Publish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayımla

en: Unpublish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayından kaldır

en: Custom block library
tr: Özel blok kütüphanesi

en: Registering module
tr: Eklenti kayıt ediliyor

en: File usage
tr: Dosya kullanımı

en: Private Files Directory
tr: Özel Dosyalar Dizini

en: Thumbnail (100×100)
tr: Küçükresim (100x100)

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Block the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcıları engelle

en: Cancel the selected user account(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarını iptal et

en: Unblock the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarının engellemesini kaldır

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Links related to the active user account
tr: Etkin kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantılar

en: Administrative task links
tr: Yönetim görevleri bağlantıları

en: Site information links
tr: Site bilgileri bağlantıları

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: User tool links, often added by modules
tr: Sıklıkla modüller tarafından eklenen kullanıcı araçları bağlantıları

en: Find and manage custom blocks.
tr: Özel blokları bulun ve yönetin.

en: Find and manage files.
tr: Dosyaları bulun ve yönetin.

en: All content, by month.
tr: Aya göre tüm içerik.

en: Recent content.
tr: Güncel içerik.

en: All content promoted to the front page.
tr: Tüm içerik ana sayfaya yükseltildi.

en: All content, by letter.
tr: Harfe göre tüm içerikler.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
tr: Belirli bir sınıflandırma terimine ait içerik.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
tr: Sitedeki en yeni kullanıcıların listesini görüntüler.

en: Who's online block
tr: Çevrimiçi kullanıcılar bloğu

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
tr: Son zamanlarda en etkin kullanıcıların adlarını ve toplam etkin kullanıcı sayısını görüntüler.

en: There are no custom blocks available.
tr: Kullanılabilecek bir özel blok bulunamadı.

en: Files overview
tr: Dosya Özeti

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
tr: {{ arguments.fid }} için dosya kullanım bilgileri

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Welcome to [site:name]
tr: [site:name] sitesine hoş geldiniz

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin

en: A list of new users
tr: Yeni kullanıcılar listesi

en: There are currently @total users online.
tr: Şu anda @total kullanıcı çevrimiçi.

en: There are currently 0 users online.
tr: Şu anda 0 kullanıcı çevrimiçi.

en: A list of users that are currently logged in.
tr: Şu anda oturum açmış kullanıcıların listesi.

en: Delete media
tr: Ortamı sil

en: Media name
tr: Medya adı

en: Save media
tr: Ortamı kaydet

en: Entire Site
tr: Tüm Site

en: Default Drupal Database
tr: Öntanımlı Drupal Veritabanı

en: Publish media
tr: Ortamı yayımla

en: Unpublish media
tr: Ortamı yayından kaldır

en: Find and moderate content.
tr: İçeriği bulun ve denetleyin.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
tr: Denetlenen içerik yok. Burada yalnızca taslaklar gibi bekleyen içerik sürümleri listelenir.

en: A locally hosted audio file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir ses dosyası.

en: A locally hosted video file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir video dosyası.

en: Name (A-Z)
tr: Ad (A-Z)

en: Name (Z-A)
tr: Ad (Z-A)

en: Remote video
tr: Uzak video

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
tr: Arşivlendi

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
tr: Arşiv

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla
