Paragraphs (8.x-1.12) - en to fr translation catalogue (308 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Closed
fr: Fermé

en: List
fr: Lister

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Enabled
fr: Activé

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Summary
fr: Résumé

en: Open
fr: Ouvert

en: Icon
fr: Icône

en: View
fr: Voir

en: Text
fr: Texte

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: All
fr: Tout

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: French
fr: Français

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Revert
fr: Rétablir

en: Buttons
fr: Boutons

en: Revision
fr: Version

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Changed
fr: Modifié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Parent type
fr: Type du parent

en: Used
fr: Utilisé

en: Restore
fr: Restaurer

en: Offset
fr: Décalage

en: German
fr: Allemand

en: Machine name
fr: Nom système

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: About
fr: À propos

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Behavior settings
fr: Paramètres de comportement

en: Collapse all
fr: Tout replier

en: Default icon
fr: Icône par défaut

en: Add mode
fr: Ajouter un mode

en: Uses
fr: Utilisations

en: Parent ID
fr: Identifiant (ID) du  parent

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Title: @title
fr: Titre : @title

en: - All -
fr: - Tout -

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: Collapse
fr: Replier

en: all languages
fr: toutes les langues

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: Paragraph field
fr: Champ Paragraphe

en: Master
fr: Principal

en: Modal form
fr: Formulaire modal

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Default translation
fr: Traduction par défaut

en: Revision user
fr: Utilisateur à l'origine de la version

en: Save and manage fields
fr: Enregistrer et gérer les champs

en: The time that the current revision was created.
fr: La date à laquelle la version actuelle a été créée.

en: The user ID of the author of the current revision.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur de l'auteur de la version actuelle.

en: Editorial
fr: Éditorial

en: Paragraph type
fr: Type de paragraphe

en: Label to appear as title on the button as "Add new [title]", this label is translatable
fr: Étiquette à faire apparaître en tant que titre sur le bouton, tel que "Ajouter un nouveau [titre]". Cette étiquette est traduisible.

en: The log entry explaining the changes in this revision.
fr: L'entrée de journal expliquant les changements dans cette version.

en: Dropdown button
fr: Bouton déroulant

en: Title in its plural form.
fr: Le titre dans sa forme plurielle.

en: %type_name: View content
fr: %type_name : Voir un contenu

en: %type_name: Create content
fr: %type_name : Créer un contenu

en: %type_name: Edit content
fr: %type_name : Modifier un contenu

en: %type_name: Delete content
fr: %type_name : Supprimer un contenu

en: Translation changed time
fr: Heure de modification de la traduction

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
fr: L'horodatage Unix lorsque la traduction a été enregistrée le plus récemment.

en: Paragraphs types
fr: Types de paragraphes

en: Administer Paragraphs types
fr: Administrer les types de paragraphes

en: Allow to define the existing Paragraphs types and their Fields
fr: Permettre de définir les types de paragraphe existants et leurs champs

en: Paragraphs type config
fr: Configuration du type de paragraphe

en: The paragraphs entity language code.
fr: Le code langue de l'entité Paragraphs.

en: Paragraphs type
fr: Type de paragraphes

en: Label for the Paragraphs type.
fr: Étiquette du type de paragraphe.

en: Saved the %label Paragraphs type.
fr: Type de paragraphe %label enregistré.

en: Edit mode
fr: Mode modification

en: Form display mode
fr: Mode d'affichage du formulaire

en: Plural title: @title_plural
fr: Titre au pluriel : @title_plural

en: Edit mode: @edit_mode
fr: Mode d'édition : @edit_mode

en: Add mode: @add_mode
fr: Mode d'ajout : @add_mode

en: Form display mode: @form_display_mode
fr: Mode d'affichage du formulaire :  @form_display_mode

en: Confirm removal
fr: Confirmer le retrait

en: Paragraph types
fr: Types de paragraphes

en: Weight for type @type
fr: Poids du type @type

en: The time that the Paragraph was created.
fr: Heure de création du paragraphe.

en: Paragraph Title
fr: Titre du paragraphe

en: Plural Paragraph Title
fr: Titre du paragraphe au pluriel

en: The form display mode to use when rendering the paragraph form.
fr: Le mode d'affichage du formulaire à utiliser lors du rendu du formulaire de paragraphe.

en: A flag indicating whether this is the default translation.
fr: Un marqueur indiquant s'il s'agit de la traduction par défaut.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
fr: Les versions vous permettent de suivre les différences entre les multiples versions de votre contenu et de revenir à des versions antérieures.

