Paragraphs (8.x-1.10) - en to fa translation catalogue (71 entries)

en: Images
fa: تصاویر

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Closed
fa: بسته شده

en: List
fa: فهرست

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Enabled
fa: فعال

en: Edit
fa: ویرایش

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Weight
fa: وزن

en: Image
fa: تصویر

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Summary
fa: خلاصه

en: Open
fa: باز

en: Icon
fa: شمایل

en: View
fa: مشاهده

en: Text
fa: متن

en: ID
fa: شناسه

en: User
fa: کاربر

en: All
fa: همه

en: Page
fa: صفحه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Revisions
fa: نسخه‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Desc
fa: نزولی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: French
fa: فرانسوی

en: Select list
fa: فهرست انتخاب

en: Revert
fa: بازگشت

en: Revision
fa: نسخه

en: Duplicate
fa: تکرار

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Revision of %title from %date
fa: نسخه %title از %date

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Apply
fa: تایید

en: Select
fa: انتخاب

en: Plugins
fa: افزونه‌ها

en: Language code
fa: کد زبان

en: Offset
fa: جابجایی

en: German
fa: آلمانی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: About
fa: درباره

en: Add @type
fa: افزودن @type

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: Parent ID
fa: شناسه والد

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Title: @title
fa: عنوان: @title

en: - All -
fa: - همه -

en: Copy of the revision from %date.
fa: رونوشت نسخه از %date.

en: Revision log message
fa: گزارش نسخه

en: all languages
fa: تمامی زبان‌ها

en: Weight for row @number
fa: وزن سطر @number

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: @name field is required.
fa: فیلد @name اجباری است.

en: Save and manage fields
fa: ذخیره و مدیریت فیلدها

en: The user ID of the author of the current revision.
fa: شناسه کاربری نویسنده نسخه فعلی.

en: Paragraph type
fa: نوع پاراگراف

en: The log entry explaining the changes in this revision.
fa: تاریخچه تغییراتی را که ایجاد کرده‌اید را ثبت کنید.

en: Paragraphs types
fa: انواع پاراگراف‌ها

en: Administer Paragraphs types
fa: مدیریت انواع پاراگراف‌ها

en: Paragraph types
fa: انواع پاراگراف

en: Add Paragraphs type
fa: افزودن نوع پاراگراف
