Paragraphs (8.x-1.10) - en to cy translation catalogue (45 entries)

en: Images
cy: Delweddau

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Type
cy: Math

en: Closed
cy: Ar gau

en: List
cy: Rhestr

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Edit
cy: Golygu

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: Weight
cy: Pwysau

en: Image
cy: Delwedd

en: Preview
cy: Rhagolwg

en: Open
cy: Ar agor

en: View
cy: Gweld

en: Text
cy: Testun

en: User
cy: Defnyddiwr

en: All
cy: I gyd

en: Page
cy: Tudalen

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Revisions
cy: Diwygiadau

en: Authored by
cy: Wedi ei awduro gan

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Authored on
cy: Wedi ei awduro ar

en: French
cy: Ffrangeg

en: Select list
cy: Dewis rhestr

en: Revert
cy: Dychwelyd

en: Revision
cy: Diwygiad

en: Revision of %title from %date
cy: Diwygiad %title o %date.

en: Apply
cy: Ceisio

en: Select
cy: Dewis

en: Language code
cy: Côd yr iaith

en: Offset
cy: Ongli

en: German
cy: Almaeneg

en: Add @type
cy: Ychwanegu @type

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: Title: @title
cy: Pennawd: @title

en: ‹‹
cy: <<

en: ››
cy: >>

en: Copy of the revision from %date.
cy: Copi o'r diwygiad o %date.