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: The mode the paragraph is in by default. Preview will render the paragraph in the preview view mode.
fr: Le mode dans lequel le paragraphe se trouve par défaut. Aperçu rendra le paragraphe dans le mode d'affichage de pré-visualisation.

en: You are not allowed to edit this @title.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier ce @title.

en: You are not allowed to remove this @title.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à retirer ce @title.

en: You are not allowed to edit or remove this @title.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier ou retirer ce @title.

en: You are not allowed to view this @title.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à voir ce @title.

en: @title type
fr: Type @title

en: Add @title
fr: Ajouter @title

en: Add another @title
fr: Ajouter un autre @title

en: You are not allowed to add any of the @title types.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à ajouter des types @title.

en: You did not add any @title types yet.
fr: Vous n'avez pas ajouté de type @title pour l'instant.

en: Revision create time
fr: Heure de création de la version

en: There are no settings yet.
fr: Il n'y a pas encore de paramètres.

en: The ID of the parent entity of which this entity is referenced.
fr: L'identifiant (ID) de l'entité parente qui fait référence à cette entité.

en: The entity parent type to which this entity is referenced.
fr: Le type de l'entité parente qui fait référence à cette entité.

en: Parent field name
fr: Nom du champ parent

en: The entity parent field name to which this entity is referenced.
fr: Le nom du champ de l'entité parente qui fait référence à cette entité.

en: <strong>Note:</strong> Field options do not appear until a type has been chosen and saved.
fr: <strong>Note </strong> : Les options de champ n'apparaissent pas tant qu'un type n'a pas été choisi et enregistré.

en: Not yet configured.
fr: Pas encore configuré.

en: Using the %field field on a %type paragraph.
fr: Utilisation du champ %field sur un paragraphe %type.

en: Edit %title paragraph type
fr: Modifier le type de paragraphe %title

en: No @title added yet.
fr: Aucun @title ajouté pour l'instant.

en:  to %type
fr:  vers %type

en: Nested Paragraph
fr: Paragraphe imbriqué

en: Paragraphed article
fr: Article "Paragraphé"

en: Image + Text
fr: Image + Texte

en: Text + Image
fr: Texte + Image

en: Paragraphs demo index
fr: Index de démonstration Paragraphs

en: Paragraphs demo server
fr: Serveur de démonstration de Paragraphs

en: Paragraphs search
fr: Recherche de paragraphes

en: Add a text and click on Apply to see results.
fr: Ajouter du texte puis cliquez sur Appliquer pour voir les résultats.

en: Fulltext Paragraphs demo search
fr: Démonstration de la recherche en texte intégral de Paragraphs

en: Paragraphs fields do not support translation. See the <a href=":documentation">online documentation</a>.
fr: Les champs Paragraphs ne prennent pas en charge la traduction. Voir la <a href=":documentation">documentation en ligne</a>, (en).

en: (* unsupported) Paragraphs fields do not support translation. See the <a href=":documentation">online documentation</a>.
fr: (* non pris en charge) Les champs Paragraphs ne prennent pas en charge la traduction. Voir la <a href=":documentation">documentation en ligne</a>, (en).

en: %type Paragraphs type is used by 1 piece of content on your site. You can not remove this %type Paragraphs type until you have removed all from the content. | %type Paragraphs type is used by @count pieces of content on your site. You may not remove %type Paragraphs type until you have removed all from the content.
fr[0]: Le type de Paragraphe %type est utilisé par 1 élément de contenu sur votre site. Vous ne pouvez pas supprimer le type de Paragraphe %type tant qu'il n'aura pas été retiré de tous les contenus.
fr[1]: Le type de Paragraphe %type est utilisé par @count éléments de contenu sur votre site. Vous ne pouvez pas supprimer le type de Paragraphe %type tant qu'il n'aura pas été retiré de tous les contenus.

en: Deleted @title: %type
fr: @title supprimé : %type

en: No widget available for: %label.
fr: Aucun widget disponible pour : %label.

en: Nested Content
fr: Contenu imbriqué

en: Set as current revision
fr: Définir comme version actuelle

en: The behavior plugin settings
fr: Paramètres du plugin de comportement

en: Enables the creation of paragraphs entities.
fr: Active la création des entités paragraphes.

en: Behavior plugins
fr: Plugins de comportement

en: Settings for base paragraphs behavior plugin
fr: Paramètres du plugin de comportement de base des paragraphes

en: Default paragraph type
fr: Type de paragraphe par défaut

en: When creating a new host entity, a paragraph of this type is added.
fr: Lors de la création d'une nouvelle entité hôte, un paragraphe de ce type est ajouté.

en: Default paragraph type: @default_paragraph_type
fr: Type de paragraphe par défaut : @default_paragraph_type

en: You have unsaved changes on this @title item.
fr: Il y a des modifications non enregistrées sur cet élément @title.

en: A paragraphs inline form widget.
fr: Un widget de formulaire de paragraphe en ligne.

en: An experimental paragraphs inline form widget.
fr: Un widget expérimental de formulaire de paragraphe en ligne.

en: The Paragraphs module provides a field type that can contain several other fields and thereby allows users to break content up on a page. Administrators can predefine <em>Paragraphs types</em> (for example a simple text block, a video, or a complex and configurable slideshow). Users can then place them on a page in any order instead of using a text editor to add and configure such elements. For more information, see the <a href=":online">online documentation for the Paragraphs module</a>.
fr: Le module Paragraphs fournit un type de champ pouvant contenir d'autres champs et ainsi autorise les utilisateurs à séparer du contenu sur une page. Les administrateurs peuvent définir des types de paragraphe (par exemple un bloc de texte, une video ou un diaporama complexe et configurable). Les utilisateurs  peuvent ensuite les placer sur une page dans n'importe quel ordre au lieu d'utiliser un éditeur de texte pour les ajouter et les configurer. Pour plus d'information, rendez-vous sur la <a href=":online">documentation en ligne du module Paragraphs</a>

en: Creating Paragraphs types
fr: Créer des types de Paragraphes

en: <em>Paragraphs types</em> can be created by clicking <em>Add Paragraphs type</em> on the <a href=":paragraphs">Paragraphs types page</a>. By default a new Paragraphs type does not contain any fields.
fr: Des <em>types de Paragraphes</em> peuvent être créés en cliquant sur <em>Ajouter un type de paragraphe</em> sur la <a href=":paragraphs">page "Types de Paragraphes"</a>. Par défaut, un nouveau type de paragraphe ne contient aucun champ.

en: Configuring Paragraphs types
fr: Configuration des types de Paragraphes

en: Administrators can add fields to a <em>Paragraphs type</em> on the <a href=":paragraphs">Paragraphs types page</a> if the <a href=":field_ui">Field UI</a> module is enabled. The form display and the display of the Paragraphs type can also be managed on this page. For more information on fields and entities, see the <a href=":field">Field module help page</a>.
fr: Les administrateurs peuvent ajouter des champs à un <em>type Paragraphs</em> sur la <a href=":paragraphs">page des types Paragraphs</a>, si le module <a href=":field_ui">Field UI</a> est activé. L'affichage du formulaire et l'affichage du type Paragraphs peuvent également être gérés sur cette page. Pour plus d'information sur les champs et les entités, consulter la <a href=":field">page d'aide du module Field</a>.

en: Creating content with Paragraphs
fr: Créer du contenu avec Paragraphs

en: Administrators can add a <em>Paragraph</em> field to content types or other entities, and configure which <em>Paragraphs types</em> to include. When users create content, they can then add one or more paragraphs by choosing the appropriate type from the dropdown list. Users can also dragdrop these paragraphs. This allows users to add structure to a page or other content (for example by adding an image, a user reference, or a differently formatted block of text) more easily then including it all in one text field or by using fields in a pre-defined order.
fr: Les administrateurs peuvent ajouter un champ de type <em>paragraphe</em> aux types de contenu ou entités et configurer les types de <em>paragraphes</em> à inclure. Quand un utilisateur crée du contenu, il peut ajouter un ou plusieurs paragraphes en choisissant le type souhaité à partir de la liste déroulante. Les utilisateurs peuvent aussi glisser-déposer ces paragraphes. Ceci permet aux utilisateurs de structurer les pages ou  autres contenus (par exemple en ajoutant une image, une référence vers un utilisateur, ou des blocs dont le format du texte est différent) plus facilement qu'en incluant tout ces éléments dans un champ texte ou en utilisant plusieurs champs dans un ordre donné.

en: @field_label (* unsupported)
fr: @field_label (* non supporté)

en: Add paragraph type
fr: Ajouter un type de paragraphe

en: Create and manage Paragraph types.
fr: Créer et gérer les types de Paragraphes

en: Edit behavior plugin settings
fr: Modifier les paramètres du plugin de comportement

en: Users with this permission can edit behavior plugin settings on Paragraphs behavior instance
fr: Les utilisateurs avec ce droit peuvent modifier les paramètres du plugin de comportement sur une instance de comportement de paragraphe.

en: Add Paragraphs type
fr: Ajouter un type de paragraphe

en: Icon uuid
fr: UUID de l'icone

en: The Paragraphs Demo module provides several <em>Paragraphs types</em> for the <a href=":paragraphs">Paragraphs module</a>, but no separate user interface. For more information, see the <a href=":online">online documentation for the Paragraphs module</a>.
fr: Le module Paragraphs Demo fournit différents <em>types de paragraphes</em> pour le <a href=":paragraphs">module Paragraphs</a>, mais ne fournit pas d'interface utilisateur à part. Pour plus d'informations, consulter la <a href=":online">documentation en ligne pour le module Paragraphs</a>.

en: Changing demo Paragraphs types
fr: Modification des types de Paragraphes de démonstration

en: Administrators can edit the provided <em>Paragraphs types</em> on the <a href=":paragraphs">Paragraphs types page</a> if the <a href=":field_ui">Field UI</a> module is enabled. For more information on fields and entities, see the <a href=":field">Field module help page</a>.
fr: Les administrateurs peuvent modifier les <em>types de paragraphes</em> fournis sur la <a href=":paragraphs">page des types de paragraphes</a> si le module <a href=":field_ui">Field UI</a> est activé. Pour plus d'informations sur les champs et les entités, consulter la <a href=":field">page d'aide du module Field</a>.

en: Deleting demo Paragraphs types
fr: Suppression des types de Paragraphes de démonstration

en: The provided <em>demo Paragraph types</em> stay available even when the Paragraphs Demo module is uninstalled. They can be deleted individually on the <a href=":paragraphs">Paragraphs types page</a>.
fr: Les <em>types de paragraphes de démonstration</em> fournis restent disponibles même lorsque le module Paragraphs Demo est désinstallé. Ils peuvent être supprimés individuellement sur la page <a href=":paragraphs"> des types de paragraphes</a>.

en: Provides multilingual demo Paragraphs types.
fr: Fournit des types de Paragraphes de démonstration multilingues.

en: The Paragraphs Type permission module allows administrators to configure permissions individually for each <em>Paragraphs type</em>. For more information, see the <a href=":online">online documentation for the Paragraphs module</a>.
fr: Le module Paragraphs Type Permission permet aux administrateurs de configurer les droits séparément par <em>type de paragraphe</em>.  Pour plus d'informations, consulter la <a href=":online">documentation en ligne du module Paragraphs</a>.

en: Configuring permissions per Paragraphs type
fr: Configurer les permissions par type de paragraphe

en: Administrators can configure the permissions to view, create, edit, and delete each <em>Paragraphs type</em> individually on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
fr: Les administrateurs peuvent configurer les droits de voir, créer et supprimer chacun des <em>types de paragraphes</em> sur la <a href=":permissions">page des droits</a>.

en: Allows users to configure permissions for individual Paragraphs types.
fr: Autorise les utilisateurs à configurer les droits de chacun des types de paragraphes.

