Paragraphs (8.x-1.18) - en to pt translation catalogue (125 entries)

en: Images
pt: Imagens

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Fechado

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Action
pt: Ação

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Multiple
pt: Múltipla

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Summary
pt: Resumo

en: Open
pt: Aberto

en: Icon
pt: Ícone

en: View
pt: Ver

en: Text
pt: Texto

en: User
pt: Usuário

en: All
pt: Tudo

en: Page
pt: Página

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Revisions
pt: Revisões

en: Warning
pt: Aviso

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Desc
pt: Decrescente

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Authored on
pt: Escrito em

en: French
pt: Francês

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Revert
pt: Reverter

en: Buttons
pt: Botões

en: Convert
pt: Converter

en: Revision
pt: Revisão

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Changed
pt: Alterado

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Used
pt: Usado

en: Restore
pt: Recuperar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: German
pt: Alemão

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: About
pt: Sobre

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Behavior settings
pt: Configurações de comportamento

en: Add mode
pt: Adicionar modo

en: Uses
pt: Usos

en: Parent ID
pt: ID do pai

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Title: @title
pt: Título: @title

en: - All -
pt: - Todos -

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Revision log message
pt: Mensagem de registro de alterações

en: Collapse
pt: Encolher

en: all languages
pt: todos os idiomas

en: Weight for row @number
pt: Peso para linha @number

en: Asc
pt: Ascendente

en: Paragraph field
pt: Campo de parágrafo

en: Master
pt: Principal

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Default translation
pt: Tradução padrão

en: Revision user
pt: Usuário da revisão

en: Save and manage fields
pt: Salvar e gerenciar campos

en: The time that the current revision was created.
pt: O horário de criação da revisão atual.

en: The user ID of the author of the current revision.
pt: O ID do usuário autor da revisão atual.

en: 1 place | @count places
pt[0]: 1 local
pt[1]: @count locais

en: Paragraph type
pt: Tipo de parágrafo

en: The log entry explaining the changes in this revision.
pt: A entrada de log que explica as mudanças nesta revisão.

en: Title in its plural form.
pt: Título no plural.

en: Paragraphs types
pt: Tipos de parágrafos

en: Label for the Paragraphs type.
pt: Rótulo para o tipo de Parágrafo.

en: Saved the %label Paragraphs type.
pt: Salvar o tipo de parágrafo %label.

en: Edit mode
pt: Modo de edição

en: Paragraph types
pt: Tipos de Parágrafos

en: Weight for type @type
pt: Peso para o tipo @type

en: A flag indicating whether this is the default translation.
pt: Um sinalizador indicando se esta é a tradução padrão.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
pt: Revisões permitem que você acompanhe diferenças entre múltiplas versões do seu conteúdo e reverta para versões mais antigas.

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Entity browser
pt: Navegador de entidade

en: Revision create time
pt: Horário de criação da revisão

en: No @title added yet.
pt: Nenhum(a) @title adicionado(a) ainda.

en:  to %type
pt:  a %type

en: No widget available for: %label.
pt: Nenhum widget disponível para: %label.

en: Set as current revision
pt: Configurar como revisão atual

en: Create and manage Paragraph types.
pt: Cria e gerencia tipos de Parágrafo.

en: Is able to administer content for all Paragraph types
pt: É capaz de administrar o conteúdo de todos os tipos de Parágrafo

en: Paragraph type icon
pt: Ícone para o tipo de parágrafo

en: This text will be displayed on the <em>Add new paragraph</em> page.
pt: Este texto será exibido na página <em>Adicionar novo parágrafo</em>.

en: Exclude the selected below
pt: Excluir o selecionado abaixo

en: Include the selected below
pt: Incluir o selecionado abaixo

en: Which Paragraph types should be allowed?
pt: Quais tipos de Parágrafo devem ser permitidos?

en: Selection of Paragraph types for this field. Select none to allow all Paragraph types.
pt: Seleção de tipos de Parágrafo para este campo. Selecione nenhum para permitir todos os tipos de parágrafo.

en: You did not add any Paragraph types yet, click <a href=":here">here</a> to add one.
pt: Você ainda não adicionou nenhum tipo de parágrafo, clique <a href=":here">aqui</a> para adicionar um.

en: Closed mode
pt: Modo fechado

en: Toggle Actions
pt: Alternar ações

en: Add above
pt: Adicionar acima

en: Unlink from library
pt: Desvincular da biblioteca

en: No library items available.
pt: Não há itens de biblioteca disponíveis.

en: Paragraph types that are used in moderated content requires non-translatable fields to be edited in the original language form and this must be checked.
pt: Os tipos de parágrafo usados ​​em conteúdo moderado requerem que os campos não traduzíveis sejam editados no idioma original e isso deve ser verificado.

en: Closed, show nested
pt: Fechado, mostrar aninhado

[ctx: paragraphs]
en: Content
pt: Conteúdo

[ctx: paragraphs]
en: Behavior
pt: Comportamento

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivo

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
pt: Reverter para rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
pt: Reverter

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar
