Paragraphs (8.x-1.15) - en to it translation catalogue (80 entries)

en: Images
it: Immagini

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Closed
it: Chiuso

en: List
it: Elenco

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Enabled
it: Attivato

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Summary
it: Sommario

en: Open
it: Aperto

en: Icon
it: Icona

en: View
it: Visualizza

en: Text
it: Testo

en: User
it: Utente

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Revisions
it: Revisioni

en: Authored by
it: Creato da

en: Desc
it: Disc

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authored on
it: Creato il

en: French
it: Francese

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Revert
it: Ripristina

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Revision
it: Revisione

en: Duplicate
it: Duplicata

en: Changed
it: Modificato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: Plugins
it: Plugin

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Restore
it: Ripristina

en: Offset
it: Scostamento

en: German
it: Tedesco

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: About
it: Informazioni

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: Collapse all
it: Raggruppa tutto

en: Uses
it: Usa

en: Parent ID
it: ID Genitore

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Title: @title
it: Titolo: @title

en: - All -
it: - Tutto -

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Collapse
it: Raggruppa

en: all languages
it: tutte le lingue

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: Master
it: Principale

en: @name field is required.
it: Il campo @name è obbligatorio.

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Default translation
it: Traduzione di default

en: Revision user
it: Utente revisore

en: Save and manage fields
it: Salva e gestisci i campi

en: The time that the current revision was created.
it: La data e l'ora in cui la revisione corrente è stata creata

en: The user ID of the author of the current revision.
it: ID utente dell' autore della revisione corrente.

en: The log entry explaining the changes in this revision.
it: La registrazione sul log che spiega le modifiche in questa revisione.

en: Translation changed time
it: Ora di modifica della traduzione

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
it: Il timestamp Unix di quando la traduzione è stata salvata più di recente.

en: A flag indicating whether this is the default translation.
it: Un campo che indica se questa è la traduzione predefinita.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
it: Le revisioni permettono di tenere traccia delle differenze tra le diverse versioni dei contenuti e di ripristinare a versioni precedenti.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Revision create time
it: Tempo di creazione revisione