en: Bypass Paragraphs type content access control
fr: Contourner le contrôle d'accès au types de paragraphes

en: Is able to administer content for all Paragraph types
fr: Peut administrer le contenu de tous les types de paragraphes

en: Is able to view Paragraphs content of type %type_name
fr: Est capable de voir le contenu des paragraphes de type %type_name

en: Is able to create Paragraphs content of type %type_name
fr: Est capable de créer le contenu des Paragraphes de type %type_name

en: Is able to update Paragraphs content of type %type_name
fr: Est capable de mettre à jour le contenu des paragraphes de type %type_name

en: Is able to delete Paragraphs content of type %type_name
fr: Est capable de supprimer le contenu des Paragraphes de type %type_name

en: 1 child | @count children
fr[0]: 1 enfant
fr[1]: @count enfants

en: Paragraph type icon
fr: Icône du type de paragraphe

en: This text will be displayed on the <em>Add new paragraph</em> page.
fr: Ce texte sera affiché sur la page <em>Ajouter un nouveau paragraphe</em>

en: Exclude the selected below
fr: Exclure les sélections ci-dessous

en: Include the selected below
fr: Inclure les sélections ci-dessous

en: Which Paragraph types should be allowed?
fr: Quels types de Paragraphes doivent être autorisés ?

en: Selection of Paragraph types for this field. Select none to allow all Paragraph types.
fr: Sélection des types de Paragraphes pour ce champ. N'en sélectionner aucun pour autoriser tous les types de paragraphes.

en: You did not add any Paragraph types yet, click <a href=":here">here</a> to add one.
fr: Vous n'avez ajouté aucun type de paragraphe pour le moment, cliquez <a href=":here">ici</a> pour en ajouter un.

en: Paragraph summary
fr: Résumé du paragraphe

en: The way to add new Paragraphs.
fr: La façon d'ajouter de nouveaux paragraphes.

en: The mode the paragraph is in by default.
fr: Le mode dans lequel le paragraphe se trouve par défaut.

en: Closed mode
fr: Mode fermé

en: How to display the paragraphs, when the widget is closed. Preview will render the paragraph in the preview view mode and typically needs a custom admin theme.
fr: Comment afficher les paragraphes lorsque le widget est fermé. L'aperçu affichera le paragraphe en mode d'aperçu et nécessitera généralement un thème d'administration personnalisé.

en: Autocollapse
fr: Repliage automatique

en: When a paragraph is opened for editing, close others.
fr: Fermer les autres paragraphes lorsqu'un est ouvert pour édition.

en: Closed mode: @closed_mode
fr: Mode fermé : @closed_mode

en: Autocollapse: @autocollapse
fr: Repli automatique : @autocollapse

en: Current path for @number
fr: Chemin actuel pour @number

en: to %type
fr: vers %type

en: Complete drag & drop
fr: Terminer le Glisser/déposer

en: Drag & drop
fr: Glisser, déposer

en: Edit all
fr: Tout éditer

en: Edit All
fr: Tout éditer

en: Toggle Actions
fr: Activer/désactiver les actions

en: Revision from %revision-date has been deleted.
fr: La révision du %revision-date a été supprimée.

en: Paragraphs can now display unpublished Paragraphs to users with the "View unpublished paragraphs" permission. Enable it on Adminstration > Configuration > Content > Paragraphs and grant to permission to use it.
fr: Paragraphs permet désormais d'afficher des Paragraphes non publiés aux utilisateurs disposant du droit "voir les paragraphes non publiés". Activer cette fonctionnalité dans Administration > Configuration > Contenu > Paragraphes et donner la permission de l'utiliser.

en: Paragraphs settings
fr: Paramètres de Paragraphs

en: View unpublished paragraphs
fr: Visualiser les paragraphes non publiés

en: Users with this permission can view paragraphs that are unpublished
fr: Les utilisateurs avec ce droit peuvent visualiser les Paragraphes non publiés

en: Administer Paragraphs settings
fr: Administrer les paramètres de Paragraphs

en: Allow users with "View unpublished paragraphs" permission to see unpublished paragraphs.
fr: Permettre aux utilisateurs avec le droit "Visualiser les paragraphes non publiés" de les voir.

en: Add above
fr: Ajouter au-dessus

en: Unlink from library
fr: Dissocier de la bibliothèque

en: Promote to library
fr: Promouvoir vers la bibliothèque

en: Allow adding to library
fr: Permettre l'ajout dans la bibliothèque

en: The user ID of the library item author.
fr: L'identifiant utilisateur (ID) de l'auteur de l'élément de la bibliothèque.

en: Paragraphs Library
fr: Bibliothèque de Paragraphes

en: Provides a library for reusing paragraphs.
fr: Fournit une bibliothèque pour la réutilisation des paragraphes.

en: Add library item
fr: Ajouter un élément de la bibliothèque

en: Paragraphs library item settings
fr: Paramètres de l'élément de la bibliothèque de Paragraphes

en: Manage paragraphs library items.
fr: Gérer les éléments de la bibliothèque de Paragraphes.

en: Configure Paragraphs library item.
fr: Configurer l'élément de la bibliothèque de Paragraphes.

en: Administer Paragraphs library
fr: Administrer la bibliothèque de Paragraphes

en: Allow to manage the library of re-usable paragraphs.
fr: Permettre de gérer la bibliothèque de paragraphes réutilisables.

en: Create paragraph library item
fr: Créer un élément de la bibliothèque de paragraphes

en: Allow to create the paragraph library items.
fr: Permet la création d'éléments dans la bibliothèque de Paragraphes.

en: Edit paragraph library item
fr: Modifier l'élément de la bibliothèque de paragraphes

en: Allow to edit the paragraph library items.
fr: Permet de modifier les éléments de la bibliothèque de Paragraphes.

en: Paragraphs library per-paragraph type third party settings
fr: Paramètres tiers de la librairie de Paragraphes par type

en: Allow conversion to paragraph library item
fr: Permettre la conversion en élément de la bibliothèque de paragraphes

en: Paragraph relationship
fr: Relation de Paragraphe

en: Allows users to add paragraphs entity fields.
fr: Autorise les utilisateurs à ajouter les champs des entités Paragraphs

en: Revisions for %label
fr: Révisions de %label

en: @date: @label by @author
fr: @date : @label par @author

en: The time that the library item was created.
fr: La date à laquelle l'élément de la bibliothèque a été créé.

en: The time that the library item was last edited.
fr: Date de dernière modification de l'élément de la bibliothèque

en: Paragraphs library item
fr: Élément de la bibliothèque de paragraphes

en: Paragraph %label has been created.
fr: Le paragraphe %label a été créé.

en: Paragraph %label has been updated.
fr: Le paragraphe %label a été mis à jour.

en: Are you sure you want to delete revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la révision du %revision-date ?

en: Are you sure you want to revert revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la révision du %revision-date ?

en: %title has been reverted to the revision from %revision-date.
fr: %title a été rétabli à la révision du %revision-date.

[ctx: Validation]
en: Paragraphs type of Paragraphs library item's root is allowed in the parent field.
fr: Le type de Paragraphe fait partie des types autorisés par la bibliothèque de Paragraphes du champ parent.

en: The @library_item_field_label field cannot contain a @paragraphs_type_label paragraph, because the parent @paragraph_field_label field disallows it.
fr: Le champ @library_item_field_label ne peut pas contenir un paragraphe @paragraphs_type_label parce que le champ parent @paragraph_field_label l'interdit.

en: Show unpublished Paragraphs
fr: Montrer les Paragraphs non publiés

en: Enable widget features
fr: Activer les fonctionnalités du widget

en: When editing, available as action. "Add above" only works in add mode "Modal form"
fr: Lors de la modification, disponible comme action. L'action "Ajouter au-dessus" fonctionne uniquement dans le mode d'ajout "Formulaire modal"

en: Collapse / Edit all
fr: Replier / Tout modifier

en: Features: @features
fr: Fonctionnalités : @features

en: The field_collection_item id
fr: L'identifiant (ID) de field_collection_item

en: The field_collection_item revision id
fr: L'identifiant (ID) de révision de field_collection_item

en: The field_collection bundle
fr: Le paquet de field_collection

en: The field_collection field_name
fr: Le field_name de field_collection

en: Original field collection bundle/field_name
fr: Paquet/nom de champ initial de field collection

en: Paragraph type machine name
fr: Nom système du type de paragraphe

en: Paragraph type label
fr: Étiquette du type de paragraphe

en: Paragraph type description
fr: Description du type de paragraphe.

en: The paragraph_item id
fr: L'identifiant (ID) du paragraph_item

en: The paragraph_item revision id
fr: L'identifiant (ID) de révision du paragraph_item

en: The paragraph bundle
fr: Le paquet du Paragraphe

en: Paragraphs library items
fr: Bibliothèque d'éléments de paragraphes

en: Available library items
fr: Éléments disponibles dans la bibliothèque

en: Paragraphs library browser
fr: Navigateur de la bibliothèque de paragraphes

en: Paragraphs library
fr: Bibliothèque de paragraphes

en: No library items available.
fr: Aucun élément de bibliothèque disponible.

en: Paragraph types that are used in moderated content requires non-translatable fields to be edited in the original language form and this must be checked.
fr: Les types de paragraphes qui sont utilisés dans du contenu modéré nécessitent que les champs non traduisibles soient édités dans le formulaire de la langue originale. Ceci doit être coché.

en: Delete existing Paragraph | Delete all @count existing Paragraphs
fr[0]: Supprimer un paragraphe existant
fr[1]: Supprimer tous les @count paragraphes existants

en: Entity is successfully deleted. | All @count entities are successfully deleted.
fr[0]: L'entité a été supprimée avec succès.
fr[1]: Toutes les @count entités ont été supprimées avec succès.

en: Closed mode threshold
fr: Seuil de basculement en mode "fermé"

en: Number of items considered to leave paragraphs open e.g the threshold is 3, if a paragraph has less than 3 items, leave it open.
fr: Nombre d'éléments pris en compte afin de laisser le paragraphe ouvert, ex : le seuil est de trois éléments, si un paragraphe a moins de trois éléments, laisser le paragraphe ouvert.

en: Closed, show nested
fr: Quand fermé, le montrer imbriqué.

en: Closed mode threshold: @mode_limit
fr: Seuil de basculement en mode "fermé" : @mode_limit

en: Select reusable paragraph
fr: Sélectionner un paragraphe réutilisable

en: @count Paragraphs processed.
fr: @count Paragraphes traités.

[ctx: paragraphs]
en: Behavior plugins are only supported by the EXPERIMENTAL paragraphs widget.
fr: Les plugins de comportement sont pris en charge uniquement par le widget paragraphs EXPERIMENTAL.

[ctx: paragraphs]
en: Behaviors
fr: Comportements

[ctx: paragraphs]
en: Content
fr: Contenu

[ctx: paragraphs]
en: Behavior
fr: Comportement

en: The paragraph field_name
fr: Le field_name du Paragraphe

en: No Paragraphs to be processed.
fr: Aucun Paragraphes à traiter.

en: Article with Paragraphs.
fr: Article avec Paragraphs.

en: Use <em>Image + Text</em> for adding an image on the left and a text on the right.
fr: Utiliser <em>Image + Texte</em> pour ajouter une image à gauche et un texte à droite.

en: Use <em>Images</em> for adding one or multiple images.
fr: Utiliser <em>Images</em> pour ajouter une ou plusieurs images.

en: Use <em>Nested Paragraph</em> for nesting more paragraphs inside.
fr: Utiliser <em>Paragraphe imbriqué</em> pour imbriquer plus de paragraphes à l'intérieur.

en: Use <em>Text</em> for adding a text.
fr: Utiliser <em>Texte</em> pour ajouter un texte.

en: Use <em>User</em> for adding a reference to an existing user.
fr: Utiliser <em>Utilisateur</em> pour ajouter une référence à un utilisateur existant.

en: Reusable paragraph
fr: Paragraphe réutilisable

en: From library
fr: Depuis la bibliothèque

en: Usage information (Paragraphs library item)
fr: Informations d'utilisation (élément de la bibliothèque de Paragraphes)

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
fr: Restaurer à Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier

en: Orphaned @type: @summary
fr: @type orphelin : @summary

en: Validation error on collapsed paragraph @path: @message
fr: Erreur de validation sur un paragraphe replié @path: @message

en: Use <em>Text + Image</em> for adding a text on the left and an image  on the right.
fr: Utiliser <em>Texte + Image</em> pour ajouter du texte sur la gauche et une image sur la droite.

en: Allow users with "View unpublished paragraphs" permission to see unpublished Paragraphs. Disable this if unpublished paragraphs should be hidden for all users, including super administrators.
fr: Permet aux utilisateurs disposant de la permission
     "Visualiser les paragraphes non publiés" de les voir.
    À désactiver si les paragraphes non publiés doivent être masqués à tous les utilisateurs, y compris les super administrateurs.
